Nowoczesne urządzenia do odzysku ciepła

Według danych Narodowej Agencji Poszanowania Energii największe ilości energii można odzyskać z powietrza w wentylacji, co skutkuje znacznymi oszczędnościami w eksploatacji budynków. Bez odpowiednio działającej wentylacji niemożliwa jest budowa energooszczędnego obiektu. Niestety stanowi ona również najdroższą instalację w budynku. Można temu zaradzić – dobry projekt i nowoczesne urządzenia do odzysku ciepła znacząco obniżą koszty, podwyższając jednocześnie komfort życia

 

W przypadku wentylacji hal sportowych stosowane do niedawna rozwiązania zakładały proste systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej, rzadko wyposażone w moduł odzysku ciepła. Z kolei stosowanie tradycyjnych systemów kanałowej wentylacji z odzyskiem tzw. rekuperacji wiąże się z czasochłonnym projektowaniem, a następnie instalowaniem ww. systemów, co znacznie wydłuża trwanie inwestycji.

Nowatorskie rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła można z łatwością stosować w halach sportowych, siłowniach czy salach fitness, gdzie istotnym czynnikiem jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na zastosowanie urządzenia bezkanałowe można podzielić na dwie grupy: dachowe i podsufitowe.

Bezkanałowe rekuperatory dachowe

ask_0231Model TX 3100 to urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła w formie wentylatora dachowego. Urządzenia te są odpowiednie do wykorzystania zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach renowacji budynków i pomieszczeń, takich jak: hale sportowe, sale gimnastyczne, sklepy czy restauracje. Mogą być całkowicie zautomatyzowane, np. poprzez zastosowanie czujnika CO2, wilgoci czy ruchu. W standardzie dostępny jest automatyczny bypass wykorzystywany w okresach przejściowych. Model TX 3100 (3000 m3/h) wyposażony jest w dwa wentylatory oraz energooszczędny obrotowy wymiennik ciepła o sprawności odzysku ciepła 70%. Posiada silniki prądu stałego charakteryzujące się cichą pracą oraz filtry powietrza w standardzie. Klapy zwrotne zapobiegają niekontrolowanemu napływowi powietrza, gdy system wentylacyjny jest wyłączony. Montowany
jest na dachu bez konieczności modyfikacji jego konstrukcji. Typowy montaż urządzenia zajmuje najwyżej 1 dzień roboczy i może być wykonany przez 2-osobową brygadę.

Bezkanałowe rekuperatory podsufitowe

Urządzenia te stanowią prosty i zrównoważony system wentylacyjny zapewniający czyste i świeże powietrze. W budynkach o przeznaczeniu rekreacyjnym wykorzystywane są najczęściej w klubach fitness, siłowniach oraz gabinetach fizjoterapii. Ze względu na niski poziom emitowanego hałasu (maksymalnie 35 dB) nie powodują dyskomfortu, a inteligentne sterowanie pozwala na oszczędności eksploatacyjne. Dzięki zastosowaniu silników prądu stałego firmy EBM Papst urządzenia pobierają mniej energii niż tradycyjne urządzenia wentylacyjne. W porównaniu z wentylatorami prądu zmiennego zapewniają niższy poziom hałasu oraz wyższy odzysk ciepła, co w połączeniu z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła o sprawności 85% pozwala osiągać znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dalsze oszczędności można osiągnąć poprzez wybór odpowiedniego systemu sterowania urządzeniem.

ask_0232

Opisane urządzenia nie wymagają montażu systemu kanałów nawiewno-wywiewnych. Seria Komfort jest standardowo wyposażona we wspornik do montażu ściennego lub sufitowego. Typowy montaż urządzenia nie przekracza 1 dnia roboczego.

SolarVenti – powietrzne kolektory solarne

ask_0233Ciekawą alternatywą dla konwencjonalnego ogrzewania jest wykorzystanie powietrznych kolektorów solarnych, które połączone w moduły, znakomicie sprawdzają się w budynkach przemysłowych. Zadaniem SolarVenti Industrial jest dogrzewanie oraz osuszanie większych obiektów. Powietrzne kolektory solarne nawiewają do budynku świeże i podgrzane powietrze. Mogą być umieszczane na ziemi, ścianie lub dachu. Specjalna konstrukcja kolektorów zapewnia nawiew ciepłego i świeżego powietrza przez cały rok. W rezultacie następuje znaczne zmniejszenie wilgotności i redukcja kosztów, gdyż SolarVenti pośrednio wspomaga system grzewczy obiektu. Jego sposób działania pozwala na efektywne oraz całkowicie bezpłatne pozyskiwanie energii słonecznej. Sposób montażu kolektorów jest bardzo szybki i prosty, a moduły montowane są na miejscu. Czas zwrotu inwestycji jest krótszy niż 5 lat.

Pompy ciepła DVI

Pompy ciepła mogą pozyskiwać ciepło do ogrzewania domu z kilku źródeł: gruntu, wody i powietrza. Ich działanie jest w pełni zautomatyzowane, nie ma potrzeby stosowania innych paliw, wystarczy przyłącze energii elektrycznej. Dodatkową zaletą jest brak emisji spalin oraz niewielkie koszty ogrzewania obiektu.

ask_0234

Powietrzna pompa ciepła osiąga wysoką efektywność od wiosny do jesieni, jednakże również w okresie zimowym doskonale radzi sobie z ogrzewaniem budynków i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Montaż powietrznej pompy ciepła jest rozwiązaniem najtańszym i najprostszym, ponieważ nie wymaga budowy gruntowego wymiennika ciepła. Powietrzne pompy ciepła DVI to urządzenia ciche i bardzo wydajne. Dostępne moce to 7–200 kW.

ask_0235

Pompa wyposażona jest w przepływowy wymiennik ciepła, w którym ogrzewana jest woda do użytku domowego. System DVI można połączyć z instalacją solarną.

Podsumowanie

Przedstawione urządzenia stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla istniejących na rynku rozwiązań. Systemy wentylacji bezkanałowej nie wymagają czasochłonnej instalacji, oferują swobodę aranżacji pomieszczeń oraz różnorodność sterowania dopasowaną do indywidualnych potrzeb użytkowników. W tym wypadku powiedzenie „czas to pieniądz” przekłada się na konkretne zyski.

Kontakt:
Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.
ul. Wiślana 12
34-114 Brzeźnica
tel.: 33 879 20 30
ask@ask-polska.com.pl, biuro@ask-polska.com.pl, www.ask-polska.pl

 

 

 

TEKST – Jakub Nęciński
FOTO – Archiwum Firmy Alternatywne Systemy Komfortu