Koncepcja Zagłębiowskiego Parku Sportowego

W Sosnowcu trwają prace nad koncepcją Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Na terenach przy Górce Środulskiej ma powstać stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko. Koszt inwestycji to 150 mln zł.

W połowie grudnia ub.r. poznaliśmy firmę, która wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Konkurs prowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP z Katowic. Autor najlepszej pracy został wykonawcą dokumentacji projektowej z terminem zakończenia w 2016 r. oraz uzyskał pozwolenie na budowę.

– Zgodnie z naszymi wyliczeniami zakładamy, że pierwsza łopata zostanie wbita w 2017 r. – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który jednocześnie zapewnia mieszkańców, że powstanie obiektów sportowych nie oznacza likwidacji terenów zielonych. Stadion i hala mają bowiem powstać na popularnej Górce Środulskiej. – Budowa stadionu nie oznacza, że zabierzemy mieszkańcom tereny zielone, że postawimy coś kosztem czegoś. Park na tym nie ucierpi – uspokaja prezydent.

– Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak chcemy być postrzegani. Nie może być tak, że 200-tysięczne miasto nie może zaprosić wielkiej gwiazdy na koncert, bo po prostu nie ma gdzie go zorganizować. Stadion, hala to nie tylko mecze – podkreśla Chęciński.

Charakterystyka nowego obiektu

W skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego wejdą:

  • stadion piłkarski o pojemności 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys.,
  • hala sportowa o pojemności 3 tys. widzów,
  • lodowisko z jedną taflą o pojemności do 2,5 tys. widzów.

Jednym z założeń powstania Parku jest także utworzenie Izby Pamięci Zagłębiowskiego Sportu. Na budowę obiektów wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem miasto chce przeznaczyć 150 mln zł. – Zanim obiekty powstaną, chcemy stworzyć Gminny Zespół Konsultacyjny, w którego skład wejdą przedstawiciele policji, straży pożarnej, a także mieszkańcy – zapowiada prezydent Sosnowca.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 15

 

TEKST I FOTO – Urząd Miasta w Sosnowcu