Barwione granulaty SBR i EPDM

W ostatnich latach powstało wiele boisk piłkarskich ze sztucznej trawy. Najczęściej są one wypełniane granulatem SBR lub – o wiele rzadziej – kolorowym EPDM. Obydwa materiały mają dobre parametry tłumienia energii udarowej, dzięki czemu wypełniają wymagania norm FIFA i PN/EN 15330-1

 

Granulat EPDM jest materiałem kolorowym – często używa się go w kolorze zielonym, dzięki czemu boisko ładnie wygląda. Niestety cena granulatu EPDM jest wielokrotnie wyższa niż SBR.

Granulat SBR pozyskiwany z opon samochodowych zawiera pył powstający przy produkcji. Poza tym promieniowanie UV i utlenianie sprawiają, że szybko zachodzą w nim procesy starzeniowe – podczas eksploatacji kruszy się, a drobiny wdychane są przez użytkowników. Granulat ten jest czarny, w związku z czym boisko łatwo
nagrzewa się do wysokiej temperatury – nawet do 65°C. Pył i wysoka temperatura sprawiają, że wydziela się przykry zamach podobny do zapachu palonych opon. Czynniki te powodują, że komfort gry w piłkę jest mniejszy niż przy grze na trawie naturalnej.

Tańsza eksploatacja
Alternatywą jest produkowany przez Tetrum Sp. z o.o. barwiony granulat SBR. Do produkcji wykorzystuje się czarny granulat SBR, ale dzięki powleczeniu go kolorowym poliuretanem otrzymuje się barwny granulat pozbawiony uciążliwego pyłu, a boisko nie nagrzewa się tak intensywnie i nie wydziela brzydkiego zapachu, co znacznie poprawia komfort gry. Stosowany do barwienia poliuretan jest odporny na działanie promieni UV, odcina również dostęp tlenu do granulatu, dzięki czemu procesy starzeniowe nie postępują tak szybko i trwałość granulatu jest większa niż przed jego uszlachetnieniem. Dodatkowo otoczka z poliuretanu zapobiega przed zbrylaniem granulatu w trakcie eksploatacji. Polepsza to komfort gry i zmniejsza nakłady na pielęgnację.

Badania higieniczne potwierdziły, że zarówno SBR, jak i poliuretan wykorzystywany do barwienia nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi.

Parametry granulatu Tetrum SBR
Granulat oferowany przez Tetrum Sp. z o.o. jest odporny na działanie zmiennych warunków pogodowych. Jego średnica jest zgodna z przyjętymi standardami i może wynosić od 0,5 do 1,5 mm lub od 1 do 2,5 mm. Inne granulacje dostępne są na zamówienie. Cena barwionego SBR jest ponad dwukrotnie niższa niż kolorowego EPDM, co umożliwia wykonanie estetycznych boisk przy ograniczonym budżecie. Barwiony SBR można wykorzystywać jako wypełnienie nowych boisk piłkarskich, ale również w przypadku ich renowacji lub dosypywania brakującego wypełnienia.

Tetrum SBR spełnia wszystkie wymagania International Artificial Turf Standard (FIFA Handbook) dotyczące stosowania jako wypełnienie nawierzchni boisk piłkarskich ze sztucznej trawy (raport ISA-Sport) oraz badania odporności na ścieranie na testerze Hardgrove.

W sierpniu 2013r. boisko Queen of the South FC w Dumfries (Szkocja) ze sztucznej trawy wypełnionej granulatem Tetrum SBR zostało zbadane przez FIFA i otrzymało certyfikat „FIFA Quality Concept for Football Turf – Two Star” – tzw. FIFA **.

Zalety granulatu Tetrum EPDM
Podobnie jest z barwionym granulatem EPDM. Wykonywany jest z szarego EPDM o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Dwukrotnie niższa cena niż w przypadku granulatu homogenicznego sprawia, że można sporo zaoszczędzić, nie pogarszając jakości boiska. Poliuretan, którym pokryty jest granulat, zwiększa jego trwałość i zapobiega zbrylaniu, co pozwala przez dłuższy czas utrzymać pierwotne parametry nawierzchni i zmniejszyć nakłady na pielęgnację. Granulat ten można również stosować do budowy placów zabaw, boisk i ścieżek.

Tetrum EPDM był testowany na zgodność z IATS i na ścieralność na maszynie Lisport (Labosport).

 

TEKST I FOTO: Firma Tetrum