Modernizacja stadionu w Sieradzu

Pierwsze Towarzystwo Gimnastyczne w Sieradzu będące zalążkiem ośrodka sportowego stworzono w 1906 r. W roku 1921, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wznowiło działalność Stowarzyszenie „Sokół”. Natomiast w 1922 r. powstało drugie stowarzyszenie – Sieradzki Klub Sportowy „Czarni”. W tamtym czasie rosło zapotrzebowanie na obiekty sportowe, a przede wszystkim boiska piłkarskie, które powstawały dzięki staraniom działaczy i młodzieży na sieradzkich błoniach.

tamex_0192Historia obiektu

Ostatecznie boisko oddano do użytku w 1923 r., następnie wybudowano obiekt do piłki siatkowej oraz bieżnię do ćwiczeń lekkoatletycznych. W 1931 r. stadion poddano modernizacji. Pojawiła się piękna, drewniana trybuna na kilkaset miejsc. Na tym właśnie obiekcie odbywała się większość wydarzeń sportowych organizowanych przez szkolne związki i stowarzyszenia sportowe. Tak dobrze rozwijająca się działalność została niestety przerwana przez wybuch II wojny światowej i okupację. Obiekt był świadkiem tragicznych wydarzeń, m.in. rozstrzelania na oczach mieszkańców miasta dziesięciu więźniów przewiezionych z sieradzkiego więzienia we wrześniu 1941 r. Wydarzenie to przypomina pamiątkowy obelisk postawiony w 1961 r., a przeniesiony w 2017 r. do prawej części przylegającego do stadionu parku.

Zmieniany przez lata

W połowie lat 60. ruszyła rozbudowa posiadanej bazy sportowej, powstały szatnie dla zawodników oraz natryski. W latach 70. oddano do użytku salę sportową, wyremontowano bieżnię, skocznię i lodowisko z bandami. W tamtym czasie funkcjonowały kluby sportowe „Warta”, „Start”, „Piast” i „Żeglina”, a obiekt był jednym z lepiej wyposażonych w województwie łódzkim. W 1976 r. na nowej sali sportowej odbyły się międzynarodowe zawody zapaśnicze juniorów. W 1978 r. ruszyła budowa kortów tenisowych, a w 1981 r. rozpoczęto budowę hotelu sportowego. W 1984 r. oddano do użytku zmodernizowany stadion jako zespół sportowo-rekreacyjny. Piłkarze otrzymali boisko wraz z trybuną, lekkoatleci bieżnię z profilowanymi łukami i rowem do biegów z przeszkodami. Oddano też do użytku hotel. W kolejnych latach prowadzono drobne prace remontowe i konserwacyjne. Do 1987 r. obiekt wyposażono w pięć kortów tenisowych.

W 2000 r. powstał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji mający na wyposażeniu salę gimnastyczną, siłownię, szatnię, saunę, korty tenisowe, boisko piłkarskie, pomieszczenia biurowe i klubowe oraz hotel z 32 miejscami noclegowymi. W latach 2002–2003 wybudowano następną trybunę wraz z siedziskami, a w 2009 r. oddano boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Zbudowano również boisko do koszykówki i dwa boiska do siatkówki plażowej. Powstał szósty kort tenisowy.

Zakres prac modernizacyjnych

W 2016 r. MOSiR podpisał z Tamex Obiekty Sportowe S.A. umowę na przebudowę stadionu, w ramach której wykonano przebudowę bieżni lekkoatletycznej okrężnej 400-metrowej i prostej z nawierzchnią kauczukową z urządzeniami sportowymi oraz boisko z nawierzchnią z trawy naturalnej, które znajduje się wewnątrz bieżni. Przebudowane zostały instalacje kanalizacyjne odwadniające boisko i zraszające, bieżnia sześciotorowa z nawierzchnią kauczukową i obiekty lekkoatletyczne. Zamontowano nowe wiaty dla spikera i sędziów oraz zawodników rezerwowych. Wykonano trawniki z trawy naturalnej i sztucznej. Obiekt uzyskał świadectwo PZLA kategorii IVA.

Położenie sieradzkiego stadionu w otoczeniu pięknego, zrewitalizowanego zespołu parkowego zachwyca wielu zawodników, działaczy sportowych oraz gości odwiedzających miasto. W kolejnym etapie przebudowy zostanie wybudowana trybuna na tysiąc miejsc oraz oświetlona i nagłośniona płyta główna boiska piłkarskiego. W planach jest budowa hali widowiskowo-sportowej wraz zadaszeniem istniejącej już trybuny.

Kontakt:
TAMEX Obiekty Sportowe S.A.
ul. Rydygiera 8/3a, 01-793 Warszawa
tel.: 22 556 24 23, faks: 22 556 24 22
www.tamex.com.pl, biuro@tamex.com.pl

 

TEKST I FOTO – Firma Tamex Obiekty Sportowe S.A.