Kosmiczny Spodek

Multimedialne widowisko

W dzisiejszych czasach trudno już sobie wyobrazić, aby zawody sportowe mogły się odbyć bez zaawansowanych technologii multimedialnych i audiowizualnych. Kompleksowe instalacje audiowizualne coraz częściej można spotkać na polskich boiskach, stadionach, w halach sportowych, na kortach tenisowych, gdzie – zgodnie ze światowymi trendami – wykorzystuje się nowoczesne technologie np. wielkoformatowe ekrany, tablice wyników, bandy diodowe, systemy zarządzania dźwiękiem i obrazem. Jest to dobry sposób na uatrakcyjnienie wydarzeń sportowych, ale także na przyciągnięcie sponsorów i reklamodawców. Wyjątkowe miejsce wśród doskonale wyposażonych obiektów sportowych w naszym kraju zajmuje hala widowiskowo-sportowa Spodek w Katowicach. W tym wspaniałym obiekcie zainstalowane zostały uniwersalne tablice wyników oraz 24-sekundowe zegary, umieszczone na koszach do gry w koszykówkę. Urządzeniami tymi steruje się ze stanowiska sędziowskiego na boisku oraz z reżyserki audio-wideo.

Magiczne diody
Szczególnie godne uwagi są ekrany diodowe zainstalowane w tej hali. W Spodku znajdują się aż dwa takie ekrany. Zewnętrzny ekran diodowy Moris LED (RGB 25 mm) o powierzchni blisko 100 m2 znajduje się przed wejściem głównym do hali. Ekranem steruje się z reżyserki umieszczonej w hali. Istnieje także możliwość automatycznej regulacji jasności – w zależności od warunków atmosferycznych. Ma to duży wpływ na obniżenie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej. Ekran zainstalowany jest ok. 6 m nad ziemią w układzie panoramicznym na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji wolnostojącej. Wewnętrzny ekran diodowy HiLED (SMD 18 mm) o powierzchni prawie 90 m2 zawieszony jest na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji umieszczonej pod kopułą hali. Ekran w kształcie cylindra o średnicy 7,4 m zawieszony jest na ośmiu zsynchronizowanych wyciągarkach. Pozwalają one na ustawianie ekranu na różnych poziomach. Ekran ma funkcję regulacji jasności w zależności od zastosowania. Ze względu na ograniczenia wagowe, ekran wraz z konstrukcją i innymi elementami (prowadnicami kabli, wyciągarkami i sterownikami do wyciągarek, rozdzielnią elektryczną, okablowaniem itp.) waży tylko 3,5 tony.

Prosta obsługa
Systemem sterującym, który zainstalowano w Spodku jest Digital Signage. Pozwala on na równoczesne zarządzanie treścią wyświetlaną na obu ekranach. Procesor obrazu – Vista Spyder – daje natomiast nieograniczone możliwości zarządzania obrazem na ekranie wewnętrznym: płynne przenikanie obrazów, możliwość dzielenia ekranu na kilka obszarów, wybór obrazu z kilkunastu źródeł.

Najwyższa jakość
Trias SA zbudował wiele prestiżowych instalacji w różnych obiektach sportowych w naszym kraju. Nasze rozwiązania można spotkać także w salach konferencyjno-szkoleniowych, w centrach sterowania, obiektach kulturalnych, hotelach i w wielu innych miejscach. Wiedza i doświadczenie pozwalają nam na projektowanie oraz instalację zaawansowanych, zintegrowanych systemów multimedialnych, odpowiadających nawet najbardziej nietypowym wymaganiom klientów. Gwarantujemy najnowsze technologie oraz profesjonalny, 24-godzinny serwis urządzeń. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem wielu uznanych na świecie producentów sprzętu AV. Trias SA posiada certyfikat ISO 9001:2000, jest członkiem InfoComm International oraz Business Centre Club.


TEKST I FOTO: FIRMA TRIAS