Dbaj o sztuczną murawę

kacperos-0171

W ostatnich kilku latach w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012” powstało już ponad 2600 obiektów. Niestety wciąż panuje przekonanie, że o sztuczną trawę nie należy dbać. Nic bardziej mylnego.

Utrzymanie trawy syntetycznej jest dużo łatwiejsze niż trawnika naturalnego. Jednak aby zachować niezmienny charakter boiska, należy pamiętać o wykonywaniu niezbędnych zabiegów konserwacyjnych. Pozwala to na przedłużenie żywotności sztucznej trawy, a zarazem zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania danego obiektu. Przy prawidłowej konserwacji, trawa na boisku sportowym utrzyma się przez ok. 15 lat. Do pielęgnacji boisk wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, co gwarantuje osiągnięcie zamierzonego efektu. Zaniechanie pielęgnacji sztucznej murawy może stać się przyczyną wielu niekorzystnych skutków, takich jak:

  • możliwość utraty gwarancji na boisko, ponieważ przy rozpatrywaniu roszczeń gwarancyjnych pod uwagę brany jest przede wszystkim sposób pielęgnacji nawierzchni. Profesjonalny serwis chroni przed możliwością jej utraty;
  • bardzo twarda murawa, przez co zawodnicy są narażeni na kontuzje,
  • szybkie zużywanie się boiska, co spowoduje konieczność wymiany murawy w niedługim czasie (koszt nowej trawy wraz z montażem to ok. 250 tys. zł),
  • nieodpowiednie funkcjonowanie systemu odpowiedzialnego za drenaż boiska (boisko może być mocno nasiąknięte wodą).

Minimum trzy razy w roku, a w szczególności po okresie zimowym (producenci zalecają raz w miesiącu), nawierzchnię należy poddawać gruntownej pielęgnacji przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Częsta pielęgnacja sprawi, że boisko będzie miało maksymalną żywotność i będzie bezpieczne w użytkowaniu.

Niezbędne prace przy konserwacji trawy syntetycznej

Do konserwacji sztucznej trawy firma Kacperos używa sprzętu firmy SMG oraz Redexim. Wśród niezbędnych prac konserwacyjnych należy wymienić:

1. Czyszczenie boiska z zanieczyszczeń stałych

Wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się na płycie boiska, takie jak liście, kamienie szyszki, kurz, muszą zostać usunięte. Wykorzystuje się w tym celu maszynę SMG SportChamp. Urządzenie służy do regularnego czyszczenia sztucznej nawierzchni, usuwania z niej odpadków i liści sprzyjających rozwojowi bakterii oraz innych niebezpiecznych śmieci, np. kawałków szkła. Obrotowe szczotki usuwają odpadki z powierzchni, następnie całość jest filtrowana, a odpady są magazynowane w pojemniku maszyny.

2. Spulchnienie górnej warstwy wypełnienia

Po wyczyszczeniu boiska z zanieczyszczeń stałych dokonuje się spulchniania górnej warstwy wypełnienia. Zbita i zagęszczona wsypka jest efektywnie rozbijana i spulchniana za pomocą specjalnego urządzenia. Nawierzchnia po tym zabiegu staje się sprężysta i miękka, zwiększa się też przepuszczalność powierzchni. Dodatkowo podczas tej części prac następuje wydobycie wypełnienia, które można dokładnie wyczyścić.

3. Czyszczenie wypełnienia z granulatu gumowego

Jeszcze raz czyszczony jest materiał, który został wyciągnięty podczas spulchnienia. Liście, kamienie, pestki słonecznika itp. są wbijane przez zawodników w matę. Po spulchnieniu wszystkie zanieczyszczenia wychodzą na powierzchnię i można je pozbierać za pomocą specjalistycznych maszyn.

4. Szczotkowanie boiska

W celu podniesienia włókien trawy murawa jest szczotkowana. Podczas tego zabiegu zbierane są również drobne zanieczyszczenia, a włókna trawy są prostowane. Poprzez szczotkowanie boiska granulat zostaje równo rozmieszczony na całej powierzchni. Producenci zalecają wykonywanie szczotkowania nawet po ok. 25 godzinach użytkowania boiska.

5. Dosypanie granulatu

Najważniejszym ogniwem na boisku ze sztuczną nawierzchnią jest granulat, dlatego należy go regularnie uzupełniać. Brak granulatu powoduje, że boisko zużywa się trzykrotnie szybciej. Granulat cały czas się przemieszcza, szczególnie w miejscach intensywnie użytkowanych, najczęściej ze środka boiska na boczne sektory. Właściwie (równo) rozłożony granulat minimalizuje ryzyko kontuzji. Niewłaściwe rozmieszczenie granulatu to również ryzyko uszkodzenia mechanicznego trawy i jej podłoża.

6. Końcowe szczotkowanie boiska

Po uzupełnieniu granulatu należy go wczesać i równomiernie rozprowadzić po całym boisku. Następuje również podniesienie włosa trawy.

Podsumowanie

Powierzenie konserwacji boiska profesjonalnym firmom jest gwarancją znacznego przedłużenia żywotności boiska i podniesienia jakości gry. Brak konserwacji murawy będzie skutkować jej całkowitą wymianą w niedługim czasie. Dlatego warto zainwestować w coroczną konserwację boiska i znacznie przedłużyć jego żywotność, aby nie dopuścić do stanu, kiedy będzie trzeba wymienić już całą nawierzchnię.

Autor jest właścicielem firmy KACPEROS, która przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne na terenie całej Polski.

 

KACPEROS, Kacper Prościak

ul. Pogodna 3

73-130 Dobrzany

tel.: 501 655 860

faks: 91 562 03 14

e-mail: kacperos.info@gmail.com

www.kacperos.com.pl

 

TEKST – Kacper Prościak
FOTO – Archiwum Firmy Kacperos