Tradycja zobowiązuje

Rozmowa z Mirosławem Nowickim, dyrektorem sprzedaży Tilea Sport Systems w Polsce.

 

Firma Tilea ma zakład produkcyjny hal pneumatycznych na Słowacji. Proszę przedstawić fi rmę czytelnikom w Polsce.

Tilea to firma o głębokich korzeniach. Produkcja tekstyliów rozpoczęła się w 1896 r. 125-letnia tradycja zobowiązuje do długoterminowego myślenia. Specjalizujemy się w szczególnie wymagających projektach w zakresie planowania, produkcji i wdrażania. Są to duże hale pneumatyczne, hale połączone z istniejącymi budynkami lub inne wymagające projekty architektury tekstylnej. Jako jedna z niewielu fi rm w Europie jesteśmy również producentem hal pneumatycznych, a nie jedynie dystrybutorem. Realizujemy projekty „pod klucz”, w tym planowanie, kotwienie, wyposażenie wnętrz, powierzchnie i systemy wentylacyjne.

ti-0232Czy w produkowanych halach są elementy, które czymś was wyróżniają?

Nasze dwuwarstwowe hale pneumatyczne mają najlepsze właściwości termoizolacyjne. Oszczędza to znacznie koszty funkcjonowania. Używamy tylko najwyższej jakości membran z Europy Zachodniej, które są łączone w naszej fabryce metodą zgrzewania wysoką częstotliwością. Gwarantujemy długą żywotność i wytrzymałość, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Zaletą jest także system kotwienia, odpowiedni do trudnych warunków geologicznych. Nasz zespół zaprojektował kształt, który pozwala na swobodne granie w pobliżu ścian i narożników. Myślimy również o szczegółach, które ułatwiają obsługę. Na przykład w powłoce są montowane uchwyty do zawieszania powierzchni reklamowych.

W przypadku awarii zasilania, zapasowy agregat prądotwórczy zasila również oświetlenie wnętrza, a nie tylko system wentylacji i podtrzymania powłoki. Podczas awarii zasilania, użytkownicy nie zauważą żadnej różnicy w funkcjonowaniu.

Jakie hale produkujecie – tymczasowe czy całoroczne?

Można je użytkować zarówno sezonowo, jak i przez cały rok. System wentylacji i ogrzewania jest odpowiedni dla wszystkich pór roku. Wymagania klientów są decydujące. Z doświadczenia wiemy, że hale o mniejszych rozmiarach częściej są używane sezonowo, natomiast te duże są prawie zawsze używane przez cały rok.

W jakich dyscyplinach sportu mają zastosowanie wasze hale?

Najczęściej jest to piłka nożna i tenis, a także sporty zimowe (lodowiska). Hale są produkowane w różnych rozmiarach, zgodnie z życzeniem klienta i mają od 700 do 10 tys. m2. Dlatego możemy zadaszyć prawie wszystkie rodzaje boisk sportowych. Co ciekawe, hale pneumatyczne mogą być również wykorzystywane jako magazyny (całoroczne lub sezonowe). Cena i szybkość realizacji jest bardziej korzystna niż w standardowej konstrukcji. Zaletą jest również duży obszar, bez słupów konstrukcyjnych i duża wysokość, która maksymalizuje powierzchnię przechowywania. Komora ciśnieniowa do wjazdu ciężarówki jest dostępna w różnych rozmiarach. Dla klientów ważna jest możliwość demontażu konstrukcji i przeniesienia jej w inne miejsce. Jest to szczególnie cenione przez klientów, którzy wynajmują grunty pod magazyn.

Realizacje, którymi możecie się pochwalić?

Z ostatnich projektów chcielibyśmy wyróżnić nadmuchiwaną halę we Wrocławiu. Jest to dwuwarstwowa hala pneumatyczna o powierzchni 7700 m2, z trzema wydajnymi centralami wentylacyjnymi. Jej wysokość dochodzi do 21 m, dzięki czemu idealnie nadaje się do gry w piłkę nożną. Podzieliliśmy ją na siedem sektorów, żeby zapewnić maksymalne wykorzystanie powierzchni zadaszonej i zwrot z inwestycji dla klienta.

Jakie są plany na przyszłość?

Na 2020 r. zakontraktowaliśmy kilka ważnych wdrożeń w różnych krajach. W Polsce są to głównie duże, dwuwarstwowe pneumatyczne hale wolnostojące, przeznaczone do piłki nożnej.

Muszę również wspomnieć o projekcie Roberta Maka, znanego piłkarza słowackiego, dla którego realizujemy halę pneumatyczną o powierzchni 6600 m2, połączoną z jedną ze ścian stacjonarnego budynku. Odwiedzający będą mogli przejść z budynku odnowy biologicznej, hotelu i restauracji, bezpośrednio do pneumatycznej hali. Jest to wyjątkowy projekt na warunki europejskie.

W jakim zakresie Tilea współpracuje z inwestorem przy realizacji projektu?

Wielu klientom zapewniamy nie tylko budowę i serwis hali pneumatycznej, lecz także pomoc w doborze rozmiaru i wyposażenia. Zapewniamy również doradztwo w zakresie optymalizacji kosztów późniejszej eksploatacji. Oprócz oszczędności kosztów, staramy się również zapewnić klientom dodatkowe przychody z eksploatacji hali. Z uwagi na długoletnią współpracę z fi rmami organizującymi eventy i wydarzenia sportowe, polecamy nowy obiekt tym fi rmom w celu nawiązania współpracy przy organizacji przyszłych wydarzeń w nowo powstających obiektach.

ti-0233

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia fabryki na Słowacji, a także do obejrzenia zrealizowanych przez nas projektów na: www.tilea.systems