Profesjonalne przygotowanie nawierzchni

he_021Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie pokazało, że w naszym kraju również można z powodzeniem zorganizować zawody na europejskim poziomie, zarówno pod względem sportowym, jak i technicznym. Po tak profesjonalnie przygotowanej imprezie nawet teraz, po ponad 6 latach od pamiętnego Euro 2012, chcielibyśmy oglądać zmagania sportowców na pięknych i zadbanych obiektach.

Podczas każdych zawodów sportowych, czy to odbywających się na murawach naturalnych, sztucznych, czy bieżniach lekkoatletycznych, większość oczu zwrócona jest ku sportowcom. Często zapomina się o ludziach zza obiektywu kamery, schowanych gdzieś w trzewiach obiektów sportowych, bacznie doglądających stanu technicznego elementów, na których rozgrywane są zawody. Dzięki ich tytanicznej pracy sportowcy mogą uzyskiwać najlepsze rezultaty, a widzowie oglądać, czy to na stadionie, czy w telewizji, żywą zieleń murawy piłkarskiej czy jasny brąz bieżni lekkoatletycznej. Aby uniknąć komentarzy o źle przygotowanej murawie czy narzekań sportowców na przygotowanie obiektu, o to wszystko muszą zadbać ci, o których głośno się nie mówi: technicy, zarządcy obiektów, w końcu greenkeeperzy. I to w głównej mierze do nich firma Hein Sp. z o.o. wychodzi ze swoją ofertą profesjonalnych maszyn do pielęgnacji muraw naturalnych, sztucznych oraz powierzchni poliuretanowych.

Murawa naturalna

Greenkeeperzy to ludzie o ogromnej wiedzy dotyczącej nie tylko wegetacji traw sportowych, lecz także jej pielęgnacji. Firma Hein dzięki współpracy m.in. z wiodącą niemiecką firmą Wiedenmann w swojej ofercie posiada kompletną gamę urządzeń do profesjonalnej pielęgnacji muraw naturalnych. Począwszy od profesjonalnych aeratorów, skaryfikatorów, wertykulatorów, siewników, piaskarek, po kosiarki rotacyjne i wrzecionowe amerykańskiej marki John Deere. Wymienione urządzenia pokazują nam ogrom pracy, jaki do tej pory w dużej części greenkeeperzy musieli wykonywać ręcznie lub półśrodkami, a to przecież nie wszystko. Nie inwestując w odpowiednie maszyny, nie można spodziewać się rezultatów na europejskim poziomie.

Dobrym przykładem jest Jagiellonia Białystok, która od kilku sezonów zajmuje czołowe miejsca w rankingu na najlepszą murawę piłkarską, a w pracy greenkeepera pomaga kosiarka wrzecionowa John Deere 2653B. Również nowo wybudowana Arena Lublin posiada kompletny zestaw urządzeń do pielęgnacji muraw naturalnych, sztucznych oraz terenu przyległego do obiektu.

Murawy ze sztuczną nawierzchnią

Wielkim sukcesem okazał się program Orlik 2012. Zostaliśmy wręcz zasypani boiskami ze sztuczną nawierzchnią. Na tych obiektach co dzień bawią się i trenują zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak źle pielęgnowana lub niepielęgnowana murawa sztuczna bardzo szybko traci swoje właściwości, stając się nieprzyjemną w użytkowaniu lub wręcz niebezpieczną. Firma Hein ma rozwiązanie również w takiej sytuacji. Maszyna Horger SKU jest kompletnym urządzeniem do czyszczenia i regeneracji nawet bardzo zniszczonych muraw ze sztuczną nawierzchnią.

Bieżnie lekkoatletyczne poliuretanowe

he_022Nie można zapomnieć o bieżniach, na których rozgrywane są zawody lekkoatletyczne. Niepielęgnowana bieżnia traci swoją sprężystość, powierzchnię trącą oraz przepuszczalność, przez co często pojawiają się na niej kałuże, a sama bieżnia staje się śliska i twarda. System KBR czyści oraz regeneruje powierzchnie poliuretanowe, przywracając im pierwotne parametry.

Firma Hein Sp. z o.o. dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu oraz szerokiej gamie profesjonalnego sprzętu służy pomocą w dobraniu najlepszych dostępnych na rynku urządzeń do pielęgnacji muraw naturalnych, sztucznych oraz bieżni poliuretanowych.

www.jd-hein.pl

TEKST I FOTO – Firma Hein