Lodowisko w Gdyni

W ciągu dwóch i pół roku w Gdyni powstanie pełnowymiarowe lodowisko. Obiekt zostanie zbudowany na Grabówku, przy ul. Morskiej 75, w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół Usługowych. W miesiącach jesienno-zimowych wypełni się łyżwiarzami, a latem wielbicielami rolek.

Pełnowymiarowe lodowisko miejskie urosło już do miana symbolu Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt jego budowy zjednoczył mieszkańców kilkunastu dzielnic miasta, jednak z powodu zbyt małej liczby głosów nie mógł zostać zrealizowany w pierwszej edycji BO. Mimo to władze Gdyni, dostrzegając tak duże zainteresowanie, postanowiły zrealizować inwestycję. Do 15 kwietnia 2016 r. przyjmowane były zgłoszenia w przetargu na koncepcję projektową obiektu, który miałby powstać przy ul. Morskiej 75 na Grabówku.

– W kilkunastu dzielnicach miasta złożony został wniosek o budowę takiego obiektu. Projekt nie wygrał, ale liczba głosów była tak spektakularna, że nie można było jej ignorować, tym bardziej że dotychczasowa ślizgawka przy ul. Bema nie przystaje do potrzeb takiego miasta jak Gdynia – wyjaśniał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Wykonawca w ramach oferty musiał przygotować trzy koncepcje tego, jak mogłoby wyglądać lodowisko. Oceniała je komisja, a według zwycięskiego pomysłu przygotowana miała zostać dokumentacja projektowo-budowlana. Wygrała koncepcja Biura Architektonicznego MD Polska i to ona posłuży wykonawcy do zbudowania obiektu. Zgodnie z założeniami konkursu ostateczny projekt miał być gotowy na koniec roku 2016.

Dobra lokalizacja

Decyzja o lokalizacji przy ul. Morskiej 75 zapadła po wszechstronnej analizie ponad 20 różnych punktów, w różnych dzielnicach Gdyni. Grunt pod tę inwestycję musiał spełniać kilka warunków: być odpowiednio duży, min. 4000 m2, bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta, stanowić naturalne zaplecze dla szkoły, a najlepiej – jak to się udało w tym przypadku – dla zespołu szkół. W ten sposób Grabówek zyska nowoczesny obiekt sportowy, z którego skorzystają zarówno mieszkańcy samej dzielnicy, jak i całego miasta. Warto zaznaczyć, że bezpośrednio przy działce, na której zostanie zbudowane lodowisko, są przystanki komunikacji miejskiej oraz przystanek SKM Gdynia Stocznia.

Na wstępnym etapie przygotowań konkurs na projekt lodowiska miał zostać ogłoszony jeszcze jesienią 2015 r. Opóźnienie wynikło między innymi z konieczności jego dobrego przygotowania. W tym czasie przedstawiciele miasta odwiedzili poznańskie i toruńskie lodowiska, by sprawdzić, jak tamte obiekty zostały zaprojektowane i funkcjonują. Zebrane doświadczenia miały znaleźć się w projekcie.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 17

 

TEKST – Urząd Miasta Gdyni
WIZUALIZACJE – Biuro architektoniczne MD Polska