Perły polskiej infrastruktury sportowej

Przez kilkadziesiąt lat przyjmowały najważniejsze polskie imprezy sportowe i gościły najwybitniejsze postacie polskiego sportu. Po długich latach służby doczekały się modernizacji, aby znów stać się perłami polskiej infrastruktury sportowej. Hala lekkoatletyczna Centralnego Ośrodka Sportu w Spale oraz treningowy stadion lekkoatletyczny dla Stadionu Śląskiego nabierają nowych barw

 

Mistrzowska hala COS-OPO Spała

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale jest miejscem wyjątkowym, gdzie ducha rywalizacji sportowej czuje się w powietrzu. Wybudowana w 1988 roku jedna z największych polskich hal lekkoatletycznych dzielnie służy polskim sportowcom w wyczynowym treningu. Tomasz Majewski, Anita Włodarczyk, Monika Pyrek to tylko niektórzy ze znamienitych polskich sportowców, olimpijczyków, którzy są stałymi bywalcami hali lekkoatletycznej w Spale. Jednak po długich latach służby władze COS zadecydowały o kompleksowej modernizacji hali sportowej.

Nowa stara hala lekkoatletyczna

W grudniu 2013 roku firma TAMEX Obiekty Sportowe S.A. rozpoczęła prace modernizacyjne hali. Zakres prac obejmował całkowitą przebudowę bieżni okrężnej wraz ze zmianą geometrii bieżni i urządzeń sportowych, wymianę oświetlenia oraz przebudowę pomieszczeń zaplecza. Nowa bieżna wykonana w technologii firmy MONDO, bliźniacza do tej, która była wykorzystana podczas HMŚ SOPOT 2014, spełnia najwyższe wymagania IAAF Indor Facility. Przebudowie uległy także trybuny, które po modernizacji będą mogły pomieścić o 670 kibiców więcej. Wyremontowana została również część sanitarna i biurowa. Dodatkowego blasku hali nadało nowoczesne oświetlenie obiektu. Całkowity czas modernizacji wyniósł tylko 12 miesięcy.

Wielkie plany

Modernizacja hali lekkoatletycznej w Spale jest jednym z najważniejszych prowadzonych przez Tamex Obiekty Sportowe S.A. projektów, dlatego tak duży nacisk kładziony jest na jakość dostarczonych materiałów oraz wykonanych prac. Władze COS są spokojne, gdyż firma TAMEX Obiekty Sportowe S.A. niejednokrotnie wykonywała tak istotne inwestycje – np. hala RKS w Łodzi, hala widowiskowo-sportowa w Częstochowie i Toruniu czy arena Mistrzostw Świata lekkiej atletyki w Sopocie. COS w Spale nie poprzestaje jednak tylko na modernizacji hali. W 2014 roku rozpoczęły się prace nad przebudową stadionu treningowego oraz strefy rzutów, które również prowadzone są przez TAMEX Obiekty Sportowe S.A.

Wielki Stadion Śląski

Stadion Śląski jest miejscem magicznym dla każdego sportowca w tym kraju. Wybudowany w latach 50., przez wiele lat pełnił funkcję korony polskich obiektów sportowych. 90-tysięczne trybuny na każdej imprezie wypełniały się po same brzegi. Stadion Śląski oprócz obiektu głównego to także rozległa infrastruktura wokół stadionu. Hotel, boiska, place zabaw – wszystko co było potrzebne, by stworzyć obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia.

Czas robi swoje, dlatego władze Stadionu Śląskiego w 2009 roku zadecydowały o rozpoczęciu całkowitej modernizacji i rozbudowy areny głównej Stadionu Śląskiego, jak również infrastruktury przylegającej.

Jasny punkt Stadionu Śląskiego

Modernizacji Stadionu Śląskiego od początku towarzyszył pełen rozgłos – w końcu to miejsce wyjątkowe dla wielu Polaków. Jednak przy tak dużej i rozległej inwestycji wystąpiły poważne problemy realizacyjne, które szybko zniweczyły plany władz Stadionu Śląskiego, a na całą inwestycję ściągnęły dużą krytykę. Jednak historia modernizacji inwestycji to nie tylko porażki, lecz także sukcesy. Z pełnym sukcesem zakończyła się właśnie przebudowa treningowego stadionu lekkoatletycznego przy stadionie śląskim realizowana przez firmę TAMEX Obiekty Sportowe S.A. Zmodernizowana bieżnia lekkoatletyczna z nową nawierzchnią kauczukową MONDO, zmodernizowana trybuna oraz pełnowymiarowe boisko ze sztucznej trawy dostarczonej przez jednego z liderów producentów traw syntetycznych w Europie nadają nowy blask temu miejscu. Blask nie tylko metaforyczny, obiekt otrzymał bowiem nowe markowe oświetlenie, które przypłynęło w kontenerach prosto z USA. Obiekt ten w przyszłości będzie częścią infrastruktury Stadionu Śląskiego objętą certyfikacją IAAF Class 1 pierwszej kategorii.

Zarówno zawodnicy, jak i trenerzy podkreślają walor tego obiektu po modernizacji. – Tutaj chce się trenować, wszystko wybudowane zgodnie z planem, w terminie, z pełnym profesjonalizmem – komentują jednogłośnie.

Perły polskiej infrastruktury sportowej

Modernizacja lub przebudowa takich obiektów jak hala COS w Spale czy też Stadion Śląski nabiera innego znaczenia. Są to obiekty o dużym znaczeniu krajowym, jak i zagranicznym, z wielkim bagażem historii. Firma TAMEX Obiekty Sportowe S.A. jako lider sektora budownictwa sportowego wykazuje pełen profesjonalizm oraz wkłada sportowe serce w realizację nowych wcieleń tych miejsc, bo takie obiekty to coś więcej niż tylko kolejny projekt do realizacji.

Kontakt:

TAMEX OBIEKTY SPORTOWE S.A.
ul. Tamka 38, 00-355 Warszawa
tel.: 22 556 24 23, faks: 22 556 24 22
www.tamex.com.pl, biuro@tamex.com.pl

tamex

 

 

 

 

TEKST I FOTO – Firma Tamex Obiekty Sportowe S.A.