Sport to zdrowie. Hala gimnastyczna Leszka Blanika w Gdańsku

bla-02322Hala Leszka Blanika – Centrum Innowacyjno Wdrożeniowe AWFiS – to perełka wśród obiektów sportowych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Przez wiele lat, nie tylko w Trójmieście, lecz także w Polsce, nie było obiektu tej klasy do trenowania gimnastyki sportowej, akrobatyki, tańca, fitnessu czy aerobiku. Obiekt może być wykorzystywany do wielu dyscyplin okołogimnastycznych.

Hala została wyposażona w specjalistyczny sprzęt gimnastyczny posiadający wszelkie certyfikaty Światowej Federacji Gimnastycznej (Federation International de Gymnastique – FIG), umożliwiający wszechstronny trening. Właśnie na takim sprzęcie odbywają się mistrzostwa świata, Europy i igrzyska olimpijskie.

Funkcja i wyposażenie

bla-02323Podstawową funkcją budynku jest stworzenie optymalnych warunków treningowych dla gimnastyków i gimnastyczek sportowych, artystycznych, akrobatycznych oraz prowadzenia różnorodnego typu zajęć ruchowych. Może w nich uczestniczyć 120 osób jednocześnie. Hala dysponuje mobilnymi trybunami na 300 osób. Obiekt jest wyposażony w system klimatyzacji i wentylacji, węzeł solarny i pełny monitoring. Obiektem steruje się poprzez specjalistyczny, inteligentny system BMS. Znajdują się tu również pomieszczenia dydaktyczne, siłownia, pomieszczenia odnowy biologicznej czy laboratoria naukowe.

– Budynek zaprojektowano w formie białego prostopadłościanu. Jego formę urozmaicono dynamicznymi kątowymi wycięciami boków. Wycięcia podkreślono wykończeniem w ciemnych odcieniach szarości. Całość stonowano poziomymi żaluzjami aluminiowymi, pełniącymi również funkcję rozpraszaczy światła słonecznego dla powierzchni hali doświetlonej z trzech stron pasem przeszkleń. Budynek wyróżnia się dynamiczną formą elewacji i jakością zastosowanych materiałów wykończeniowych – mówi Beata Stefanowicz, kierownik obiektu.

Popularyzacja gimnastyki sportowej

Jednym z pierwszych ważnych wydarzeń organizowanych na terenie obiektu był Festiwal Gimnastyczny w 2018 r., czyli nieoficjalne mistrzostwa Polski wszystkich dyscyplin gimnastycznych. Widowisko przebiegło bez żadnych zakłóceń.

– Gimnastyka w naszym kraju stała się bardzo popularna. Sukcesy Leszka Blanika sprawiły, że to sport, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Leszek Blanik ma w swoim dorobku bardzo cenny skarb, jest nim złoty medal Igrzysk Olimpijskich z Pekinu w 2008 r. To właśnie nasz mistrz olimpijski promuje, w Polsce i na świecie, halę Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Do Gdańska przyjeżdżają gimnastycy z różnych stron świata. Trenowały tu już ekipy z Cypru, Indii, Izraela, Norwegii, Irlandii, Szwecji, Niemiec, a także Hong Kongu – mówi dr hab. Waldemar Moska, rektor i profesor AWFiS.

bla-02324

Akademia Blanika

Hala gimnastyczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem, codziennie jest zapełniona młodymi adeptami gimnastyki z Polski i zagranicy. To najnowocześniejsza hala do treningów w Europie, o atrakcyjnej ofercie cenowej.

Warto także podkreślić, że hala to nie tylko miejsce treningów zawodowców. Funkcjonuje tu również Akademia Blanika. Latem w zajęciach uczestniczyło 150 osób (dzieci i młodzież). To potwierdza fakt, że jest duże zainteresowanie gimnastyką także wśród najmłodszych. Hala Leszka Blanika to doskonała promocja Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Gdańska.

Dane techniczne:

  • kubatura obiektu – 45 510 m3
  • powierzchnia użytkowa obiektu – 5200 m2
  • długość elewacji obiektu – 71,67 × 36,40 m

 

Autorka jest rzecznikiem prasowym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

 

TEKST – Karolina Rogowska

FOTO – Biuro promocji AWFiS – Beata Zarach