Lekkoatletyka dla każdego!

Bieg na Tak: Najmłodsi lekkoatleci z programu wystartują na Stadionie Narodowym

 

W sobotę 25 kwietnia w ramach Narodowego Święta Sportu przy Orlen Warsaw Marathon odbędzie się Bieg na Tak na dystansie 1500 m. W biegu wezmą udział dzieci z całej Polski uczestniczące w programie Lekkoatletyka dla każdego! Młodzi adepci sportu w wieku 11 – 13 lat przyjadą z 25 miast Polski, aby na błoniach Stadionu Narodowego inaugurować sezon lekkoatletyczny. Start biegu zaplanowano na godzinę 15:45 z Wybrzeża Szczecińskiego, a metę na błoniach Stadionu Narodowego.

Lekkoatletyka dla każdego! to realizowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki program upowszechniania tego sportu wśród dzieci i młodzieży. W całym kraju prawie 400 trenerów prowadzi zajęcia lekkoatletyczne z ok. 7000 dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych. Uczestnicy programu biorą udział w regionalnych i ogólnopolskich zawodach lekkoatletycznych.

W ramach programu organizowane są też szkolne i międzyszkolne zespołowe zabawy lekkoatletyczne w opracowanej przez IAAF formule Kids’ Athletics. Udział w nich biorą dzieci z klas I-III. W roku 2015 odbędzie się w całej Polsce ponad 1100 imprez szkolnych i co najmniej 100 międzyszkolnych. W sumie weźmie w nich udział około 80 tysięcy dzieci.  W programie realizowane są również szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i finansowany zakup sprzętu do drużynowych zabaw lekkoatletycznych. Dzięki temu podnosimy atrakcyjność zajęć ruchowych w szkole, a sportowa zabawa jest dla dzieci wielką frajdą.

Koordynatorami programu są trenerzy i instruktorzy lekkiej atletyki, a wśród nich wielkie gwiazdy lekkiej atletyki: Szymon Ziółkowski, Lidia Chojecka, Paweł Czapiewski, Zuzanna Radecka, Małgorzata Pskit, którzy po zakończeniu kariery zawodniczej zdecydowali się na pracę z dziećmi i młodzieżą. „Przekazujemy im radość z uprawiania sportu, być może kiedyś będą z tego sukcesy na arenach międzynarodowych. Ale nawet jeśli nie, to będą to zdrowi, aktywni ludzie.” – mówi mistrz olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata w rzucie młotem Szymon Ziółkowski.

Dzięki finansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, współpracy ze sponsorami (firmami Nestle Polska i PKN Orlen) oraz jednostkami samorządu terytorialnego wszystkie zajęcia w programie Lekkoatletyka dla każdego! są bezpłatne.

Więcej informacji TUTAJ