Na budowie stadionu w Zabrzu

Chociaż w rozgrywkach Ekstraklasy obecnie trwa przerwa, kibicom Górnika Zabrze pozytywnych emocji nie brakuje. Tym razem są one związane z budową nowego Stadionu i ze zbliżającym się terminem oddania do użytku trybuny południowej.

Montaż krzesełek

Emocje na Stadionie im. Ernesta Pohla w Zabrzu sięgnęły zenitu wraz z rozpoczęciem montażu krzesełek (Grupa Nowy Styl w konsorcjum z firmą S-Print 2). Montaż, tak jak planowane było to wcześniej, rozpoczął się od dolnej części trybuny południowej, gdzie na najbliższy sezon uruchomionych zostanie nieco ponad 2500 miejsc. I nie ma w tym nic dziwnego, że te prace tak emocjonują, bo kibice już by chcieli sprawdzić, jak ogląda się mecz z nowej trybuny stadionu. Tym bardziej że inwestor przychylił się do propozycji Stowarzyszenia Kibiców i na trybunie, gdzie w przyszłości zasiadać będą najzagorzalsi fani Górnika, powstał, ułożony z białych krzesełek, napis TORCIDA. Jest to jedyny przypadek w Polsce, gdzie kibice zostali w ten sposób uhonorowani.

Intensywne prace

Ale prace przy montażu krzesełek i wygrodzeń to tylko niewielka część z prowadzonych obecnie prac. Równie intensywny front robót jest na wschodzie, gdzie powstaje główny plac wejściowy na stadion o powierzchni 22 tys. m2– położone zostały już zbrojenia, zrobiono wylewki, uszczelniono powierzchnię. W kolejnych etapach prac plac zostanie przykryty warstwą termiczną i zaizolowany. Powstają również schody, które umożliwią dostanie się na plac, który znajduje się na poziomie +1 stadionu, od strony ulicy Damrota. Trzeba przy tym zauważyć, że powierzchnia placu wejściowego jest jednocześnie stropem podziemnego parkingu.

Wejścia na stadion powstają również od strony zachodniej. Chodzi o dwie klatki schodowe położone symetrycznie w narożnikach południowym i północnym. Od strony ulicy Roosevelta, nad pasażem handlowym, powstała kładka dla ruchu pieszego, która połączy chodnik z placem wejściowym na poziomie +1.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 14

 

TEKST I FOTO – Stadion w Zabrzu Sp. z o.o.