Gotowy na nowe rekordy – Modernizacja Stadionu Miejskiego w Suwałkach

„Główna arena 70. Mistrzostw Polski Juniorów U20 w Lekkoatletyce”, „najnowocześniejszy obiekt lekkoatletyczny w północno-wschodniej Polsce”, „jedna z najszybszych bieżni w kraju” – takimi słowami określany jest Stadion Miejski w Suwałkach. Po wielu latach intensywnej eksploatacji doczekał się zasłużonej modernizacji.

Obiekt z historią

Suwalski stadion, oddany do użytku w roku 1992, pierwszy w regionie z tartanową nawierzchnią, był dumą władz Suwałk i ówczesnego województwa suwalskiego, działaczy lekkoatletycznych i sportowców. To na suwalskim stadionie kibicowaliśmy m.in. Monice Pyrek, Annie Rogowskiej, Szymonowi Ziółkowskiemu, Tomaszowi Majewskiemu, śp. Kamili Skolimowskiej. Na suwalskim tartanie startowali uczestnicy i medaliści mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich nie tylko z Polski, lecz także z Litwy, Białorusi, Kataru. Niektóre rekordy suwalskiego stadionu, pomimo upływu ponad 20 lat, są wciąż w tabelach najlepszych wyników w Polsce. W środowisku lekkoatletów do dziś wspomina się deklarację ówczesnego wojewody suwalskiego Cezarego Cieślukowskiego, który za rekord stadionu ufundował nagrodę w postaci pobytu w ośrodku wypoczynkowym Urzędu Wojewódzkiego nad jeziorem Wigry, i jego minę, kiedy okazało się, że takich rekordów pobito aż… 12. Mecze międzypaństwowe, zawody międzynarodowe, Grand Prix Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – przez lata suwalski stadion tętnił życiem od rana do wieczora. Jednak czas robił swoje, obiekt stawał się coraz bardziej wyeksploatowany, promotorzy zawodów zaczęli szukać nowszych obiektów. Modernizacja stała się nieuchronna.

suwalki_162

Czas na modernizację

Urząd Miasta Suwałki w drodze przetargu publicznego zdecydował o powierzeniu tej ważnej inwestycji, zarówno koncepcji, jak i opracowania projektu, w ręce solidnego i sprawdzonego wykonawcy – TAMEX Obiekty Sportowe S.A. – lidera budownictwa infrastruktury sportowej w Polsce. W dniu 1 października 2014 r. została podpisana umowa pomiędzy Prezydentem Miasta Suwałk a Prezesem Zarządu firmy TAMEX Obiekty Sportowe S.A. Prace były realizowane przez dwa lata (2014–2015). Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 12 mln zł.

Nowy obiekt, nowe możliwości

Przeprowadzono całkowitą modernizację obiektu zarówno w zakresie nawierzchni sportowej, jak i zestawu urządzeń lekkoatletycznych, budowy zadaszonej trybuny oraz zagospodarowania całości terenu w obiekty rozgrzewkowe. Dodatkowo wymieniono ogrodzenia i wykonano ciągi komunikacyjne oraz parkingi.

Bieżnia okrężna 8-torowa o długości 400 m posiada również bieżnię prostą 8-torową do biegu na 100 m oraz do biegu na 110 m przez płotki. Na suwalskim obiekcie została zamontowana prefabrykowana nawierzchnia kauczukowa firmy MONDO – najszybsza nawierzchnia lekkoatletyczna na świecie. Jest to jeden z niewielu stadionów lekkoatletycznych o bardzo dobrze rozbudowanej infrastrukturze treningowej. Rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem oraz młotem czy skocznie do skoku w dal i wzwyż pozwalają na bezproblemową rozgrzewkę zawodników podczas zawodów. Wybudowano również nową zadaszoną trybunę dla 1040 osób (960 siedzisk dla widzów i 80 w sektorze dla sędziów). Trybunę tworzy siedem sektorów, z czego jeden, południowy, jest sektorem sędziowskim, z miejscami przeznaczonymi na fotofinisz. Pod trybuną wykonano bieżnię treningową 4 torową o długości 60 m i nawierzchni poliuretanowej.

Ukoronowanie inwestycji

Nie można było sobie wyobrazić lepszego ukoronowania nowej inwestycji sportowej w Polsce niż wielka impreza. Tak się stało także w tym przypadku – Mistrzostwa Polski Juniorów U20 nie mogły się odbyć nigdzie indziej niż na nowym stadionie w Suwałkach. W dniach 1–3 lipca 2016 r. najlepsi młodzi lekkoatleci zjechali do Suwałk, by rywalizować, bić rekordy i otworzyć nowy rozdział tego pięknego obiektu. Firma TAMEX Obiekty Sportowe S.A. objęła patronat nad tym wydarzeniem jako Główny Sponsor zawodów, wspierając młodych sportowców i przyszłych polskich mistrzów olimpijskich.

Stawką jubileuszowych 70. Mistrzostw Polski U20 były nie tylko medale i rekordy, lecz także minima uprawniające do startu w rozgrywanych w połowie lipca w Bydgoszczy 16. IAAF Mistrzostwach Świata U20. Największą gwiazdą weekendowych zawodów w Suwałkach był rekordzista świata w pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki. W zawodach wzięło udział blisko 200 klubów lekkoatletycznych z całej Polski, które reprezentowało niespełna 1000 zawodników. To liczne grono młodych sportowców potwierdziło techniczną jakość suwalskiego stadionu. Doskonale sprawdziły się wszystkie zamontowane urządzenia, zaś bieżnia okazała się szybka jak nigdy!

suwalki_163

Kontakt:
TAMEX OBIEKTY SPORTOWE S.A.
ul. Rydygiera 8/3a
01-793 Warszawa
tel.: 22 556 24 23
faks: 22 556 24 22
www.tamex.com.pl, biuro@tamex.com.pl

 

TEKST I FOTO – Firma Tamex Obiekty Sportowe S.A.