OLIMP – system sprzedaży biletów i kontroli ruchu osobowego

Firma WASKO S.A. od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu sportowym, angażując się w inicjatywy rangi krajowej i lokalnej, wdrażając i rozwijając systemy informatyczne. System OLIMP jest dynamicznie rozwijającym się produktem gliwickiej firmy, przeznaczonym do kompleksowej obsługi obiektów sportowych – zarówno o charakterze masowym, jak i plenerowym. Moduły funkcjonalne systemu umożliwiają obsługę stadionów, parków rozrywki, hal sportowych, lodowisk, basenów, a także obiektów typu strefy wellness & spa, fitness itp.

Główne zadania systemu

Zadaniem systemu OLIMP jest sprzedaż i dystrybucja biletów, a także kontrola i identyfikacja kibiców wchodzących do danego obiektu oraz działań w tym obiekcie. System doskonale odnajduje się w rozwiązaniach, które wymagają zintegrowanej obsługi kołowrotów, bramofurt, bramek, infokiosków, czytników kart i biletów, urządzeń parkingowych czy kamer monitoringu.

Zaletą systemu jest intuicyjność: aplikacje przeznaczone do sprzedaży biletów stacjonarnie w kasach, internetowe aplikacje sprzedawców zewnętrznych i portale kibica są łatwe w obsłudze oraz przyjazne użytkownikowi. System posiada też uniwersalne interfejsy komunikacyjne (API), umożliwiające dystrybucję biletów przez dowolny rynkowy system zewnętrzny.

Dostępność systemu

System OLIMP jest dostępny poprzez przeglądarkę www, a także smartfony (oparte na platformach Windows i Android). Wart podkreślenia jest fakt, że rozwiązania mobilne OLIMP spełniają najnowsze wymogi licencyjne PZPN w zakresie obsługi kibiców, umożliwiając identyfikację osoby wchodzącej na stadion lub obiekt sportowy. Kontrola zakazów stadionowych (np. blokowanie dostępu na imprezy chuliganom) odbywa się również podczas sprzedaży biletów, uniemożliwiając kupno biletów osobom nieupoważnionym.

Kompleksowa obsługa

System OLIMP zapewnia kompleksową i szybką obsługę kibica – czas sprzedaży biletu wraz z pobraniem kopii dokumentu tożsamości trwa mniej niż minutę. Czytniki stadionowe, które firma WASKO posiada w swojej ofercie, są w pełni zintegrowane z oprogramowaniem i charakteryzują się funkcjonalnością, pewnością działania i niezawodnością. Czytniki umożliwiają wielojęzykowe zapowiedzi głosowe oraz graficzne, odczyt kodów RFID, 1D, 2D (QR), a także czcionek OCR ze stref MRZ dowodów tożsamości.

Urządzenia te wprowadzają nowe możliwości w zakresie sterowania elementami wykonawczymi urządzeń kontroli mechanicznej i elektronicznej, a także podnoszą niezawodność systemu poprzez podwójne, niezależne interfejsy komunikacyjne. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne, z którymi spotykamy się w naszej strefie klimatycznej, oferowane czytniki stadionowe pracują bez zakłóceń w sposób ciągły. Dodatkowo system OLIMP działa z czytnikami strefowymi, które są odpowiedzialne za rozliczanie usług czasowych oraz kontrolę dostępu do stref lub pomieszczeń.

Oprogramowanie

Oprogramowanie systemu OLIMP pozwala na nieprzerwaną obsługę imprezy i weryfikację biletów do wyznaczonych stref zarówno w trybie standardowym, jak i na wypadek awarii infrastruktury sieciowej. Zaprojektowana aplikacja dla punktów informacyjnych umożliwia kierowanie ruchem podczas imprezy sportowej, podając kibicowi komunikat o konieczności przejścia do właściwego sektora.

System umożliwia sprzedaż biletów drogą tradycyjną na stoiskach kasowych oraz za pomocą aplikacji internetowych. OLIMP zapewnia wygodny, w pełni intuicyjny, a jednocześnie bardzo nowoczesny portal sprzedaży internetowej wraz z rezerwacją miejsc. Każdy klient może mieć własne konto na portalu, za pomocą którego może zarezerwować i opłacić bilet, przeglądać bilety już zakupione lub ponownie je wydrukować.

Oprogramowanie umożliwia naliczanie i pobór opłat z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków oraz form płatności, takich jak: płatności bezgotówkowe czy płatności on-line, np. BLIK. Przy zakupie biletu drogą internetową istnieje możliwość wysłania biletu w wiadomości sms (kod QR) lub e-mail (plik pdf).

Bezpiecznie, szybko i wygodnie

System obsługuje bilety elektroniczne, papierowe, typu Print@ Home, bilety rodzinne i grupowe. Nie pozwala na sprzedaż biletów ponad ustalony, bezpieczny limit miejsc. Każdy zakupiony bilet zostaje poddany elektronicznej kontroli podczas wejścia na teren obiektu, na którym znajduje się impreza. Pozwala to na sprawdzenie ważności biletu oraz tożsamości kibica. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci przebywający na terenie, na którym odbywa się wydarzenie, mogą czuć się bezpieczni – system w szybki sposób zidentyfikuje osoby z zakazem stadionowym.

Rozbudowany i nowoczesny moduł administracyjny systemu OLIMP umożliwia swobodne kreowanie typów i cen biletów, rabatów grupowych oraz indywidualnych. Posiada narzędzia do definiowania reguł sprzedaży i bezpieczeństwa. OLIMP współpracuje z drukarkami fiskalnymi, drukarkami kart RFID, drukarkami biletów, skanerami dowodów osobistych, szufladami kasowymi, terminalami płatniczymi i szeregiem innych urządzeń, które są niezbędne do szybkiej i skutecznej sprzedaży biletów.

Integracja systemów

W 2019 roku firma WASKO przeprowadziła integrację systemu OLIMP z systemem sprzedażowym FIFA. Dzięki tej integracji system OLIMP obsługiwał Mistrzostwa Świata w piłce nożnej U-20, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce. System został wykorzystany do obsługi najważniejszych meczów podczas tego piłkarskiego wydarzenia: mecz otwarcia, mecz finałowy oraz wszystkie mecze grupowe polskiej reprezentacji odbyły się na stadionie Widzewa Łódź, obsługiwanym przez system OLIMP.

O firmie

Wdrożenie systemu OLIMP w obiekcie sportowym to dla WASKO jedynie pierwszy etap współpracy, której celem jest zapewnienie zrozumienia i zadowolenia partnerów z wdrożonego produktu. WASKO dysponuje 15 oddziałami serwisowymi w całej Polsce, rozlokowanymi geograficznie w taki sposób, żeby zapewnić wsparcie na miejscu w najszybszym możliwym terminie w każdym obiekcie w kraju. Wysoko wykwalifikowany zespół programistów i inżynierów zapewnia stałe wsparcie i opiekę serwisową on-line, przez cały okres współpracy – zarówno na etapie uruchomienia, jak i w trakcie codziennej eksploatacji.

Klienci systemu OLIMP zyskują pewność, że wraz z produktem otrzymują fachową wiedzę, opiekę i doradztwo, a także profesjonalne wsparcie na każdym etapie współpracy. Wypracowany model współpracy potwierdzają referencje z ponad 25 obiektów w całej Polsce, w których system został wdrożony.

Kontakt:

WASKO S.A.

ul. Berbeckiego 6, 44-100 Gliwice

tel.: 32 33 25 500

wasko@wasko.pl,

www.wasko.pl

 

 

TEKST I FOTO – Firma WASKO S.A.