Już od 22 lat Prorink buduje najnowocześniejsze lodowiska w Polsce

prorink1801Skandynawski Prorink rozpoczął współpracę z Polską w wielkim stylu – dostarczył pierwsze w Polsce nowoczesne bandy i systemy mrozeniowe dla gdańskiego Stoczniowca i katowickiego Spodka w 1995 r. Potem obecny dyrektor Prorink Ari Penttila osobiście nadzorował montaż band Raita dla hali Torwaru. Stoczniowiec i Spodek używają z powodzeniem swoich band do dziś. Torwar zamienił bandy na nowe w ubiegłym roku, ale przyczyną wymiany była zmiana przepisów IIHF – pomimo upływu ponad 20 lat bandy Raita były w doskonałym stanie i na pewno jeszcze przez wiele lat będą służyć na jakimś lodowisku treningowym.

W 2002 r. Prorink zapoznał polskich hokeistów z bezsłupowym oszkleniem band, zaś w roku 2003 wprowadził na polski rynek maszynownie z minimalną ilością amoniaku. Katowicki Jantor zamienił maszynownię używającą ponad 6 ton amoniaku na maszynownię Prorink, która ma zaledwie 0,012 tony amoniaku – czyli 12 kg. Zachowanie niskich kosztów eksploatacji maszynowni amoniakalnej w połączeniu z pełnym bezpieczeństwem użytkowania zaowocowało triumfalnym pochodem firmy Prorink przez polskie lodowiska. Tychy, Toruń, Katowice, Zakopane, Warszawa – to przykłady bardzo ekonomicznych, nowoczesnych rozwiązań chłodnictwa. Nawet Czesi po meczu w Tychach zamówili w Prorinku maszynownię  i system mrozeniowy dla hali lodowej Karvina. Biorąc pod uwagę opinię Czechów o własnych lodowiskach, jest to wypadek bez precedensu.

W 2005 r. twórca firmy TOL Tomasz Bukowiecki i twórca firmy Prorink Ari Penttila zdecydowali o utworzeniu Prorink Polska. Ogromnie ułatwiło to kontakty między polskimi użytkownikami lodowisk a skandynawskim personelem Prorinka.

prorink1802Obecnie w Prorink

Firma oferuje przede wszystkim projekty technologii. Prorink International zaprojektował i wybudował lodowiska w Polsce, Czechach, Skandynawii, Niemczech, Hiszpanii, a nawet w Tajlandii i Izraelu… Jest ich już ponad 200!

Kolejnym elementem oferty firmy są nowoczesne maszynownie dla hal lodowych. Koszt energii elektrycznej dla płyty lodowiska hokejowego o wymiarach 30 x 60 m to około 20 tys. złotych miesięcznie. Maszynownie są ciche, wydajne i ekonomiczne. Obecnie są to jedyne maszynownie na świecie, gdzie zadana temperatura lodu steruje temperaturą odparowania i skraplania, tak je dobierając, aby współczynnik sprawności COP był zawsze możliwie najwyższy przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości lodu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo zaawansowanego sterowania komputerowego i użyciu najnowocześniejszych na świecie japońskich sprężarek tłokowych. W porównaniu z maszynowniami starszych generacji, pracującymi na sprężarkach śrubowych oszczędności przekraczają często 30% w skali roku

W ofercie znajdują się także bandy hokejowe wykonane wg przepisów IIHF. Wprowadzenie przez Prorink na rynek elastycznych band, które amortyzują uderzenie ciałem zawodnika, zmniejszyło urazowość o kilkadziesiąt procent. Badania urazowości wykonywane są na bieżąco na zlecenie IIHF przez niezależne instytucje badawcze.

Firma Prorink dostarcza również rolby wyprodukowane przez światowego lidera produkcji maszyn do pielęgnacji tafli lodowych – Zamboni. Maszyny te produkowane są w zakładach w USA i w Kanadzie. Są to jedyne maszyny dopuszczone do obsługi meczów NHL i innych najważniejszych imprez wymagających lodu najwyższej jakości. Nawet Włochy, które mają dwóch własnych producentów rolb, wybrały amerykańską markę Zamboni do obsługi lodowisk na olimpiadzie w Turynie.

Współpraca z firmą Prorink daje gwarancję udanej inwestycji. Wszystkie lodowiska ,które realizowaliśmy działają  do dziś ku satysfakcji użytkowników – i oczywiście Prorinka.

 

Autor jest prezesem zarządu firmy Prorink Polska, w swojej karierze wybudował około 130 lodowisk w całej Europi, z czego ponad 100 w Polsce. Kontakt e-mail: biuro@prorink.pl, tel. kom.: 606 99 88 22

 

TEKST – Tomasz Bukowiecki
FOTO – Archiwum Firmy Prorink