Szeroka oferta oraz świadczenie nowoczesnych usług są w dzisiejszych czasach niezwykle ważnym atutem Ośrodków Sportu i Rekreacji. Moda na aktywne spędzanie czasu przełożyła się na wzrost popularności lodowisk, a tym samym masowe ich powstawanie. Lodowe tafle o różnych wielkościach, zarówno stałe, jak i rozkładane czasowo na terenie miast, umilają mieszkańcom czas, aktywizując lokalne społeczności.
Lodowiska to wyzwanie dla OSiR-ów także w zakresie technicznym. Prawidłowe utrzymanie tafli, serwis agregatów, prowadzenie wypożyczalni, promocja obiektu to dodatkowe obowiązki, jakie muszą wypełnić ośrodki oraz ich pracownicy.
Poprawienie komfortu jeżdżenia na łyżwach
Często niedocenianym aspektem działalności lodowiska jest właściwe ostrzenie łyżew, zarówno tych z wypożyczalni, jak i należących do użytkowników. Dobry szlif wykonany na ostrzu jest podstawą właściwej jazdy. Bez prawidłowego ostrzenia łyżew klienci wypożyczalni lub osoby korzystające z serwisu w ośrodku nie będą zadowolone, ponieważ jazda będzie niekomfortowa.
Dobry szlif zapewnia prawidłowy ślizg. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które regularnie odwiedzają taflę lodowiska. Prawidłowe ostrzenie znacząco przedłuża także żywotność ostrza, co przekłada się bezpośrednio na zyski, jakie trafiają do kasy ośrodka.
Numerem jeden na rynku maszyn do ostrzenia jest kanadyjska firma Blademaster, będąca globalnym liderem w zakresie obsługi serwisowej łyżew. Ostrzenie na maszynie Blademaster jest stosunkowo prostą czynnością, wymaga jedynie wstępnego przeszkolenia i odrobiny treningu. Sam proces ostrzenia podzielić można na kilka etapów.
Przygotowanie do ostrzenia
Najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o strój ochronny: włożyć ubranie robocze oraz okulary ochronne, aby zabezpieczyć oczy przed opiłkami. Stół, na którym ostrzone będą łyżwy, powinien być zawsze czysty. Koniecznie trzeba pozbyć się pyłu, jaki powstaje w czasie ostrzenia. Część maszyn Blademaster ma wbudowany odkurzacz, który zbiera wszelkie opiłki i pył.
Zdarcie starego szlifu
Istnieje możliwość zdarcia starego szlifu. Robi się to na specjalnej, szerszej tarczy, ustawionej pionowo do łyżwy i ostrza, które będzie szlifowane. Dzięki usunięciu starego szlifu powierzchnia jest lepiej przygotowana pod ostrzenie. Niejednokrotnie dzięki zdzieraniu pozbywamy się wszelkich nierówności, zadziorów oraz osadów, jakie pojawiają się na płozie.
Diament
Ważnym elementem jest diament. To on kształtuje tarczę, która swój kształt przeniesie na szlif. Do wyboru jest kilka diamentów, które różnią się ceną oraz jakością.
Ustawienie tulejki z diamentem
Przed formowaniem krawędzi tarczy należy ustawić tulejkę, w której zamocowany jest diament. Tulejka może być ustawiona w zakresie 1/4–2 cale (skala ta odzwierciedla głębokość rowka, jaki powstanie po szlifowaniu ostrza – im wyższa, tym rowek płytszy. W maszynach Blademaster wartości 1/4 lub 3/8 cala to rowki głębokie, natomiast 5/8, 3/4, 7/8 lub 1 cal zaliczają się do rowków płytkich.
Formowanie tarczy
Po włączeniu maszyny nadajemy tarczy odpowiedni kształt, poruszając tulejką w górę i w dół, co przekłada się na głębokość rowka, jaki uzyskamy w czasie ostrzenia. Ruchy nie mogą być zbyt szybkie – najlepiej przesuwać tulejkę wolno w górę i w dół, co da najlepsze efekty. Przy kształtowaniu tarczy prawą rękę trzymamy na tulejce, zaś lewą na ramieniu, na którym zamocowana jest tulejka – pomoże to lepiej kontrolować cały proces.
Imadło do łyżew
Odpowiednio ustawione imadło do łyżew jest koniecznym warunkiem dobrego ostrzenia. Łyżwę zapinamy w imadło w pozycji poziomej i ustawiamy horyzontalnie do tarczy szlifierskiej. Zalecane jest odpowiednie wycentrowanie zapiętej łyżwy w stosunku do tarczy, co można zrobić, przykładając ostrze łyżwy dwukrotnie do tarczy, tak aby zaznaczyć dwa punkty przy obu końcach ostrza. Następnie należy sprawdzić, czy punkty te są na tym samym poziomie – jeśli nie, trzeba skorygować ustawienie łyżwy w imadle, tak by była odpowiednio wypoziomowana względem tarczy. Po uporaniu się z tymi niezbędnymi czynnościami można zacząć ostrzyć.
Imadła do łyżew występują w różnych wariantach. Niektóre pasują idealnie do łyżew hokejowych, zapniemy w nie praktycznie wszystkie modele, inne służą typowo do łyżew dziecięcych o małych rozmiarach, zaś jeszcze inne to imadła do łyżew figurowych.
Ostrzenie
Łyżwę ostrzymy, przesuwając imadło wzdłuż tarczy szlifierskiej od strony lewej do prawej (od czuba buta do kostki). Ważne jest, aby ruch był jednostajny i nie miał przerw. Ostrze delikatnie przyciskamy do tarczy, niezbyt mocno, aby nie spalić ostrza ani nadmiernie nie zużywać tarczy. Jeśli cały zestaw był dobrze ustawiony, to wystarczy kilka pociągnięć, aby uzyskać właściwy efekt. Przed wykonaniem ostatniego pociągnięcia warto przesmarować ostrze specjalną pastą polerską. Sprawdzamy, najlepiej pod światło, czy szlif jest odpowiedni i czy nie ma widocznych wad. Na koniec przy pomocy specjalnego kamienia gradujemy krawędzie tak, aby nie były zbyt ostre i nie pokaleczyły użytkownika.
Blademaster – profesjonalne maszyny do ostrzenia
Maszyny do ostrzenia firmy Blademaster są sprzedawane do ponad 50 krajów na całym świecie, w tym od 10 lat w Polsce. Firma jest także oficjalnym i jedynym dostawcą maszyn do 8 najlepszych hokejowych federacji na świecie. Obsługuje także Polski Związek Hokeja na Lodzie.
Początki firmy Blademaster sięgają 1932 r. Opierając się na znanych i cenionych produktach firmy Sunnen, Blademaster stworzył unikatową markę niezawodnych urządzeń o wysokiej kulturze pracy i trwałości. Blademaster obecny jest na rynku od wielu lat, a od 1987 r. traktowany jest jako lider w produkcji sprzętu służącego do konserwacji, naprawy i ostrzenia łyżew.
Firma Blademaster buduje maszyny na miarę każdego użytkownika. W ofercie znajdują się maszyny przenośnie, które można zabrać nawet do autokaru, poprzez jednostanowiskowe, używane często na lodowiskach, po dwu- lub trzystanowiskowe, znajdujące swoje miejsce w dużych ośrodkach hokejowych lub profesjonalnych „ostrzalniach”.
Maszyny do ostrzenia firmy Blademaster są zbudowane z myślą o pracy na lata – 20 lat pracy to nic nadzwyczajnego, przy założeniu, że będą prawidłowo serwisowane. Wykonanie, części i patenty zastosowane w ich budowie to przykład techniki, jakiej teraz często próżno szukać. Maszyny są trwałe, o wysokiej kulturze technicznej i wykonane z najlepszych materiałów.
Podsumowanie
Proces ostrzenia nie jest bardzo skomplikowany, jednak wymaga wprawy i dobrego sprzętu. Firma Blademaster zapewnia szkolenie w zakresie ostrzenia, a także stały serwis. Ośrodek wyposażony w markowy sprzęt do ostrzenia łyżew ma także duże walory marketingowe – przyciąga na teren lodowiska dodatkowych użytkowników.
Warto zadbać o fachowe serwisowanie łyżew na lodowisku. Zadbane i dobrze naostrzone krawędzie zapewnią dużą frajdę z jazdy, a łyżwy wydłużą swój okres użytkowania.
Kontakt:
Tempish Polska Sp. z o.o. (Ruda Śląska)
ul. Modrzejewskiej 3
41-703 Ruda Śląska
tel. 504 073 880
slawek@tempish.pl
TEKST – Grzegorz Winter
FOTO – Archiwum Firmy Tempish Polska