Impuls do popularyzacji sportów łyżwiarskich oraz dynamicznego rozwoju branży lodowiskowej dało Ministerstwo Sportu i Turystyki, wdrażając program „Biały Orlik”, obejmujący budowę składanych lodowisk sezonowych oraz lodowisk stałych. Budowanie lodowisk przy orlikach z wykorzystaniem ich zaplecza jest doskonałym pomysłem. Dzięki temu obiekty te stają się całoroczne. Jeżeli jeszcze uda się część boisk zadaszyć lekkimi konstrukcjami, to będziemy mogli szczycić się nie tylko boiskami Orlik 2012, ale ponad dwoma tysiącami całorocznych centrów sportowych Orlik 2012. Obecnie program „Biały Orlik” został niestety zawieszony, ale
boom na budowę lodowisk nie minął. Jest ona obecnie jedną z najtańszych, a jednocześnie najbardziej zauważalnych inwestycji, masowo wykorzystywanych przez lokalną społeczność.
Jeszcze ważniejszą kwestią jest, coraz powszechniejsza wśród inwestorów, wiedza o tym, czym jest inwestycja w „kompletne lodowisko”. Budowa lodowiska nie ogranicza się wyłącznie do zmrożenia wody. Należy zadbać o otaczającą je infrastrukturę. Konieczne jest także wyposażenie lodowiska w rolbę. Nie da się skutecznie zachęcić do korzystania z lodowiska bez pielęgnacji i dbania o jakość lodu, a tym samym o zadowolenie i bezpieczeństwo użytkowników. Regularna pielęgnacja lodowiska pozwala zachować taflę w idealnym stanie oraz gwarantuje utrzymanie optymalnej grubości lodu.
Najważniejsza jest jakość
Ważne jest, aby inwestor, planując budowę lodowiska, pamiętał również o wypożyczalni łyżew, zapewnił użytkownikom możliwość ich ostrzenia, zakupił suszarki do butów, zadbał o odpowiedni nastrój (muzyka i oświetlenie), a przede wszystkim wyposażył lodowisko w rolbę – maszynę do pielęgnacji lodowiska.
Intensywne użytkowanie lodowiska, a szczególnie opady atmosferyczne, powoduje nierówności na tafli oraz pęknięcia, które są zagrożeniem dla zdrowia łyżwiarzy. Nieważne, czy lodowisko jest profesjonalne, czy służy jedynie rekreacji. W obu przypadkach należy dbać o jego powierzchnię. Stan lodowisk poprawiany jest w trakcie przerw technicznych, podczas których rolba zbiera śnieg i zanieczyszczenia z lodu, następnie wyrównuje taflę, a ubytki w lodzie uzupełnia wodą. Regularna pielęgnacja lodowiska pozwala utrzymać taflę w idealnym stanie. Wybierając rolbę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry, aby były dopasowane do wielkości lodowiska. W przypadku obiektów o powierzchni tafli 500-900 m2 rolba powinna posiadać zbiornik na śnieg nie mniejszy niż 2,0 m3, a zbiornik na wodę powyżej 450 litrów oraz szerokość noża w przedziale 1700–1900 mm.
W Polsce od 2011 roku oprócz maszyn importowanych dostępna jest również – nagrodzona Złotym Medalem MTP podczas targów Budma/CBS 2012 – rolba n-ICE o całkowicie polskiej konstrukcji. Obecnie kilkadziesiąt maszyn z sukcesem funkcjonuje na krajowych lodowiskach. Producent kontraktuje już sprzedaż maszyn na sezon 2015/2016, nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych, gdzie rolba n-ICE M1200 stała się prawdziwym hitem.
Zbigniew Danielczyk
tel. kom.: +48 662 794 007
n-ICE Group Sp. z o.o.
ul. Poznańska 4
63-600 Kępno
Tel./Fax +48 62 783 88 99
e-mail: biuro@n-icegroup.pl
www.n-icegroup.pl
TEKST – Zbigniew Danielczyk
FOTO – Archiwum Firmy n-ICE Group