Hala sportowo-widowiskowa Gdynia

Wyjątkowa i widowiskowa

Hala Sportowo-Widowiskowa GDYNIA jest obiektem wyjątkowym. Jednak w dobie powstających w Polsce nowoczesnych i funkcjonalnych hal sportowych należy mieć świadomość, że status wyjątkowości nie jest przypisany żadnemu obiektowi bezterminowo. Żeby go utrzymać, trzeba nieustannie ciężko pracować.

W kwietniu br. na halę spadł prawdziwy deszcz prestiżowych wyróżnień. Najpierw obiekt zdobył dwie nagrody w konkursie na „Najlepszy Obiekt Sportowy i Rekreacyjny” zorganizowany przez IAKS Polska przy współudziale Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (zdobywając również nominację do międzynarodowego konkursu organizowanego przez IAKS International we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim). W tym samym tygodniu przedstawiciele branży eventowej przyznali hali główną nagrodę w kategorii Multi Venue (uznając ją tym samym za najlepszy obiekt wielofunkcyjny w kraju) w pierwszej edycji konkursu MP Power Awards. Jeśli dodamy do tego wcześniejsze wyróżnienia (nagrodę główną w konkursie „Polska bez barier 2009”, I nagrodę za najlepszą ofertę targową na targach Event 2012 czy umieszczenie hali w wydanym przez Agorę zestawieniu „101 najciekawszych polskich budynków dekady”), jasne jest, że przymioty Hali Sportowo-Widowiskowej GDYNIA wysoko cenią nie tylko przedstawiciele środowiska sportowego, lecz także organizatorzy koncertów, dużych spotkań biznesowych i architekci.

 

Początki
Uchwałę o utworzeniu zakładu budżetowego o nazwie „Hala Sportowo-Widowiskowa” i rozpoczęciu budowy nowoczesnego obiektu Rada Miasta Gdyni podjęła w 2004 roku. Gdynia szczyciła się wówczas jedną z najlepszych na świecie drużyn koszykówki kobiet, a ponadto z roku na rok organizowała coraz większą liczbę prestiżowych wydarzeń kulturalnych i biznesowych. Wielofunkcyjny i komfortowy obiekt stał się miastu niezbędny. Projekt architektoniczny przygotowała francuska pracownia Karczewski & Bernier Architectes we współpracy z firmami ATI Architektura Technika Inwestycje oraz Stalko Kaczmarek Sp. j. Wartość inwestycji mająca odzwierciedlenie w majątku zakładu to 71 mln zł, z czego 16 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a 55 mln zł zainwestowała Gmina Miasta Gdyni. W efekcie na działce o powierzchni ponad 30 000 m2, położonej u podnóża leżących na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego malowniczych wzgórz morenowych, powstał obiekt o kubaturze ponad 51 000 m3, powierzchni użytkowej 9100 m2, z płytą główną o  wymiarach 48 × 32 m i widownią liczącą 4334 miejsca (na niektórych imprezach, takich jak np. gale sportów walki, hala może pomieścić 5000 osób). Dwie sale konferencyjne są wyposażone w wysokiej jakości sprzęt audiowizualny i zapewniają możliwość korzystania z internetu. Całość dopełniają funkcjonalne szatnie, garderoby, przestronne hole i kawiarnia.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” – WYDANIE NR 10

 


TEKST: MARIUSZ MACHNIKOWSKI
FOTO: MULTIMEDIA PRODUCTIONS