Aranżacja według potrzeb

fs-0171

Hale widowiskowo-sportowe, szukając nowych sposobów komercjalizacji, przyciągają rozmaite wydarzenia. Dlatego tak ważne stają się mobilne rozwiązania, które pozwalają na elastyczne dopasowanie układu widowni. Najlepszy efekt można uzyskać, jeśli są zaprojektowane indywidualnie.

Trybuny teleskopowe – modułowe i proste w obsłudze

fs-0172

Konstruktorzy Forum Seating, producenta mobilnych widowni, podkreślają, że trybuna teleskopowa to nie jest zwykły produkt – to projekt, który musi być funkcjonalny i dostosowany do wymogów technicznych i estetycznych konkretnego wnętrza. Marka Forum Seating, należąca do Grupy Nowy Styl, ma doświadczenie w dostarczaniu trybun do hal widowiskowo-sportowych nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech i we Francji. Właśnie kończy realizować projekt dla prestiżowego Cité Musicale w Paryżu. Forum Seating dostarczyło tam cztery trybuny teleskopowe, z których największa mieści 1100 miejsc. Klientowi zależało na elastyczności sytemu, dlatego w głównej sali mamy do czynienia z trybunami podzielonymi na niezależne moduły, które umożliwiają różnorodne konfiguracje. Można je rozłożyć w połowie, do układu balkonowego, tak by zostawić więcej miejsca na podłodze, można też rozłożyć tylko środkową część, a boczne pozostawić schowane. Dostarczyliśmy też dwie całkowicie mobilne trybuny, które można ustawić w dowolnym miejscu sali – opowiada Bogusław Kurczab, konstruktor Forum Seating. Dodatkowym wyzwaniem było to, że na sali głównej trybuny teleskopowe miały układać się w łuk. W większości przypadków w takiej sytuacji po prostu zestawiano ze sobą proste odcinki trybun pod odpowiednim kątem, ale my wymyśliliśmy rozwiązanie pozwalające na składanie i rozkładanie łukowych trybun. Ponadto klienci oczekują także tego, żeby trybuny były jak  najprostsze w obsłudze, więc udoskonalamy nasze produkty także pod tym względem – kontynuuje konstruktor Forum Seating. Wszystkie trybuny w Cité Musicale mają napęd elektryczny i składają się oraz rozkładają automatycznie.

Widownia mobilna – maksymalna elastyczność

Jeszcze większą elastyczność zapewnia rozwiązanie zaprojektowane przez konstruktorów Forum Seating dla Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

System widowni mobilnej składa się (w zależności od konfiguracji) z kilku lub kilkunastu niezależnych modułów, które można łączyć i ustawiać na sobie niczym klocki. Na potrzeby projektu powstały dwa rodzaje modułów: jedne mają fotele zamontowane w dwóch rzędach i barierki zapewniające bezpieczeństwo; drugie stanowią elementy podbudowy o różnej wysokości. W podstawowej konfiguracji ostatnia, najwyższa wieża składa się z ustawionych na sobie dwóch modułów podbudowy i modułu z krzesłami. Mierzy ona 5,5 m wysokości. Mimo że waży prawie 1,5 tony, mogą ją przesunąć zaledwie trzy osoby, ponieważ tak jak wszystkie elementy trybuny, jest ustawiona na kółkach. Widownię można łatwo zmontować – wystarczy zatrzasnąć zapięcia znajdujące się na górze każdego modułu. To szybkie, a zarazem stabilne i bezpieczne rozwiązanie. Przy pomocy modułów można ustawić np. układ teatralny lub układ na pokaz mody (z trybunami wokół sceny). Można też całkowicie zdemontować widownię, np. na potrzeby kongresu. Niewykorzystane moduły chowa się w zapadni pod sceną, co oczywiście wymaga odpowiedniego miejsca na składowanie.

Krzesła i fotele zapewniające komfort

Forum Seating jest przede wszystkim znane jako dostawca komfortowych i wytrzymałych krzeseł, które doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach, jak i na obiektach zewnętrznych. Na krzesłach marki należącej do Grupy Nowy Styl siedzą m.in. widzowie w katowickim Spodku, łódzkiej Atlas Arenie czy Ergo Arenie znajdującej się na pograniczu Gdańska i Sopotu. Niedługo zasiądą na nich także kibice w nowej hali w Gliwicach.

fs-0173Jednym z najpopularniejszych modeli jest Abacus, zamontowany m.in. na stadionach w Nicei i Lyonie. Krzesła są odpowiednio wyprofilowane i mają płaskie siedzisko, dzięki czemu zapewniają komfort osobom o różnych sylwetkach. Uwagę zwraca także ich design – Rebecca Stewart ze studia Arup otrzymała za nie nagrodę FX Award. Drugim modelem doskonałym do hal widowiskowo-sportowych jest krzesło Vision Sport wykonane ze sklejki i pokryte nakładkami tapicerskimi, co podnosi komfort użytkowania. Z kolei ulubionym modelem klientów na trybunę VIP jest obszerny fotel Oscar zaprojektowany przez Stanisława Charaziaka. Gruba pianka obita tapicerką zapewnia nie tylko najwyższy komfort, lecz także najlepsze wrażenia estetyczne.

Projektowanie krzeseł na trybuny teleskopowe oznacza często spełnienie wymagań dotyczących niewielkiej grubości krzesła po złożeniu, ponieważ tylko odpowiednio zaprojektowane siedziska w pełni pozwolą wykorzystać potencjał widowni mobilnych. Nasi konstruktorzy opracowali specjalny zawias, który składa wybrane krzesła do kilkunastu centymetrów – podkreśla Joanna Machaj, Dyrektor Sprzedaży Krajowej Forum Seating.

Opisywane trybuny teleskopowe oraz widownie modułowe nadają się zarówno do obiektów audytoryjnych, jak i sportowych – wszystko jest kwestią zastosowanych wykończeń i doboru krzeseł z oferty Forum Seating.

Kontakt:
Dział Handlowy Forum Seating
ul. Radzikowskiego 47b, 31-342 Kraków
tel.: 12 639 8620
info@forumseating.com, www.ForumSeating.pl

 

 

TEKST – Anna Tomczyk
FOTO – Grupa Nowy Styl