Centrum Aktywnego Wypoczynku

Centrum Aktywnego Wypoczynku „AQUA-ZDRÓJ” w Wałbrzychu to największy ośrodek turystyczno-sportowy w Sudetach, położony w pięknym miejscu u stóp góry Chełmiec. Oferuje bogaty wybór atrakcji dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas w tym wyjątkowym miejscu. Góra Chełmiec to raj dla rowerzystów spacerowiczów i sympatyków nordic walkingu, z atrakcyjnymi i zróżnicowanymi trasami MTB oraz szlakami dla turystów.

Centrum „AQUA-ZDRÓJ” stanowi także idealną bazę wypadową do największych atrakcji turystycznych w okolicy, jak: zamek Książ z Palmiarnią, Stara Kopalnia, podziemny kompleks Riese z okresu II wojny światowej, zamek Grodno i zapora wodna w Zagórzu Śl., uzdrowiska Szczawno-Zdrój i Jedlina-Zdrój, park linowy i całosezonowy tor saneczkowy w Jedlinie-Zdroju. W okresie zimowym oferta Centrum skierowana jest również do sympatyków białego szaleństwa. W bliskiej okolicy znajdują się dwa kompleksy narciarskie: Dzikowiec z przygotowanymi stokami ze sztucznym naśnieżaniem i oświetleniem do jazd nocnych oraz Andrzejówka z wyciągami i trasami biegowymi, na których rozgrywany jest Bieg Gwarków.

W skład Centrum wchodzą m.in. nowoczesne baseny (sportowy i rekreacyjny), saunarium, hala widowiskowo-sportowa, korty do squasha, strefa odnowy biologicznej oraz hotel. System boisk treningowych, stadion piłkarski oraz bezpośrednia bliskość góry Chełmiec tworzą profesjonalną bazę treningową dedykowaną zorganizowanym grupom sportowym (krajowym i zagranicznym). Dzięki rozbudowanej infrastrukturze hotelowo-konferencyjnej i strefie odnowy biologicznej „AQUA-ZDRÓJ” to także atrakcyjna przestrzeń do organizacji spotkań szkoleniowych i biznesowych.

Budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku „AQUA-ZDRÓJ” rozpoczęła się w 2011 r. od rozbiórki poprzedniego obiektu sportowo- rekreacyjnego, po którym został jedynie stadion sportowy. Projektantem nowego kompleksu została pracownia ETC Architekci Spółka z o.o. Sp.k. z Wrocławia. Wartość szacunkowa całej inwestycji to ok. 90 mln zł, z czego niemal 15 mln zł na jej realizację udało się pozyskać ze środków zewnętrznych (ponad 8,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego i 6,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki).

Park wodny
Kryta pływalnia sportowo-rekreacyjna przeznaczona jest zarówno dla osób pływających wyczynowo i rekreacyjnie w basenie sportowym, jak i osób poszukujących zabawy i relaksu w zjeżdżalniach rurowych czy basenie rekreacyjnym, wyposażonym w liczne atrakcje wodne. Basen sportowy o długości 25 m i szerokości 16 m oraz stałej głębokości 2 m ma 6 torów plus dwa skrajne. Jest oznakowany i wyposażony zgodnie z przepisami FINA, co umożliwia organizację zawodów pływackich o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Wyposażenie basenu rekreacyjnego umożliwia prowadzanie ćwiczeń rehabilitacyjnych i zdrowotno-rekreacyjnych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Obok basenu rekreacyjnego znajdują się również dwie sześcioosobowe wanny bąbelkowe jacuzzi. Technologią wody zajęła się lubelska firma Florexpol.

Dla najmłodszych przeznaczony jest brodzik o powierzchni ok. 28 m2 i głębokości 30 cm z minizjeżdżalnią, jeżykiem, kaskadą wodną i strumykiem oraz plażą z leżakami.

Jedną z największych atrakcji parku wodnego są z pewnością trzy rurowe zjeżdżalnie wodne, w tym dwie klasyczne o długości 100 m i 60 m oraz jedna, tzw. turbo slide, o krótkim i stromym biegu długości 60 m.

Zespół saunowy obejmuje saunę suchą (fińską), saunę aromatyzowaną ziołową i saunę parową (turecka) oraz tężnię solną. Dodatkowo w strefie saun znajduje się również strefa wypoczynkowa z leżakami relaksacyjnymi.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 11

 

TEKST I FOTO: Centrum Aktywnego Wypoczynku „AQUA-ZDRÓJ” Wałbrzych