„Akustyka obiektu jest niemal równie istotna jak dobra widoczność z trybun na arenę zmagań sportowców” – to słowa profesora Wojciecha Zabłockiego, polskiego architekta, specjalisty w tematyce obiektów sportowych. Trudno się nie zgodzić, niezależnie bowiem od rozmiarów obiektu dźwięk odgrywa kluczową rolę podczas wszelkiego rodzaju wydarzeń sportowych. Co może zaskakiwać, systemy nagłośnienia przygotowywane zarówno dla małych, jak i dużych obiektów posiadają wiele cech wspólnych. To, w jakim zakresie skala obiektu wpływa na rozwiązania systemowe, zostanie omówione na przykładzie dwóch ostatnich realizacji firmy TOMMEX, czyli Stadionu Śląskiego w Chorzowie mogącego pomieścić 54 tysiące kibiców oraz Stadionu Lekkoatletycznego w Lublinie, na którego trybunach może zasiąść łącznie 1370 osób.
Cechy wspólne
W obydwu przypadkach instalacja nagłośnienia trybun i płyty stadionu bazuje na niezawodnych i odpornych na działanie warunków atmosferycznych zestawach głośnikowych Community. Wybór rozwiązań tego producenta został podyktowany nie tylko zaletami związanymi z możliwością pracy w każdej pogodzie, lecz także dużą możliwością adaptacji do warunków akustycznych panujących w danym obiekcie. Głośniki Community zapewniają szeroką gamę rozwiązań w zakresie skuteczności akustycznej, która wprost przekłada się na zasięg oraz głośność przetwarzanego dźwięku. Oferują również bardzo duży wybór w zakresie kątów propagacji dźwięku. Ten drugi aspekt często jest kluczowy, gdyż po przeprowadzeniu uprzednich symulacji akustycznych w obiekcie umożliwia projektantowi systemu wpasowanie sygnału dźwiękowego w każdy zakamarek trybun i płyty boiskowej. Dzięki temu odtwarzana muzyka ma jakość porównywalną z tą, do której przyzwyczaiły nas nagłośnienia koncertowe, a komunikaty głosowe są zawsze zrozumiałe, niezależnie od hałasu tła oraz miejsca, w którym aktualnie znajduje się słuchacz.
Rozwiązania indywidualne
Nagłośnienie na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie, mimo swojej stosunkowo nieskomplikowanej budowy, spełnia wszystkie powyższe założenia. Kluczowym aspektem przy dopasowywaniu systemu do potrzeb użytkowników jest tu wykorzystanie elektroniki systemowej ASHLY Audio. Wzmacniacze, mikser foniczny oraz specjalne kontrolery ścienne tego producenta zapewniają intuicyjną obsługę nawet mniej doświadczonemu personelowi.
Stadion Śląski w Chorzowie jest wyposażony w zdecydowanie bardziej złożoną instalację. Wśród dodatkowych funkcji systemu należy wyróżnić: możliwość transmitowania sygnałów dla telewizji/radia oraz przyłącze dla orkiestry przy wyjściu na płytę boiska. Cały system jest całkowicie zintegrowany z dźwiękowym systemem ostrzegawczym, który w razie potrzeby może przejąć pełen priorytet i wykorzystać infrastrukturę systemową do sprawniejszej ewakuacji kibiców w przypadku zagrożenia. To obecnie największy system nagłośnienia zainstalowany na terenie obiektu sportowego w Polsce. Warto jednak podkreślić, że tak jak w przypadku stosunkowo niewielkiego stadionu w Lublinie, system na Stadionie Śląskim jest równie prosty i intuicyjny w obsłudze. Wykorzystuje te same sprawdzone rozwiązania i produkty, które stały się standardem na polskich stadionach i pozostałych obiektach sportowych.
Takie obiekty jak Stadion Śląski i Stadion Lekkoatletyczny w Lublinie przyczyniły się do rozkwitu polskiej lekkoatletyki. Świadczą o tym ostatnie rezultaty naszych sportowców. W ślad za dobrymi wynikami, powstają nowe lekkoatletyczne areny oraz mniejsze miejskie i gminne obiekty.
Więcej informacji dotyczących rozwiązań systemowych Stadionu Śląskiego w Chorzowie oraz Stadionu Lekkoatletycznego w Lublinie na www.tommex.pl.
TEKST I FOTO – Firma Tommex