Nowoczesne technologie – membrany

Lekkie zadaszenia namiotowe należą do najstarszych typów budownictwa, jakie stworzyła ludzkość. Kiedy sięgniemy do historii, konstrukcje tego typu spotkamy w wielu miejscach: od obozów koczowniczych plemion, po wielkie i pełne przepychu pałace władców.

 

Stanowiły nie tylko zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, lecz także zdobiły budowle. Od końca lat 90. XX wieku technologia została uznana za tak atrakcyjną i funkcjonalną, że coraz więcej architektów i firm budowlanych zaczęło adaptować ją do różnorodnych obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Niezwykłe właściwości

Unikatowe właściwości materiału pozwalają osiągnąć dowolny kształt, natomiast wysokie parametry wytrzymałościowe (przy jednoczesnej niskiej wadze materiału) gwarantują wieloletnią trwałość. Wyjątkowe cechy membrany to naturalna akustyka i warunki świetlne, możliwość dowolnego podświetlenia obiektu, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi oraz zapewnienie naturalnej wentylacji. Można je z łatwością zintegrować z budynkami tradycyjnymi i wykorzystywać jako dachy czy elewacje, poprawiając parametry fizyczne, estetyczne i ekonomiczne inwestycji.

60 lat doświadczenia

Bazując na ponad 60-letnim doświadczeniu, firma MEHLER TEXNOLOGIES proponuje materiały membranowe VALMEX® MEHATOP F. Ich wysoka odporność jest determinowana przez specjalny lakier PVDF, zapewniający długowieczność, właściwości samoczyszczące, ochronę przed warunkami atmosferycznymi i atakiem mikrobów. Żywotność zadaszenia membranowego to około 25 lat. Jest ona w wysokim stopniu uzależniona od projektu, jakości użytego materiału, przeznaczenia budynku, częstotliwości i zakresu prac konserwacyjnych oraz od warunków otoczenia. Najlepszym przykładem żywotności konstrukcji tekstylnych jest teatr na świeżym powietrzu w Elspe w Niemczech, wybudowany w 1978 roku. Dach o powierzchni ponad 2000 m² chroni przed ekstremalną pogodą 4500 widzów. Konstrukcja ta, stale narażona na działanie czynników atmosferycznych, jest dowodem długiego okresu żywotności produkowanych materiałów. Do budowy teatru użyto tkaniny MEHATOP F 1400 FR typ IV. Pomiar utraty wytrzymałości mechanicznej materiału z 2007 roku wykazał, że tkanina ma 95% wyjściowej wartości wytrzymałości, co uznano za doskonały wynik. Arena EURO 2012 w Poznaniu została zadaszona tym właśnie typem materiału.

15 lat gwarancji

Seria MEHATOP F (powlekana bezpośrednio zgrzewalnym lakierem PVDF) jest objęta 15-letnią gwarancją. Średnia utrata wytrzymałości na rozciąganie nie przekroczy 3% na rok, a materiał pozostanie wodoszczelny i ognioodporny. Certyfikat gwarancji projektu zostanie wydany na podstawie informacji przedstawionych przez klienta. Będzie zawierać zatwierdzone dane na temat eksploatacji obiektu, informacje o projekcie, analizie statystycznej, szczegółach konstrukcji, procesie produkcyjnym i instalacyjnym, a także o programie konserwacji.

Bezpieczeństwo

Firma MEHLER TEXNOLOGIES oferuje wiedzę i doświadczenie w produkcji tkanin membranowych. Produkowane materiały są zgodne z wytycznymi europejskiej dyrektywy REACH (rejestracja, ocena i akceptacja substancji chemicznych), co daje gwarancję bezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Te produkty to także gwarancja wysokich standardów jakościowych i ekologicznych.

Rodzaje obiektów

Technologia MEHATOP F daje możliwość zadaszenia obiektu o dowolnej wielkości i kształcie. W budownictwie sportowym można użyć tych materiałów jako zadaszenie trybun stadionów piłkarskich czy lekkoatletycznych, a także całorocznych kortów tenisowych, mniejszych boisk typu Orlik, basenów i lodowisk. Membrany znajdują szerokie zastosowanie w budowlach użyteczności publicznej, takich jak: amfiteatry, parkingi, perony kolejowe, pętle i przystanki.

Pomoc

W wielu przypadkach współpraca z firmą rozpoczyna się od zdania: „Chcielibyśmy mieć na swoim obiekcie ładne, lekkie, białe zadaszenie”. Po zapoznaniu się z sugestiami co do wielkości i wstępnego wyglądu dachu można przygotować projekt koncepcyjny zadaszenia. Następnie prace kierowane są do specjalistów od projektowania, którzy są w stanie przygotować ostateczny projekt. Przez cały czas zespół MEHLER TEXNOLOGIES czuwa nad jakością prac projektowych. Gdy jest już gotowy projekt, kolejnym etapem jest znalezienie specjalistycznej firmy, która odpowiednio obrobi materiał membranowy, a następnie profesjonalnie go zainstaluje. Taka firma powinna mieć odpowiednią wiedzę, doświadczenie, oprogramowanie oraz sprzęt. Firma MEHLER TEXNOLOGIES może zarekomendować wykonawcę całego zadaszenia, który (bazując na swoim doświadczeniu) spełni marzenie o estetycznym i funkcjonalnym obiekcie.

Kontakt:

Mehler Texnologies Sp. z o.o.
ul. Mikołajczaka 31 a
41-200 Sosnowiec
tel.: 32 269 91 00
faks: 32 269 91 02
info-pl@mehler-texnologies.com

ul. Rydygiera 8
01-793 Warszawa
tel.: 22 568 20 53
faks: 22 568 20 54

mehler

 

 

 

 

TEKST: Przemysław Macioch
FOTO: Archiwum firmy