Arena lekkoatletyczna przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich w Gliwicach

Zakończyła się właśnie budowa areny lekkoatletycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Ekonomicznych przy ul Syriusza 30. Już na pierwszy rzut oka widać jej innowacyjność, a w zasadzie niecodzienną oprawę. Kolorystyka bieżni niespotykana w skali europejskiej. Jest to bezsprzecznie potwierdzenie, że nawet najbardziej wyrafinowaną wizję architekta można zrealizować nawet na obiekcie sportowym.

tamex-01802Obiekt charakteryzuje się pełnowymiarową lekkoatletyczną bieżnią okólną z sześcioma torami o długości 400 m oraz ośmioma torami na prostej do biegu na 100 m i 110 m. Ponadto, wszystkie sektory rzutów, skocznie do skoku wzwyż i skoku o tyczce, do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą, a także do rzutu młotem i oszczepem zrealizowano zgodnie z wymaganiami PZLA dla obiektu kategorii IVA. Trybuny mogą pomieścić 500 widzów. Arena jest przystosowana do rozgrywania m.in. zawodów młodzieżowych o randze mistrzostw Polski.

Dodatkowo w ramach inwestycji wykonano budowę rozgrzewkowej trzytorowej bieżni sprinterskiej o całkowitej długości 60m, rozbiegu do skoku w dal z nawierzchnią syntetyczną – dł. 40m, boisko wielofunkcyjne o wymiarach 22x44m, budynek magazynowy, budynek wieży sędziowskiej, nagłośnienie i monitoring oraz przebudowę części pomieszczeń szkolnych z przeznaczeniem na zaplecze sanitarno-szatniowe wraz z ogrodzeniem oraz podziemną infrastrukturą i drogą pożarową oraz zagospodarowaniem terenu.

Wykonanie obiektu lekkoatletycznego w tak zróżnicowanej kolorystyce jest nie lada wyzwaniem. Połączenia poszczególnych kolorów determinują zachowanie szczególnego reżimu technologicznego i znacznie wydłużają czas aplikacji nawierzchni. Do wykonania wszystkich elementów bieżni i rozbiegów wykorzystano technologię, wiodącej na rynku światowym, firmy CONICA. Nawierzchnia FullPUR Conipur M zapewni użytkownikom i zawodnikom wieloletnie i bezpieczne użytkowanie, bez konieczności ponoszenia kosztów renowacji.
Z tego samego rodzaju nawierzchni wykonano m.in. w 2008 r. bieżnię na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy, na której odbyło się wiele znaczących międzynarodowych imprez lekkoatletycznych. W ubiegłym roku natomiast organizatorzy (IAAF Mistrzostw Świata U20) oraz komitet organizacyjny IAAF, po 8 latach eksploatacji obiektu, ocenili że nawierzchnia bieżni poza odświeżeniem linii nie wymaga żadnych prac renowacyjnych !

Wykonany obiekt sportowy służył będzie uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich, mieszkańcom Gliwic i okolic, a szczególnie zawodnikom z miejscowych klubów sportowych.

Kontakt:
TAMEX OBIEKTY SPORTOWE S.A.
ul. Rydygiera 8/3a, 01-793 Warszawa
tel.: 22 556 24 23, faks: 22 556 24 22
www.tamex.com.pl, biuro@tamex.com.pl

 

TEKST I FOTO – Firma Tamex Obiekty Sportowe S.A.