Koncepcyjny projekt Husqvarna dla parków miejskich przyszłości

Szacuje się, że do 2030 roku miasta na całym świecie będą miały coraz więcej mieszkańców, a co za tym idzie, coraz więcej parków. Z myślą o zarządzaniu rosnącą ilością zieleni w miastach, z możliwie najmniejszym wpływem na naturę oraz osoby odwiedzające parki, Husqvarna stworzyła koncepcyjny projekt Solea. System autonomicznych kosiarek to zupełnie nowe, bezpieczne i wydajne rozwiązanie, które wynosi pielęgnacje miejskiej zieleni na zupełnie nowy poziom. Koncept obejmuje zestaw czujników rozsianych po parku, system dziewięciu unoszących się nad ziemią autonomicznych kosiarek automatycznych, chmurę wyposażoną w sztuczną inteligencję, drona zwiadowczego, a także autonomicznego drona transportowego, który dostarczy zespół kosiarek w wyznaczone miejsce.

Husqvarna Solea Concept (3)

Koncept Husqvarna Solea okrywa możliwości profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni przyszłości. Jest to możliwe dzięki połączeniu najnowszej technologii, z doświadczeniem firmy Husqvarna, a także dzięki analizie raportu firmy Husqvarna dot. przyszłość parków miejskich. W raporcie stwierdzono, że liczba terenów zieleni na obszarach miejskich wzrośnie do 2030 r. Pojawią się także nowe rodzaje ogrodów umiejscowione m.in. na dachach budynków, co przyczyni się do zintensyfikowania obsługi i konserwacji zupełnie nowej zieleni miejskiej. Husqvarna Solea jest odpowiedzią na to wyzwanie. To autonomiczny i ekologiczny system do profesjonalnej pielęgnacji trawników, który będzie dbał o trawniki przez całą dobę, a do jego obsługi wymagany będzie jedynie minimalny nakład pracy operatora. Dzięki niemu firmy profesjonalnie zajmujące się pielęgnacją krajobrazu miejskiego będą mogły skupić się na bardziej wymagających zadaniach.

„Husqvarna Solea to efekt naszego zaangażowania w poszukiwanie nowych rozwiązań dla miast, aby mogły stać się bardziej ekologiczne i pomagały ludziom oszczędzać czas. Rozwijając i obserwując rozwój kosiarek automatycznych na przestrzeni ostatnich 20 lat przewidujemy, że staną się one kluczowym produktem dla profesjonalnych zespołów zarządzających miejskim krajobrazem w nadchodzących latach” – mówi Pavel Hajman, Prezydent Husqvarna Division.

Husqvarna Solea – jak to działa?

Husqvarna Solea to autonomiczny systemem do pielęgnacji trawników przeznaczony do szybkiej i cichej pracy przez 24 godziny na dobę, oferując odwiedzającym parki miejsce zadbaną zieleń przy minimalnymi zakłócaniu ich spokoju. Podczas pracy system gromadzi dane i informacje w czasie rzeczywistym, wspierając specjalistów zarządzających zielenią miejską w niezbędnych pracach, a także aby zapewnia całościowy pogląd i wiedzę na temat kondycji parku.

System składa się z pięciu elementów: drona zwiadowczego, czujników na stałe umieszczonych w parku, drona transportowego, autonomicznych kosiarek automatycznych i chmury wyposażonej w sztuczną inteligencję:

  • Dron zwiadowca – wyposażony jest w czujniki do skanowania obszaru i zbiera dane z terenów zieleni. Następnie przesyła te informacji do chmury zarządzanej przez sztuczną inteligencję,
  • Czujniki na stałe umieszczone w parku – nieustannie gromadzą dane, aby wspomóc system w celu stworzenia całościowego obrazu potrzeb i kondycji parku,
  • Chmura wyposażona w sztuczną inteligencję – pozwala oszacować czas i jednostki niezbędne do wykonania pracy w parkach,
  • Dron transportowy – odbiera z chmury współrzędne lokalizacji i priorytetową trasę różnych obszarów, w których musi podjąć pracę, a następnie transportuje autonomiczne kosiarki i drona zwiadowcę do miejsc wykonywania pracy. Podczas lotu ładuje kosiarki i zwiadowcę. W czasie, gdy nie jest używany, a także w trakcie lotu, dron jest zasilany energią słoneczną,
  • Dziewięć kosiarek autonomicznych – mogą pracować indywidualnie lub jako grupa. Przemieszczają się unosząc się 3-5 cm nad ziemią (w zależności od ustawień). Centralny wentylator w kanale powietrznym w połączeniu z dodatkowymi małymi wentylatorami w każdym rogu, sprawia że kosiarki są zwinne i precyzyjne. Podczas pracy kosiarki stale komunikują się ze sobą, a dron zwiadowca wspiera ich pracę z lotu ptaka. Przewiduje ruch w parku i inne zmiany, które mogą mieć wpływ na prace konserwacyjne.

Zadania są przesyłane do chmury wyposażonej w sztuczną inteligencję, aby obliczyć efekty pracy i zaktualizować stan parku i maszyn.

Husqvarna Solea Concept (4)

Specyfikacja produktu

Husqvarna Solea to dziewięć autonomicznych kosiarek automatycznych. Każda kosiarka wyposażona jest w 20 małych obrotowych diamentowych ostrzy, a każde z nich posiada szerokość cięcia 340 mm, przy całkowitej szerokości cięcia 306 cm (9×340 mm). System zawieszenia umożliwia szybkie cięcie bez skalpowania trawnika. Przy maksymalnej prędkości, zakładając prace wszystkich dziewięciu kosiarek jednoczenie koszenie trawnika o powierzchni ok. 10 000 m2 zajmie około 8 minut.

Ze względów bezpieczeństwa każda kosiarka wyposażona jest w czujniki rozpoznawania obiektów i monitorowania stanu trawnika, są również wyposażone w czujniki wilgotności i odżywienia gleby. Kosiarki ładowane są przez solarną membranę, która znajduje się na obudowie kosiarki. Mogą być także ładowane za pośrednictwem drona transportowego podczas wykonywania zadań i między nimi.

Autonomiczny dron transportowy zbudowany jest się z super lekkiej struktury z włókna węglowego. Ma średnicę 150cm i wysokość 80 cm. Górna część drona jest pokryta membraną z ogniw słonecznych, które wspomagają szybkie ładowanie indukcyjne, które ma miejsce w bazie drona.

Nazwa Solea pochodzi od ryby – soli. Jej cechą charakterystyczną jest to, że unosi się w wodzie, używając minimalnej energii. Koncepcja projektowa Husqvarna Solea została pokazana na międzynarodowym wydarzeniu Silent City, które firma Husqvarna zorganizowała już po raz trzeci. Na spotkaniu poruszane były tematy dot. przyszłości krajobrazu miejskiego. Spotkanie odbyło się w Edynburgu, w Wielkiej Brytanii. Koncepcja Solea opiera się na pomysłach dotyczących przyszłość krajobrazu miejskiego i obecnie nie ma planów na jej produkcję.

Husqvarna – światowy lider kosiarek automatycznych

Husqvarna jest pionierem i światowym liderem w dziedzinie kosiarek automatycznych. W 1995 r. firma Husqvarna stworzyła pierwszą na świecie kosiarkę automatyczną wyposażoną w panele słoneczne.