Reklama

Systemy wentylacji bezkanałowej z odzyskiem ciepła

W dobie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań jednym z najważniejszych zagadnień, które mają wpływ na koszty eksploatacji obiektów, są instalacje grzewcze, klimatyzacyjne i wentylacyjne. W przypadku wentylacji hal sportowych stosowane do niedawna systemy zakładały proste rozwiązania wentylacji nawiewno-wywiewnej, rzadko wyposażonej w moduł odzysku ciepła. Rosnące koszty energii, nacisk ze strony inwestorów oraz coraz większe wymagania energooszczędne budynków powodują, że systemy odzysku ciepła z wentylacji powoli stają się standardem w nowoczesnym budownictwie, również sportowym

 

Stosowanie tradycyjnych systemów kanałowej wentylacji z odzyskiem tzw. rekuperacji wiąże się z czasochłonnym projektowaniem, a następnie instalowaniem ww. systemów, co znacznie wydłuża trwanie inwestycji. Biorąc pod uwagę te fakty, duńska firma Turbovex proponuje nowatorskie rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, które z łatwością można stosować zarówno w halach sportowych i gimnastycznych, jak i w siłowniach i salach fitness, gdzie istotnym czynnikiem jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Systemy wentylacji bezkanałowej Turbovex oferują swobodę aranżacji pomieszczeń oraz różnorodność sterowania dopasowaną do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ze względu na zastosowanie urządzenia można podzielić na dwie grupy: dachowe i podsufitowe.

Urządzenia dachowe

Do modeli dachowym należy model TX 3100. Jest to urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła w formie wentylatora dachowego. Urządzenie jest odpowiednie do wykorzystania zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach renowacji budynków i pomieszczeń, takich jak: hale sportowe, sale gimnastyczne, fitness, sklepy, markety, restauracje oraz sale sprzedaży.

Model TX 3100 (3000 m3/h) jest wyposażony w dwa wentylatory prądu stałego, które zapewniają wymianę powietrza, oraz energooszczędny obrotowy wymiennik ciepła o sprawności odzysku ciepła 75%. Samozamykające się klapy zapobiegają niekontrolowanemu napływowi powietrza w momencie, gdy system wentylacyjny jest wyłączony. Urządzenie posiada wbudowane filtry powietrza, co pozwala uzyskać lepszą jakość powietrza. Rekuperator TX 3100 może być zamontowany na dachu bez konieczności stosowania dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Wymagany jest jedynie jeden otwór w dachu. Nie jest również konieczne montowanie anemostatów nawiewnych i wywiewnych, przepustnic regulacyjnych oraz dodatkowej automatyki. Typowy montaż urządzenia TX 3100 zajmuje najwyżej jeden dzień roboczy i może być wykonany przez 2-osobową brygadę. Dla porównania montaż dachowej centrali wentylacyjnej o wydatku 3000 m3/h może trwać kilka dni. Dodatkowo należy doliczyć czas potrzebny na montaż systemu kanałów wentylacyjnych i okaże się, że montaż TX 3100 to zaledwie ułamek czasu potrzebnego do zamontowania systemu wentylacyjnego przy użyciu centrali wentylacyjnej o podobnym wydatku. Jeśli porównamy koszty obu rozwiązań, również okaże się, że TX 3100, pomimo stosunkowo wysokiej ceny zakupu, jest rozwiązaniem tańszym i jednocześnie, co często ma niebagatelne znaczenie, dużo szybszym, co pozwala inwestorom na skrócenie czasu inwestycji do minimum.

ask_0152

System wentylacyjny TX 3100 może działać całkowicie automatycznie dzięki możliwości zastosowania czujnika CO2. Wymiana powietrza w pomieszczeniu jest dostosowana do potrzeb wentylacyjnych, co sprawia, że w pomieszczeniu zawsze panują komfortowe warunki. Możliwa jest także kontrola dzięki zastosowaniu czujnika ruchu lub czujnika wilgotności.

Urządzenia podsufitowe

Z kolei urządzenia podsufitowe to proste i zrównoważone systemy wentylacyjne dla budynków usługowych oraz użyteczności publicznej. Produkty z tej serii zapewniają czyste, świeże powietrze i komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń w niemal każdej możliwej sytuacji. W obiektach sportowych najczęściej stosowane są w klubach fitness, siłowniach oraz gabinetach fizjoterapii. Ze względu na niski poziom emitowanego hałasu (maksymalnie 35 dB) urządzenia nie powodują dyskomfortu u przebywających ludzi, a inteligentne sterowanie pozwala na oszczędności eksploatacyjne. Typoszereg serii to pięć wielkości urządzeń, od najmniejszego TX250 (250 m3/h) do największego TX1000 (1000 m3/h). Dzięki zastosowaniu silników prądu stałego firmy EBM Papst urządzenia pobierają mniej energii niż tradycyjne urządzenia wentylacyjne wyposażone w silniki prądu zmiennego. W porównaniu z wentylatorami prądu zmiennego, wentylatory EC zapewniają niższy poziom hałasu oraz wyższy odzysk ciepła, co w połączeniu z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła o sprawności 85% pozwala osiągać znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dalsze oszczędności można osiągnąć, wybierając odpowiedni system sterowania urządzeniem. Tak jak w modelach dachowych, do wyboru mamy czujniki CO2, wilgotności oraz ruchu, co sprawia, że urządzenia pracują tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Standardowo seria Komfort jest wyposażona w automatyczny bypass o dużej wydajności. Podczas ciepłych dni system wentylacyjny doprowadza w nocy chłodne, świeże powietrze, które zapobiega szybkiemu nagrzewaniu się pomieszczeń w ciągu dnia. Istnieje również możliwość wyposażenia urządzeń w nagrzewnice elektryczne, poprawiające komfort użytkowników w zimie. Żadne modele z serii nie wymagają montażu systemów kanałów nawiewno-wywiewnych, które są mało estetyczne, kosztowne i zajmują dużo miejsca. Zainstalowanie systemu wentylacyjnego nie jest czasochłonne z uwagi na niewielką potrzebę modyfikacji konstrukcji oraz szybki i łatwy montaż. Seria Komfort jest standardowo wyposażona we wspornik do montażu ściennego lub sufitowego. Typowy montaż urządzenia Turbovex Komfort nie przekracza 1 dnia roboczego.

ask_0153

Podsumowanie

Urządzenia Turbovex stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla istniejących od dawna na rynku rozwiązań. Idea jest bardzo prosta i dlatego tak atrakcyjna, zarówno dla projektantów (system Turbobex pozwala na skrócenie czasu projektowania do minimum), jak i dla instalatorów oraz samych inwestorów. W tym przypadku powiedzenie, że czas to pieniądz, przekłada się na konkretne zyski.

Kontakt:
Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.
ul. Wiślana 12
34-114 Brzeźnica
tel.: 33 879 20 30
ask@ask-polska.com.pl, www.ask-polska.com.pl

ask-100

 

 

 

 

TEKST – Jakub Nęciński
FOTO – Archiwum firmy Alternatywne Systemy Komfortu