Reklama

Kleje do sztucznej trawy

abc Klejenia

Podstawą solidnego wykonania boisk ze sztucznej trawy jest dobór wysokiej jakości materiałów, czyli sztucznej trawy oraz  kleju do trwałego jej połączenia.

Do łączenia brył sztucznej trawy zaleca się używanie kleju dwuskładnikowego poliuretanowego. Dwuskładnikowe kleje poliuretanowe charakteryzują się zieloną barwą, dużą elastycznością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Kleje poliuretanowe można stosować z powodzeniem na zewnątrz oraz w obiektach zamkniętych. W obiektach sportowych skleja się ze sobą poszczególne bryły trawy, jak również wkleja się linie pola gry. Cała powierzchnia trawy nie jest związana trwale z podłożem, pozwala to na uniknięcie naprężeń, ponieważ pod wpływem zmian temperatury trawy mają tendencję do ściągania i rozciągania. Zastosowanie wysokiej jakości klejów poliuretanowych (dzięki ich elastyczności) umożliwia swobodną pracę powierzchni sportowych. Klej nanosi się na specjalną taśmę (zwaną również flizeliną). Taśma ma strukturę geowłókniny, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie, a porowata struktura zapewnia odpowiednie przywarcie kleju. Jej spodnia warstwa jest zawsze śliska i nieprzepuszczalna. Ze względu na rodzaj klejonej nawierzchni rozróżniamy flizeliny cienkie (do multisportów i kortów tenisowych), grube – do traw wyższych (boiska piłkarskie zasypywane piaskiem i granulatem) oraz bardzo wytrzymałe (do boisk do gry w rugby). Większość producentów ma w swojej ofercie szeroki asortyment klejów w zależności od zastosowania.

 

Ważna pogoda
Głównym czynnikiem przemawiającym za wyborem kleju są warunki pogodowe podczas instalacji. Rozróżniamy kleje, które można aplikować w słoneczne i suche dni, oraz kleje do warunków szczególnych. Właściwości tych pierwszych pozwalają na ich używanie w ciepłych i suchych warunkach. Użycie takiego kleju podczas zimnego i dżdżystego dnia może spowodować zakłócenie procesu chemicznego wiązania kleju. Kleje na wilgotne warunki atmosferyczne można aplikować przy zwiększonej wilgotności powietrza. Kleje na trudne warunki pogodowe charakteryzują się wyższą ceną, która jest związana bezpośrednio z ich składem chemicznym. Ponadto, przy niekorzystnych warunkach pogodowych zaleca się stosowanie aktywatorów. Mają one na celu przyspieszenie reakcji chemicznych, jakie zachodzą wewnątrz mieszanki klejącej. Wówczas wiązanie kleju z jednej strony z taśmą i z drugiej z podłożem trawy zachodzi bardzo szybko. Ważnym zabiegiem przy aplikacji kleju przy niskich temperaturach jest odpowiednie jego przechowywanie. Nie należy przetrzymywać kleju bezpośrednio na powietrzu, narażając go na niską temperaturę, ale należy przechowywać w ciepłym pomieszczeniu. Wówczas wiązanie kleju będzie zachodziło szybciej.

 

Technika klejenia
Kolejnym ważnym elementem jest nanoszenie kleju na flizelinie. Można to wykonywać ręcznie szpachlą ząbkowaną oraz za pomocą maszyny. Klejenie ręczne jest zalecane jedynie przy małych powierzchniach rekreacyjnych, takich jak balkony czy tarasy. Duże powierzchnie należy sklejać za pomocą maszynek. Na rynku oferowane są różnego rodzaju maszyny do nakładania kleju. Należy wybrać taką, która ma możliwość regulacji ilości i szerokości nakładanego na flizelinę kleju. Trzeba pamiętać, że każda trawa jest inna pod względem grubości lateksu oraz ilości i gęstości ściegów. Dlatego przy przystąpieniu do klejenia należy sprawdzić, czy jest odpowiednia ilość kleju, aby całość została sklejona. Kleju na flizelinie nie może być za dużo, bo będzie wypchany w szczelinie między bryłami i przez otwory drenarskie. Rynek oferuje nam również jednoskładnikowe kleje w kartuszach. Są one doskonałym rozwiązaniem do podklejenia małych fragmentów trawy. Łatwa aplikacja pozwala na szybką i trwałą naprawę niedoklejonych lub uszkodzonych miejsc. Na niewielkich powierzchniach, takich jak balkony i tarasy, można zastosować taśmę z klejem. Jest to dość drogie, ale zarazem bardzo wygodne rozwiązanie do małych powierzchni.

 

Podsumowanie
Wybór odpowiedniego kleju i flizeliny ma istotne znaczenie dla trwałości sztucznej murawy. Mocne i trwałe złącza gwarantują wieloletnią jakość murawy i zapewniają odpowiedni komfort gry zawodników na boiskach.

 


TEKST: PAWEŁ NIEMIEC
FOTO: SZTUCZNATRAWA.EU