Pasywne hale sportowe

Standard budynku pasywnego cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Z tego powodu, a także w wyniku pasji zawodowych projektantów, biuro projektowo-wdrożeniowe Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach sp.j. jako jedno z pierwszych w Polsce od ponad pięciu lat koncertuje swoje działania na projektowaniu i realizacji wyłącznie budynków pasywnych.

 

Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Krakowie powstaje kolejna hala sportowa w standardzie budynku pasywnego. Jest to już piąty obiekt tego typu realizowany w ramach zainicjowanej przez biuro Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach sp.j. kampanii społecznej „Innowacyjna Polska 2010–2020 – wysoko energooszczędne budynki pasywne w każdej Polskiej gminie i mieście”. Podstawowy cel kampanii to promocja, wdrożenie oraz realizacja budynków pasywnych na terenie całego kraju. Ponadto, działając w myśl zasad zrównoważonego rozwoju i w trosce o utrzymanie polskich miejsc pracy, projektanci dokładają wszelkich starań, by w trakcie realizacji budynków wykorzystywać jak najwięcej komponentów budowlanych produkowanych w Polsce.

Obiekty powtarzalne
Na potrzeby kampanii biuro opracowało szereg typowych powtarzalnych obiektów przystosowanych do realizacji w różnych lokalizacjach. Są to 3 typy hal sportowych o różnych wymiarach areny: 22,5 × 44 m, 18 × 31,5 m, 12,5 × 24 m oraz dwa typy przedszkoli: cztero- i sześciooddziałowe.

Wyżej wymienione obiekty zostały przygotowane na podstawie wieloletnich prac studialnych prowadzonych na Politechnice Krakowskiej oraz po szczegółowej analizie większości zrealizowanych w Niemczech pasywnych hal sportowych. Chodzi tu o obiekty zlokalizowane w miejscowościach: Heidelberg-Kirchheim, Issum, Unterschleißheim, Lazen, Aufkirchen, Herriden.

Dla projektantów wyjątkową korzyścią wynikającą z realizacji budynków powtarzalnych (biuro prowadzi również nadzór inwestorski nad realizacją projektowanych budynków) jest możliwość realnego wykorzystania metody POE (Post-Occupancy Evaluation), czyli metody polegającej na ocenie już funkcjonujących budynków, zebraniu wniosków i wdrożeniu nowych, doskonalszych rozwiązań w kolejnych inwestycjach.

Hala sportowa przy Zespole Szkół nr 3 w Krakowie to już trzeci obiekt po hali w Słomnikach i hali Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (o rozmiarach areny 22,5 × 44 m) realizowany według projektu opracowanego przez biuro Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach sp.j. Hala w Słomnikach była pierwszym w Polsce certyfikowanym obiektem użyteczności publicznej w standardzie budynku pasywnego.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 11

 

TEKST: Tomasz Pyszczek, Marcin Stelmach
FOTO: Archiwum Firmy