Najwyższa jakość – czyli innowacyjne systemy traw syntetycznych na przykładzie boiska RKS Garbarnia Kraków

W 2015 roku InterHall Sp. z o.o. obchodzi dziesięciolecie swojego funkcjonowania. Przez cały ten czas stawiała ona na jakość i terminowość realizowanych kontraktów. Równocześnie szukała innowacji oraz analizowała trendy na rynku traw syntetycznych. W całym tym okresie branża budownictwa sportowego ewoluowała od niszowej do tej, która była na pierwszych stronach gazet, podczas programu Orlik 2012. Obecnie po licznych bankructwach firm branża próbuje przywrócić normalność na rynku, gdzie niestety ciągle króluje dyktat najniższej ceny

 

Kilka lat temu w Polsce przyjęto, iż najpopularniejszą trawą do piłki nożnej jest ta o wysokości 60 mm. Specyfikacja, która towarzyszyła budowie ponad 2000 orlików, taki wymóg stosowała. W tym roku mija 7 lat od momentu oddania do użytku pierwszego boiska typu orlik. Na podstawie obserwacji widać, że żywotność trawy syntetycznej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to intensywność jej użytkowania. Nie mniej istotnym aspektem jest systematyczne serwisowanie nawierzchni i dbanie o jej prawidłową eksploatację. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, można określić średnią żywotność boiska z trawy syntetycznej na około 10 lat. Po tym czasie boisko nie spełnia już wymogów jakościowych, wręcz staje się miejscem, gdzie nietrudno o kontuzję. Proces wymiany nawierzchni sprawia, iż jesteśmy zmuszeni do wymiany całego systemu. Wypełnienia nawierzchni – zwykle jest to granulat SBR i piasek kwarcowy – przy systemie o wysokości trawy 60 mm jest około 30 kg na m². Sama nawierzchnia to około 2–3 kg na m². Usunięcie systemu może powodować również uszkodzenie istniejącej podbudowy i konieczność jej renowacji. Następnie należy zakupić nowy system nawierzchni i zutylizować system usunięty. Koszty takiej operacji są wysokie.

Odzyskać część materiałów

InterHall sp. z o.o. ma świadomość, iż trawa syntetyczna nie jest wieczna i wie to od samego początku wykonywania boisk piłkarskich. Z uwagą obserwowaliśmy, jak Europa radzi sobie z tą sytuacją. Od 2011 roku aktywnie działamy na rynkach krajów skandynawskich. Obserwując je, ale także śledząc nowości na innych rynkach, po szeregu konsultacji i rozmów postanowiliśmy stworzyć system, który pozwoliłby odzyskać część materiałów podczas reinstalacji nawierzchni. We współpracy z preferowanym producentem FIFA – Act Global Sports, spółka InterHall skojarzyła producentów wypełnienia i shockpadu oraz zleciła wykonanie badania, ówcześnie stworzonego systemu, pod kątem zgodności ze standardem FIFA 2 STAR. System przez nas zaproponowany nie jest najtańszy, ale gwarantuje wysoką jakość wypełnienia oraz możliwość użycia części jego elementów powtórnie, po okresie, w którym należałoby nawierzchnię wymienić.

inter_0314

Potwierdzona jakość

Filozofia zaproponowanej innowacji polega na zastosowaniu nawierzchni o wysokości włókna 40–45 mm oraz warstwy shockpadu na podbudowie, na którym układana jest nawierzchnia.

Próba zachęcenia inwestorów do tego systemu spotkała się z zarzutem wygórowanej ceny. W roku 2012 udało nam się przekonać do zastosowania nowego systemu AWF Katowice, na małym boisku (około 1800 m²) w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni. W roku 2013 pierwszym klientem, który zrozumiał nasze argumenty, był klub RKS Garbarnia Kraków – prywatny inwestor, który spośród szeregu oferowanych systemów wybrał właśnie ten, opracowany przez InterHall sp. z o.o. i ACT Global Sports. Boisko zostało wykonane w 2013 roku. Na początku 2014 roku uzyskało certyfikat FIFA 2 STAR. Jako że system był nowy, istniała obawa o to, jak będzie się prezentował podczas eksploatacji. Informacje, jakie otrzymywaliśmy z klubu, były pozytywne. Mimo tego postanowiliśmy po 1,5 roku od początku eksploatowania boiska ponownie poddać go badaniu na zgodność z FIFA 2 STAR. Badanie wykazało, iż system nadal spełnia wysokie wymagania i ponownie otrzyma certyfikat FIFA 2 STAR.

inter_0114

Powstają kolejne boiska, jedno w Krakowie, na boisku klubu Clepardia Kraków, drugie w Bazie Treningowej Wisły Płock.

Nawierzchnia syntetyczna nie jest wieczna. Aby boisko spełniało swoją funkcję, inwestorzy nie mogą zapomnieć, iż co dekadę należy ją wymieniać. I tutaj pojawia się wspomniana we wstępie innowacja. Opracowany przez InterHall sp. z o.o. oraz Act Global Sports system pozwala na ponowne wykorzystanie dwóch elementów. Podczas procesu wymiany nawierzchni znika problem renowacji podbudowy, gdyż istniejący shockpad można zastosować ponownie. Ponownie można też zastosować wypełnienie z granulatu TPE, który jest trudnopalny. Dzięki temu nawierzchnię można z powodzeniem stosować w obiektach wewnętrznych, np. halach pneumatycznych, produkowanych przez InterHall.

inter_0414

Idea stosowania nawierzchni o wysokości niższej niż 60 mm oraz shockpadu pod nawierzchnię nie jest nowa. W Skandynawii już od wielu lat większość boisk budowana jest w ten sposób. W niektórych państwach UE zabronione jest stosowanie granulatu SBR. Natomiast ekonomicznie nieuzasadnione jest zasypywanie nawierzchni o wysokości 60 mm granulatami TPE. Koszt wysokiej jakości wypełnienia kilkakrotnie przewyższa koszt SBR. W systemach z shockpadem oraz o wysokości włókna mniejszej niż 50 mm wypełnienia jest trzykrotnie mniej, dlatego jest to uzasadnione ekonomicznie.

Cenne doświadczenie

Zwykle kiedy mamy do czynienia z nowościami, istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, iż w czasie użytkowania jej postrzeganie – ze wszystkimi aspektami – ewoluuje. Tak jest z systemami nawierzchni syntetycznej ze sztucznej trawy. Szukamy ciągle nowszych rozwiązań, lepszych, trwalszych, ekonomiczniejszych. InterHall i Act Global Sports aktywnie włączają się w ten trend. Przykładem jest powyższy kazus.

Mija nam 10 lat. Do pełnoletności jeszcze nam troszkę brakuje, ale doświadczenie, jakie pozyskaliśmy przy budowie hal i boisk piłkarskich, zapewni inwestorom interesującą współpracę z InterHall Sp. z o.o.

Innowacją, jaką mamy w swojej ofercie od początku, są hale pneumatyczne. Wykonaliśmy ich ponad 50 w kraju i za granicą. Flagowa realizacja to hala dla Legii Warszawa. Zadaszająca pełnowymiarowe boisko piłkarskie, ale interesująca jest też baza treningowa Wisły Płock, do której dostarczyliśmy nowoczesne systemy do monitorowania treningu zawodników – stosowane w topowych klubach Europy. Hala pneumatyczna jest jedynym rozwiązaniem, które pozwala na tym samym boisku grać w optymalnych warunkach przez cały rok. Latem pod gołym niebem, a zimą w hali, bez śniegu, wiatru oraz ujemnej temperatury. Dzięki temu unikamy odśnieżania, które powoduje, iż część wypełnienia jest usuwana wraz ze śniegiem.

W Internecie znaleźć można szereg informacji o wspomnianych powyżej inwestycjach. Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz stronę Facebook.com/ interhall, gdzie znajdują się zdjęcia oraz filmy przedstawiające nasze ostatnie realizacje.

inter_0614

interhall

 

 

 

 

InterHall Sp. z o.o.
ul. Józefowska 6
40-144 Katowice
tel.: +48 32 353 48 79
faks: +48 32 250 09 15
poczta@interhall.pl
www.interhall.pl
www.facebok.com/interhall

 

TEKST I FOTO – Firma InterHall