Wisła Kraków

Długa historia

Modernizacja stadionu piłkarskiego Wisła w Krakowie ma długą historię i zaczyna się w roku 1999, kiedy to krakowskie Studio Architektoniczne Wojciecha Obtułowicza wykonało projekt stadionu dla około 28 700 widzów.

W ciągu następnych czterech lat na zlecenie ówczesnego inwestora, czyli klubu piłkarskiego Wisła Kraków SSA, biuro projektowe wykonało jeszcze cztery wersje projektu różniące się liczbą widzów. Ostatecznie w roku 2004 inwestycję przejęła Gmina Miejska Kraków i rozpoczęła się budowa obiektu dla 21 tys. kibiców.

Duże wyzwanie
W latach 2004-2007 wybudowano dwie trybuny zabramkowe (południową i północną) oraz pawilon mieszczący salę konferencji prasowych o powierzchni 336 m2 i pojemności do 200 osób. W kwietniu 2007 roku Polsce i Ukrainie przyznano prawo do organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Władze Krakowa podjęły decyzję o rozpoczęciu starań o zakwalifikowanie miasta jako jednego z miast-gospodarzy turnieju. Zapadła decyzja o zwiększeniu pojemności stadionu do 30 tys. widzów, co pozwoliłoby na organizację meczów fazy grupowej turnieju…

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 6/2011

 


TEKST I FOTO: STUDIO ARCHITEKTONICZNE SP. Z O.O. Z KRAKOWA