Reklama

Sztuczna trawa od Act Global

act_01911

Firma Act Global Sports jest jednym za największych producentów trawy na świecie z fabrykami na trzech kontynentach i dystrybucją w 80 krajach. Na Polskim rynku firma obecna jest od przeszło 10 lat. Jej oferta obejmuje przede wszystkim trawy do piłki nożnej przeznaczone na stadiony i boiska miejskie.

Dla tego typu inwestycji najlepszym wyborem są sztuczne trawy o wysokiej trwałości i odporne na intensywne użytkowanie. Stosowane włókna wykazują się sprężystością i nie mają tendencji do „kładzenia się” i łamania w wyniku intensywnego użytkowania. Systemy sztucznej trawy dobierane są w zależności od oczekiwań klienta oraz rodzaju inwestycji i boiska, a przyjęte rozwiązania są przyjazne dla użytkowników – piłkarzy.

SuperBowlLI-NRG-Stadium-UBU-ActGlobal-synthetic-turfTrawa coraz doskonalsza

Najlepsze do takich zastosowań są trawy krótsze, o wysokości 40–45 mm, na matach elastycznych typu shockpad z przyjaznym i bezpiecznym granulatem gumowym EPDM lub TPE. Co kilka lat wprowadzane są na rynek nowe produkty, np. trawy z kombinacją włókien monofilowych i fibrylowanych (trawa DXF). Konstrukcja taka pozwala połączyć jakość, trwałość i wygodę w użytkowaniu. Włókna szersze, fibrylowane pomagają utrzymać granulat na płycie boiska szczególnie podczas odśnieżania.

Nowym, bardzo ciekawym systemem Act Global jest trawa o wysokości włókna 45 mm i dużej gęstości, ponad 240 tys. włókien. Dzięki tak dużej gęstości trawy ilość wymaganego granulatu jest zredukowana tylko do ok. 7 kg/m2. Trawa o wysokości 45 mm jest instalowana na macie elastycznej min. 20 mm z zasypem EPDM lub TPE. System ten, mimo wyższej ceny zakupu trawy, cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów oczekujących wysokiego komfortu gry (amortyzacja!) oraz jednolitych warunków na całej powierzchni boiska (równomiernie rozprowadzony granulat na całej powierzchni płyty boiska). Piłka powinna odbijać się i toczyć w ten sam sposób w każdej części boiska.

Przykłady realizacji

System trawy o wysokości 45 mm (poprzedniej generacji) został zainstalowany na boiskach Wisły Płock i RKS Garbarnia w Krakowie, gdzie nadal, po ponad 5–6 latach użytkowania cieszy się ogromnym zainteresowaniem lokalnych klubów. Najnowsze realizacje z trawą 45 mm (Xtreme Turf ST/DXT 45) to boiska TOSIR-u w Tarnowie, boisko treningowe Hutnika Kraków w Krakowie, KS Borek i wiele, wiele innych.

Innym przykładem nowego, lepszego rozwiązania są realizacje z trawą tkaną (Xtreme Turf WX 50 woven grass). Wysokość trawy to 50 mm, a wysokość maty elastycznej – 10 mm. W ostatnich miesiącach 2017 r. system taki został zainstalowany na pięknym, kameralnym obiekcie w Lubomi k. Raciborza. Trawa tkana Xtreme Turf WX 50 została także wybrana przez najstarszy działający klub sportowy w Polsce MKS Cracovia Kraków na boisku treningowym przy ul. Wielickiej. Bardzo wymagający klient oczekiwał produktu z „wyższej półki”, który zagwarantuje idealne warunki do treningu dla pierwszej drużyny Cracovii. Ważnym kryterium przy wyborze była także przepuszczalność wody systemu nawierzchni oraz odporność na intensywne użytkowanie praktycznie od rana do wieczora.

Coraz częściej wybierane są także trawy bezzasypowe (no infill). Trawa taka jest idealnym rozwiązaniem do obiektów zadaszonych, hal i balonów. Zwykle są to produkty o wysokości 25–35 mm, o bardzo dużej ilości włókien – min. 1 mln/m2 i dużej wadze trawy – ok. 4 kg/m2, instalowane koniecznie na matach elastycznych o grubości min 20 mm lub e-layerach o grubości min. 25–30 mm. Jest to ciekawe rozwiązanie, które nie wymaga żadnego granulatu, jedynie trochę piasku dla dociążenia nawierzchni. Wprawdzie trawa bezzasypowa nadal nie spełnia wymogów FIFA dla obiektów pełnowymiarowych, ale trzeba przyznać, że jest rozwiązaniem interesującym i wygodnym, bo praktycznie bezobsługowym.

Firma Act Global to globalny producent innowacyjnych, sztucznych traw o najwyższej jakości. Firma jest m.in. preferowanym producentem FIFA czy FIH. Posiada przedstawicieli i dystrybutorów w ponad 70 krajach na całym świecie.

Polskim przedstawicielem Act Global jest Robert Złotnicki. tel. kom.: 693 512 350 e-mail: rzlotnicki@actglobal.com

 

TEKST – Robert Złotnicki
FOTO – Archiwum Firmy Act Global Sports