Zagłębiowski Park Sportowy

27 maja br. w Sosnowcu podpisano umowę na budowę nowego, wielofunkcyjnego stadionu, który będzie jednym z elementów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wybuduje go Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Czas realizacji to 36 miesięcy, a koszt inwestycji to 120,2 mln zł netto.

sosno-02202Umowę z wykonawcą reprezentowanym przez Ewelinę Walkowicz, prezesa zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego podpisała Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego. To właśnie ta spółka, jako celowa spółka komunalna, ma za zadanie wybudowanie kompleksu obiektów sportowych (stadionu piłkarskiego, hali sportowej oraz lodowiska), a następnie komercjalizację i zarządzanie powstałym parkiem sportowym.

Zagłębiowski Park Sportowy będzie obejmował: stadion piłkarski, halę sportową i lodowisko. Przedmiotem inwestycji jest budowa obiektów sportowych w Sosnowcu, w dzielnicy Środula, w pobliżu Górki Środulskiej na nieużytkach pomiędzy ul. Zaruskiego, ul. Bora-Komorowskiego i Parkiem Środula. Grunt, na którym powstanie park sportowy ma powierzchnię 17,6 ha.

Stadion piłkarski

Stadion piłkarski będzie zlokalizowany w centralnej części kompleksu. Będzie wyposażony w boisko piłkarskie o wymiarach 68 × 105 m (wymiary zgodne z wymaganiami FIFA i UEFA). Pojemność trybun będzie wynosić 11 600 miejsc, w tym 46 miejsc dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i 46 miejsc dla osób im towarzyszących. Projekt zakłada możliwość zwiększenia pojemności stadionu do 14 564 miejsc siedzących, dzięki zagospodarowaniu obejścia w górnej części trybun poprzez dodanie kolejnych rzędów stalowej trybuny. Na poziomie +2 zaprojektowano trybunę przeznaczoną wyłącznie dla mediów (100 miejsc).

Hala sportowa

Hala sportowa będzie wielofunkcyjnym obiektem, spełniającym wymagania światowych federacji koszykówki, piłki siatkowej, piłki ręcznej czy szermierki. Będzie wyposażona w dwie areny sportowe: halę główną oraz halę treningową. Pojemność hali głównej będzie liczyć 3052 miejsc siedzących, w tym: 860 miejsc na trybunach składanych, 16 miejsc dla osób niepełnosprawnych i 16 miejsc dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym.

Lodowisko

Lodowisko będzie obiektem spełniającym wymagania Światowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Stadion zimowy będzie również funkcjonował jako ogólnodostępna ślizgawka dla mieszkańców. Będzie w stanie pomieścić 2545 kibiców. Trybuna główna obejmuje 2457 miejsc siedzących, w tym 20 miejsc dla osób niepełnosprawnych i 20 miejsc dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym.

Na koniec

Obiekty będą nowoczesne i komfortowe. Będzie je charakteryzowała dobra dostępność i odpowiednie zaplecze techniczne. Będą funkcjonalne i ładne. Nie zabraknie też miejsc ekskluzywnych, przeznaczonych dla klientów bardziej wymagających, skłonnych wydać na bilety więcej.

sosno-02203

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

To jeden z najważniejszych dni dla naszego miasta. Podpisaliśmy umowę na wykonanie obiektu wyczekiwanego przez lata. Obiektu, który ma służyć mieszkańcom. Stadion to nie tylko imprezy sportowe. To również szansa na organizację koncertów i widowisk artystycznych. Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory pracowali przy tej inwestycji. Za nami wszelkie formalności związane z dokumentacją, przetargiem i całą częścią formalno-prawną. Życzę firmie z Bielska-Białej, która ma doświadczenie w tego typu inwestycjach, żeby prace przebiegały bez większych problemów i z niecierpliwością czekam na efekty.

Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego

Obiekt został zaprojektowany tak, żeby spełniać wszystkie niezbędne wymogi stawiane przez Polski Związek Piłki Nożnej, UEFA i FIFA. Ma zapewnić możliwość organizacji rozgrywek na najwyższym szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Ewelina Walkowicz, prezes zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego

Cieszę się, że obdarzono nas zaufaniem. Doświadczenie, które nabyliśmy budując stadion w Bielsku-Białej na pewno zaprocentuje podczas prac w Sosnowcu. Na realizację mamy 36 miesięcy, ale będziemy chcieli ten czas skrócić.

Piotr Bury, architekt, JSK Architekci

W projekcie stadionu piłkarskiego znalazł się m.in. klub biznesowy, czyli sala z cateringiem, w której mogą się odbywać spotkania biznesowe. W tej sali będzie mogło przebywać do 500 osób. Oprócz tego, na zachodniej trybunie stadionu, znajdzie się 10 lóż VIP, każda 12-osobowa. Będzie też możliwość przejścia z nich do klubu biznesowego.

 

TEKST I FOTO – Urząd Miejski w Sosnowcu