Jak zapobiegać, jak naprawiać? Wymiana nawierzchni ze sztucznej trawy

Dlaczego nasze boiska są w złym stanie technicznym? Złożyło się na to kilka czynników. W wielu przypadkach dużo do życzenia pozostawia jakość użytych materiałów, a w szczególności trawy

Do tej pory bardzo często inwestorzy nie byli świadomi, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze trawy. Poza tym w przypadku boisk sportowych najczęściej używanym zasypem był granulat SBR, który jest wytwarzany z recyklingu opon, a jego jakość często odbiega od norm, jakie powinien spełniać. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na instalacje w ostatnich latach, w Polsce brakowało wyspecjalizowanych firm, które miałyby wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Ta nisza spowodowała nagły przyrost firm instalacyjnych, które nie miały wykwalifikowanej kadry i odpowiedniego zaplecza technicznego, a to skutkowało niefachowym wykonaniem prac. Na przyczynę obecnego stanu niektórych boisk wpłynęło przekonanie, że boiska ze sztucznej trawy nie wymagają żadnych prac pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Bardzo często inwestorem boisk były gminy, które następnie przekazywały je w użytkowanie szkołom, nie zapewniając środków finansowych na eksploatację.

Czy można wymienić część boiska ze sztucznej trawy?

Na małych powierzchniach do 2,5 tys. m2 częstotliwość użytkowania w przeliczeniu na m2 jest bardzo intensywna. Wiele małych boisk jest używanych nie tylko do dyscypliny, do jakiej zostały wybudowane. Często spełniają one również rolę wielofunkcyjnego obiektu. Małe płyty boisk są mocno zużywane na całej powierzchni, dlatego też nie ma sensu i technicznego uzasadnienia wymiany części nawierzchni.

Na dużych płytach boisk piłkarskich, tj. o powierzchni powyżej 5 tys. m2, dokonuje się wymiany części powierzchni. Wymienia się pole podbramkowe, a także (w zależności od zużycia trawy)  można dokonać wymiany całego pola karnego lub jego części. Na obiektach o powierzchni od 2,5 do 5 tys. m2 można dokonać częściowej wymiany nawierzchni. W tym celu należy dokonać oceny stanu sztucznej trawy. Oczywiście możliwa jest również wymiana uszkodzonej powierzchni na małym obszarze (około 1 m2). Zdarzają się przypadki uszkodzeń mechanicznych, takie jak wypalenie, przecięcie czy wyrwanie części nawierzchni. Naprawa takich elementów polega na usunięciu uszkodzonej części i wklejeniu nowego kawałka trawy. Należy jednak mieć na uwadze, że wymieniony kawałek trawy może się nieco odróżniać od pozostałej powierzchni.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 17

 

TEKST – Paweł Niemiec
FOTO – Archiwum firmy Glob Grass