W ostatnich latach obserwujemy w Polsce intensywne prace nad poprawą infrastruktury sportowej. Budowane są kolejne obiekty piłkarskie, a stare podlegają modernizacji. Sercem każdego z nich jest arena zmagań sportowych, czyli murawa
Wielu z nas cieszy rozmach, z jakim są podejmowane niektóre przedsięwzięcia, a wydatki rzędu kilkuset milionów złotych przestały już zaskakiwać. Niestety (poza pięknym projektem i rezerwacją odpowiednich środków w budżetach na wybudowanie nowego obiektu) często zapomina się, że najważniejszym elementem każdego stadionu jest murawa. I to, czy będzie ona nie tylko ładna, lecz przede wszystkim czy będzie spełniać swoje funkcje, zależy zarówno od samego projektu stadionu, jak i od maszyn używanych do jej pielęgnacji. Przedstawiamy zatem najważniejszy sprzęt potrzebny do obsługi każdego stadionu piłkarskiego.
Kosiarka wrzecionowa
Jednym z najistotniejszych urządzeń jest kosiarka wrzecionowa. Jeśli ktoś szuka maszyny, której jakość i wszechstronność nie ma sobie równych, najtrafniejszym wyborem będzie Toro Reelmaster 3100-D. Urządzenia Toro cieszą się uznaniem m.in. z racji jakości cięcia, a model 3100-D nie jest w tym gronie wyjątkiem. Do tego program 5-letniej gwarancji zapewnia spokój na lata.
Innym wyborem przy bardziej ograniczonym budżecie jest kosiarka G860 renomowanej firmy Dennis. Jest to idealny wybór zarówno dla muraw z najwyższego stopnia ligowego, jak i dla klubów z niższych klas rozgrywkowych. Cechuje ją niezwykle wysoka jakość koszenia, możliwość wymiany kaset, stałość ustawień i bardzo niskie koszty eksploatacyjne. Jej jakość została doceniona przez setki opiekunów płyt piłkarskich na całym świecie, a także jest marką preferowaną przez FIFA i UEFA.
Aerator
Regularna i sezonowa aeracja jest podstawą, aby zapewnić odpowiednią jakość muraw piłkarskich w trakcie rozgrywek. Wpływ i koszty niestosowania tego rodzaju zabiegów mogą być ogromne i prowadzą nawet do odwołania imprezy sportowej, a w konsekwencji do sporych strat finansowych dla zarządcy obiektu. „Otwarcie” gleby w celu wymiany gazowej, lepszego wprowadzenia wody i potrzebnych trawie składników odżywczych jest powszechnie akceptowane i ogólnie praktykowane przez profesjonalistów od wielu lat.
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się aeratory wstrzykujące czyste powietrze. Wiele niezależnych badań udowodniło, że tego typu urządzenia znacznie poprawiają przesiąkliwość wody, powodują wzrost poziomu kapilar, a także mają wpływ na spadek kapilar wodnych do zalecanego poziomu poniżej 30%. Ponadto unikamy problemu z black layer, który formuje się w strefie korzeniowej, szczególnie na boiskach o podbudowie z dominującą ilością piasku. Efektem jest odporna i silna trawa z dłuższym i mocniejszym systemem korzeniowym. Zdecydowanymi liderami na rynku w tej grupie produktów są: angielski AerAide Javeline 1500 firmy SISIS oraz amerykański Air2g2, których popularność rośnie każdego roku.
Innym rodzajem aeracji przeznaczonym szczególnie do zagęszczonych boisk jest dekompakcja. Niekwestionowanym liderem w tej grupie produktów jest seria Shockwave firmy Imants. Szerokość robocza wynosi od 100 do 275 cm, a głębokość pracy nawet do 38 cm. Urządzenia te działają dwukierunkowo – noże robią pionowe nacięcia, delikatnie przesuwając ziemię prawo-lewo w efekcie powodując poprzeczne pęknięcia. Niewątpliwie są to najskuteczniejsze maszyny do rozluźniania ziemi, a także najtańsze spośród aeratorów aktywnych – zarówno jeżeli chodzi o zakup, jak i koszty eksploatacyjne.
Piaskarka
Warunkiem zdrowej gleby jest m.in. regularne piaskowanie. Idealnym urządzeniem dla uzyskania pożądanego efektu jest piaskarka dyskowa ProPass 200 firmy Toro, która zapewnia niedoścignioną precyzję i różnorodność zastosowań. Intuicyjne ustawienia oparte na kodach przypisanych kolorom, pozwalają osiągnąć równomierny rozkład materiału, od ultralekkiego po ultraciężki, taki jak m.in. piaskowanie po aeracji otworowej. Unikalne zawieszenie na czterech kołach z belką pracującą zapewnia minimalny ślad na delikatnym podłożu. Efektywna szerokość robocza do 12 m znacznie skraca czas pracy.
Głównym konkurentem Toro, a zarówno światowym liderem jest inny producent amerykański, firma Dakota. Zasady działania jej urządzeń są niemal identyczne jak te prezentowane przez Toro. Do wyboru mamy dwie metody sterowania parametrami: mechaniczno-hydrauliczny lub elektrohydrauliczny. W porównaniu do swojego konkurenta, Dakota oferuje jeszcze szerszy wachlarz modeli o ładowności od 500 do ponad 5000 kg.
Kontakt:
Perfetto
ul. Głogowska 346a, 60-004 Poznań
tel.: 61 82 08 416, faks: 61 82 58 530
TEKST – Mirosław Wierzbicki
FOTO – Archiwum firmy Perfetto