Mocny i długi korzeń podstawą sukcesu

Choć nadal panuje atmosfera Mistrzostw Europy 2016 w piłce nożnej, należy pamiętać, że wkrótce rozpocznie się sezon jesienny w naszej polskiej lidze. Co za tym idzie, trzeba będzie spełnić wymagania piłkarzy dotyczące boiska – musi być ono odpowiednio zadarnione, równe, szybkie, odporne na zrywanie. Nie jest to łatwe zadanie dla opiekuna boiska w ostatnich latach, biorąc pod uwagę upalne i suche okresy letnie. Stoi przed nami niesamowite wyzwanie. Dlatego musimy się dobrze przygotować do rundy jesiennej. 

korzen_0162

Klasyczne zabiegi poprawiające jakość murawy

Przede wszystkim należy zadba o koszenie i ich jakość. Niezależnie od tego, czy posiadamy kosiarkę rotacyjną, czy wrzecionową, pilnujmy, aby ostrze zawsze było naostrzone. W trakcie koszenia stosujemy zasadę nie więcej niż 1/3 wysokości źdźbła. Ważne jest, by w okresie, gdy podnosimy wysokość koszenia, nadal utrzymać jego rytm i częstotliwość. Regularne koszenie ma znamienny wpływ na tempo krzewienia się trawy i ogólną jakość boiska.

Przełom lipca i sierpnia to jeden z najlepszych okresów na aerację boiska kołkiem pustym wraz z piaskowaniem (wymiana podłoża, redukcja masy organicznej). Jeżeli zabieg przeprowadzimy w tym okresie, czyli zbierzemy wykorki, zapiaskujemy boisko i wykonamy dosiew trawy, to z całą pewnością otrzymamy gęstą murawę na rundę jesienną. Można ten zabieg wykonać samodzielnie, jeśli posiadamy własny sprzęt, m.in. ciągnik, aerator wgłębny Wiedenmann Terra Spike, zamiatarkę do wykorków Wiedenmann RK 120 Z, szczotkę do wczesania piasku Wiedenmann Terra Brush, lub skorzystać z oferty profesjonalnych firm usługowych, które wykonają te zabiegi dla nas.

Po regularnym podlewaniu murawy po tych zabiegach i jej nawożeniu możemy przystąpić do innych skutecznych zabiegów poprawiających kondycję i krzewienie się trawy. Chodzi o nacinanie darni po ok. 2 miesiącach od dosiewu. Ten zabieg wykonujemy nożami nacinającymi Wiedenmann Terra Slit na głębokość ok. 8–20 cm, dzięki czemu poprawiamy przepustowość wody, powietrza i wymianę gazów w  warstwie wegetacyjnej boiska sportowego. Zabieg nacinania można wykonywa bardzo często, gdyż trawa sportowa lubi być nacinania ze względu na swoją skłonność do krzewienia się.

W samej rundzie jesiennej musimy pamiętać o rozbiciu zagęszczenia podłoża na głębokość 20–25 cm pod naszą murawą sportową. Chodzi nie tyle o samą aerację, ile o głębokie spulchnianie, czyli rozbicie podeszwy ornej celem stworzenia kapilarów powietrza. Zwiększa to przepustowość wody z podlewania, nawozów, powietrza. Dzięki temu poprawia się cała kondycja trawy. Należy pamiętać, że im więcej wykonamy zabiegów w głąb podłoża, w tym lepszej kondycji będzie górna, nośna część murawy sportowej. Taki zabieg jesteśmy zobligowani wykonać minimum 2 razy do roku – wiosną i jesienią. Zagęszczenie podłoża tworzymy sami poprzez wjeżdżanie na boisko kosiarkami, ciągnikami, tworzą je biegający piłkarze, tworzy się ono samoczynnie poprzez opadanie ziemi. Należy temu zapobiegać, dbając o odpowiednio długi i mocny korzeń.

Poniżej przedstawiono zasadę działania wgłębnego aeratora z funkcją wykopu, który jest niezbędny do wykonania tego zabiegu.

Urządzenia do pielęgnacji

Na rynku maszyn dostępne są dwa rodzaje aeratorów: klasyczne, pracujące pod kątem prostym do trawnika oraz spulchniacze wgłębne z wykopem. Pierwsze pracują przede wszystkim kołkiem pustym i mają za zadanie głównie usuwanie filcu trawnikowego. Kołkiem pełnym wykonują napowietrzanie warstwy nośnej murawy sportowej. Pracują na głębokość teoretyczną do ok. 10 cm, a rzeczywistą do ok. 8 cm – bolce do aeracji w takich maszynach są zazwyczaj bardzo cienkie i ulegają szybkiemu ścieraniu się. Takie klasyczne aeratory mogą być wyposażone również w noże nacinające.

Natomiast zadaniem spulchniaczy wgłębnych z funkcją wykopu jest efektywne usuwanie zagęszczeń podłoża murawy sportowej do głębokości ok. 20-40 cm i poprzez dotarcie do warstwy odsączającej znaczne poprawienie drenażu. W zależności od stopnia zagęszczenia lub warunków podłoża maszynę można wyposażyć w bolce puste do aeracji na 10 cm, bolce pełne różnej grubości (12–40 mm) czy noże nacinające.

Aeratory takie posiadają regulowany kąt wcinania się bolca w murawę. Przy kącie wcinania 90° i niskiej prędkości jazdy są wykonywane najczęściej pionowe otwory (klasyczna aeracja). Przy mniejszych kątach wcinania oraz ruchu do przodu bolce są odchylane w ziemi (tzw. wahnięcie pod ziemią). Efektem jest spulchnianie ziemi i tworzenie kapilarów powietrza. Im większy jest kąt wahnięcia, tym bardziej skuteczny jest proces spulchniania i tworzy się więcej kapilarów (wartość efektywna wynosi do 65°).

Ryc. Zasada działania wgłębnego aeratora z funkcją wykopu

korzen_0163

 

Pozycja pierwsza na rycinie pokazuje efekt klasycznej aeracji i utworzenie się tzw. małej poduszki powietrznej. Taki zabieg mogą wykonać klasyczne aeratory z głębokością roboczą do ok. 8 cm. Pozycja 4 na rycinie pokazuje działanie spulchniania wgłębnego z funkcją tzw. wykopu. Tworzy się przez to o wiele większa poduszka powietrzna, płyta murawy sportowej jest wyrównywana i podnoszona, powstaje więcej kapilarów powietrza, następuje przebicie zagęszczonego podłoża do warstwy odsączającej (regularne odpływanie wody, maksymalna wymiana gazów i powietrza).

Bolec wchodzący w murawę sportową tworzy promieniście kapilary powietrza. Przy czym aerator wgłębny z funkcją wykopu poprzez swoją głębokość pracy na ok. 20-40 cm oraz samo wahnięcie bolca pod ziemią tworzy tych kapilarów powietrza kilkakrotnie więcej i przede wszystkim dociera do warstwy odsączającej murawy sportowej. Dzięki temu ułatwiamy korzeniowi łatwiejszy rozrost wgłąb. A im dłuższy i mocniejszy korzeń, odpowiednio nawodniony i odżywiony, tym lepsza jakość warstwy nośnej darni.

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie murawy już w okresie letnim jest gwarancją wspaniałej murawy w sezonie rozgrywek. Trzeba przewidywać następstwo zdarzeń i przede wszystkim przygotować sprzęt, aby był niezawodny i służył nam w każdym momencie wyjazdu na boisko. Należy zadbać, aby był sprawny, i zrobić przegląd maszyn w pauzie rozgrywek. Tylko regularne zabiegi profesjonalnym sprzętem zapewnią mocne i długie korzenie traw, a tym samym idealną murawę sportową. 

Autor jest kierownikiem sprzedaży w firmie Wiedenmann GmbH tel. kom.: 505 531 150 e-mail: pawel.piasecki@wiedenmann.de

 

TEKST – Paweł Piasecki
FOTO – Archiwum Firmy Wiedenmann