Budujemy stadiony

Stadionowy zawrót głowy

W całej Polsce buduje się nowe stadiony lub modernizuje stare i przestarzałe. I to zarówno w dużych miastach, jak i małych miasteczkach. Przyjrzymy się czterem wybranym stadionom – w Potworowie, Stalowej Woli, Łodzi i Radomiu.

Potworów
W tej niewielkiej gminie, położonej w województwie mazowieckim, już niebawem zostanie otwarty zmodernizowany stadion piłkarski. Głównym celem inwestycji była poprawa stanu technicznego stadionu i dostosowanie go do wymogów stawianych przez PZPN dla obiektów, na których odbywają się rozgrywki piłki nożnej, oraz do oczekiwań uczestników innych zawodów sportowych i imprez masowych. Przedmiotem inwestycji była budowa trybun z zadaszeniem, barierek wokół stadionu oraz zagospodarowanie terenu na działce, położonej w Potworowie.

Stary stadion
Teren, na którym znajduje się stadion, jest położony między drogą na Przysuchą, a lokalną uliczką prowadzącą do parku. Stadion jest zorientowany krótszą osią w linii północ-południe. Teren był ogrodzony prefabrykowanym płotem żelbetowym. Od strony północnej, zachodniej oraz południowo-wschodniej (wzdłuż granic działki) rosną wysokie drzewa. Na terenie znajdowały się ławki z daszkami dla zawodników, dwa rzędy ławek dla widzów i pozostałości po bieżni. Boisko miało wymiary 64 × 106 m.

Nowy stadion
W miejscu starych, drewnianych ławek, wybudowano zadaszone trybuny dla widzów. W środku trybun znajduje się węzeł sanitarny. Boisko zostało zwiększone z 64 × 106 m do wymiarów 66 × 106 m. Wokół boiska znajduje się pas wolny o szerokości około 3 m. Zostało ono ogrodzone od wschodu i zachodu wysoką siatką (łapaczem piłek), a od widowni niższym ogrodzeniem…

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 6/2011

 


OPRACOWANIE: REDAKCJA
FOTO: STADION W POTWOROWIE