Arena wielkich wydarzeń – Stadion Miejski Tychy

18 lipca br. swoją działalność rozpocznie jeden z najpiękniejszych obiektów sportowych na Śląsku – Stadion Miejski Tychy. Wydarzeniem, które otworzy ten obiekt, będzie mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną GKS Tychy a przedstawicielem niemieckiej Bundesligi – 1. FC Koeln. Już pierwsza zaplanowana impreza przyciągnie na stadion komplet 15 tysięcy widzów.

 

Na początku 2013 roku stadion, który służył mieszkańcom Tychów przez ostatnie 42 lata, został zrównany z ziemią, a w jego miejscu powstał fantastyczny obiekt, spełniający kryteria najnowocześniejszych stadionów w Europie. Stadion jest przystosowany do organizacji na jego terenie nie tylko meczów piłkarskich, ale również koncertów i innych wydarzeń kulturalno-artystycznych. Tym samym nowoczesny Stadion Miejski Tychy, obok istniejącej już infrastruktury sportowej w mieście, stanie się prawdziwą wizytówką miasta.

Optymalizacja i dwa etapy

Obiekt zaprojektowała firma Perbo-Projekt z Krakowa, a jego Generalnym Wykonawcą jest Mostostal Warszawa S.A. Umowa na realizację inwestycji została podpisana 11 grudnia 2012 r. Na wykonanie zadania Generalny Wykonawca miał 30 miesięcy. Pierwszy etap inwestycji poświęcono na prace wyburzeniowe i geodezyjne na terenie stadionu, przy równoległym dokonaniu optymalizacji projektu. W pierwotnym projekcie należało bowiem wprowadzić zmiany, polegające na wybudowaniu stadionu w I etapie bez podziemnych parkingów, przy zachowaniu możliwości powstania miejsc postojowych pod murawą w późniejszym czasie (realizując etap II).

Inwestorem budowy jest Miasto Tychy, a jednostką realizującą Tyski Sport S.A. (którego Miasto Tychy jest stuprocentowym akcjonariuszem). Całkowity koszt inwestycji wyniósł niespełna 129 mln zł.

Ogromne zaplecze szatniowe

Przy prowadzeniu inwestycji zarówno Generalny Wykonawca, jak i Inwestor nie natknęli się na żadne istotne problemy, dzięki czemu budowa przebiegła bardzo sprawnie. Trybuny są jednopoziomowe, dzięki czemu, dosłownie z każdego miejsca, widok do wnętrza obiektu jest rewelacyjny. Ilość miejsc siedzących wynosi 15 068, a krzesełka stanowią mozaikę w barwach GKS Tychy: zielono-czarno-czerwoną. W promenadzie I piętra, która prowadzi dookoła całego stadionu, zlokalizowano 11 miejsc na punkty gastronomiczne oraz toalety dla widzów. Pod główną trybuną (zachodnią) znajduje się część administracyjna obiektu oraz dwa ogromne zespoły szatniowe wyposażone w pomieszczenia odnowy biologicznej. Dodatkowo, koło szatni drużyny gospodarzy można znaleźć siłownię oraz kriokomorę, która będzie również wykorzystywana komercyjnie. Pod jedną z krótszych trybun (północną) powstało dziesięć szatni do dyspozycji młodych piłkarzy i amatorów, którzy na co dzień korzystają ze sztucznego, podgrzewanego boiska, zlokalizowanego tuż obok Stadionu Miejskiego Tychy.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 14

 

TEKST I FOTO – Tyski Sport S.A.