Innowacyjne rozwiązania to nasza specjalność

ver-02202Początki firmy Verseidag Coating and Composite sięgają 1920 roku, kiedy to kilka rodzinnych firm z branży tekstylnej utworzyło wspólnie grupę Vereinigte Seidenwebereien AG. Celem było zintensyfikowanie rozwoju branży tkackiej. Z początkiem lat 50-tych stworzono segment rynku określany mianem branży „tkanin technicznych”

Nasze możliwości

Obecnie Verseidag Coating and Composite należy do najnowocześniejszych fabryk branży tkanin technicznych. Bazując na wieloletnim doświadczeniu firma łączy unikalną wiedzę z zakresu materiałów specjalistycznych z nowoczesną technologią produkcji. W rezultacie każdy produkt jest gwarantem wysokiej jakości i innowacyjności.

Proces produkcji rozpoczyna się w przędzalni, po czym jest kontynuowany w tkalni, gdzie są wykorzystywane najnowsze dostępne technologie tkania materiałów takich jak: włókno szklane, aramid czy poliester o wysokiej wytrzymałości. Zakład w Krefeld dysponuje sześcioma nowoczesnymi liniami produkcyjnymi. To tam powleka się tkaniny w szerokości od 2 do 5 m. Verseidag był pierwszą firmą na świecie, która zastosowała technologię powlekania w szerokości 5 metrów. W procesie tym na tkaninę bazową nanosi się warstwę polimerową o specjalnych właściwościach. Może nią być polichlorek winylu (PVC), politetrafluoroetylen (PTFE) czy silikon. Dodatkowo powierzchnia jest uszczelniana polimerami takimi jak: akryl, polifluorek winylidenu (PVDF) oraz kopolimer fluorowy etylen/propylen (FEP), co skutecznie chroni powierzchnię tkaniny i zwiększa jej odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Nowoczesność a ekologia

ver-02203Wszystkie etapy produkcji powlekanych tkanin technicznych mają miejsce w Niemczech i są zgodne z normami ISO 9001 oraz ISO 14001. Szczególnie ważnym aspektem jest dbałość o ochronę środowiska. Z tego powodu wszystkie fabryki są zlokalizowane w Niemczech, gdzie obowiązują niezwykle surowe normy środowiskowe. Żeby pozytywnie wpływać na środowisko stale optymalizuje się warunki produkcji i pracy. Najlepszym dowodem na wysoki poziom ekologii jest fakt, że fabryka, w której następuje proces powlekania jest zlokalizowana w Krefeld, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów mieszkalnych i rekreacyjnych.

Nasze produkty

Gama materiałów produkowanych przez Verseidag Coating and Composite jest bardzo szeroka. Produkty znajdują zastosowanie w takich branżach jak: transport i logistyka, przemysł, ochrona przeciwsłoneczna, a także rynek ochrony środowiska i energii odnawialnych. Jednym z najważniejszych segmentów są materiały stosowane w architekturze tekstylnej, a co za tym idzie w budownictwie sportowym i rekreacyjnym.

Hale sportowe

Materiały poliestrowe powlekane PVC znajdują swoje zastosowanie w tymczasowych obiektach sportowych typu hale tenisowe czy piłkarskie, lodowiska oraz kryte skateparki budowane na konstrukcji stalowej lub drewnianej, a także hale pneumatyczne i sferyczne. Seria produktów to wysokiej jakości materiały idealnie sprawdzające się w tego rodzaju zastosowaniach. Proces wytwarzania tych materiałów bazuje przede wszystkim na sprawdzonych dostawcach komponentów do produkcji (przędza i chemikalia), ich rygorystycznej kontroli a następnie na procesie tkania i powlekania o najwyższych standardach. Gotowa tkanina jest zabezpieczona specjalistycznym lakierem, chroniącym nie tylko przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych, lecz także przed zabrudzeniem.

ver-02204W ofercie firmy są dostępne również materiały z tkaniną bazową z systemem przędzy low-wick lub no-wick. Pierwsza z nich hamuje wchłanianie wilgoci przez tkaninę nośną w głąb materiału, natomiast system no-wick całkowicie eliminuje absorpcję w umiarkowanych warunkach klimatycznych. Problem wchłaniania wilgoci przez tkaninę ma szczególne znaczenie w przypadku kortów tenisowych, których podłoże jest zraszane wodą a wilgotność w tego typu obiektach jest wyższa niż np. w przypadku hal piłkarskich. Zaawansowane technologicznie produkty zapewniają użytkownikom bezpieczne korzystanie z obiektu (brak rozwoju pleśni i grzybów na ścianach) a właścicielom wieloletnią żywotność hali.

Areny

Z myślą o dużych obiektach sportowych takich jak stadiony piłkarskie, lekkoatletyczne czy żużlowe oraz obiekty olimpijskie, firma stale rozwija i udoskonala serię materiałów membranowych oraz fasadowych. Pierwsze zamówienie na materiał do zadaszenia dużej areny firma otrzymała w 1972 roku. Zadaszonym obiektem był Olimpic Park w Monachium. Tkaniny membranowe Verseidag charakteryzują się unikalnymi właściwościami, zapewniając jednocześnie estetyczny wygląd, przy zachowaniu wysokich parametrów wytrzymałościowych. Wyjątkową pozycję w ofercie firmy zajmują materiały fasadowe typu siatka, które przepuszczają światło i powietrze. Materiały te stają się coraz częściej stosowanymi tkaninami przez projektantów i architektów, którzy znajdują dla nich zastosowanie jako elementy wykończeniowe elewacji obiektów sportowych.

Kibice w Polsce mogą cieszyć swój wzrok zadaszeniem membranowym stadionu Legii Warszawa, który od kilku lat stanowi trwały element architektury oraz siatki fasadowej okrywającej elewację stadionu we Wrocławiu (areny Euro 2012).

Co jeszcze?

Verseidag Coating and Composite to nie tylko produkcja i sprzedaż, lecz także doradztwo ukierunkowane na inżynierów, architektów oraz inwestorów. Nasz zespół dysponujący dużą wiedzą i doświadczeniem jest znakomitym partnerem, z którym rozwój budownictwa rekreacyjnego i sportowego wznosi się na najwyższy poziom.

ver-02205

Autor jest menedżerem sprzedaży na Polskę.

tel. kom.: 600 417 359

pmacioch@verseidag.de,

www.verseidag.de

 

TEKST – Przemysław Macioch

FOTO – Archiwum firmy Verseidag