Pielęgnacja od pierwszego dnia

wied_022

Zmiany klimatyczne powodują, że lato jest coraz cieplejsze, jest o wiele więcej słońca (lato 2018), a z drugiej strony bywają to okresy deszczowe (lato 2017). Pogoda wciąż nas zaskakuje. Dlatego pielęgnacja boiska naturalnego jest nie lada wyzwaniem dla groundsmanów, którzy starają się zrobić wszystko, żeby utrzymać boisko naturalne w niezmiennej jakości użytkowej dla piłkarzy.

wied_027Boiska sztuczne radzą sobie dużo lepiej w zmiennych warunkach pogodowych. Szczególnie gdy klimat jest ostrzejszy i zimy są dłuższe jak np. w Skandynawii. Można wyliczyć, że buduje się tam więcej boisk sztucznych niż naturalnych. Budowa boiska syntetycznego jest co prawda droższa, jednak użytkowanie przez lata jest stosunkowo nieduże. Bilans kosztów budowy i eksploatacji przez np. 20 lat wykazuje, że koszty (budowa + użytkowanie) boiska naturalnego i sztucznego są zbliżone. Żeby jednak móc korzystać z boiska sztucznego nieprzerwanie przez cały rok i zapewnić mu stałą jakość użytkową, należy je również pielęgnować. Jest to niestety element, o którym się często zapomina. Nie uwzględnia się zakupu maszyn do pielęgnacji boisk sztucznych w budżecie budowy boiska a po wykonaniu realizacji często jest brak środków na urządzenia konserwujące.

wied_023

wied_024

System drenażowy

Boiska syntetyczne mają bardzo dobry system drenażowy, o którym boisko naturalne może jedynie pomarzyć. Żeby jednak system drenażowy mógł działać, nie można dopuścić do jego zapchania. Zanieczyszczenia na boisku, takie jak: wypadające źdźbła trawy, kurz, liście, igły, pety, piasek nawiewany z okalających terenów, powodują zapychanie się systemu drenażowego. O ile latem nie ma to większego znaczenia, to zimą robią się kałuże, ponieważ przepuszczalność jest mniejsza – jest więcej opadów. Potem dochodzi to tego mróz i całe boisko zamarza. Nie nadaje się wówczas do użytkowania. A to przede wszystkim zimą boiska są nam potrzebne.

Czy samo szczotkowanie wystarczy?

Niestety nie. Niezbędnym elementem pielęgnacyjnym jest spulchnianie granulatu, żeby stabilizował nam włókna sztucznej trawy i stawiał je cały czas w pozycji pionowej. Szczotkowanie to zabieg codzienny, pozwala na równomierne rozmieszczenie granulatu na boisku i przeniesienie go z linii autowych i bramek z powrotem na środek boiska. Kluczowym elementem jest oczyszczanie boiska z zanieczyszczeń, które powodują zapychanie się drenażu. Trzeba pamiętać, że musi być to proces regularny. Nie da się wyczyścić boiska raz w roku. Śmieci zbierają się codziennie i regularnie trzeba je usuwać.

wied_026

wied_025

Dobrze to zaplanuj

Żeby wydłużyć żywotność sztucznego boiska należy zaplanować pielęgnację od pierwszego dnia użytkowania. Do tego nadają się idealnie maszyny np. Wiedenmann – zgrzebło Terra Rake, szczotka Terra Groom czy oczyszczarki typu Terra Clean 100 lub Terra Clean 160 C. Jest to najtańsze rozwiązanie na rynku. Pozwólmy naszym boiskom służyć nawet 15–20 lat. Dzięki regularnej pielęgnacji jest to możliwe i pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów wymiany maty sztucznego boiska.

Porady dotyczące pielęgnacji

  1. Usuwanie brudu i śmieci: cotygodniowe oczyszczanie powierzchniowe maszyną Terra Clean 100 przez cały rok.
  2. Usuwanie gum do żucia: cotygodniowe usuwanie powierzchniowe przez cały rok.
  3. Zbieranie liści: cotygodniowe zbieranie liści maszyną Terra Clean 100, żeby uniknąć ich rozkruszania i zabrudzenia boiska. Jest to szczególnie ważne jesienią – przeciwdziałamy zabrudzeniu i rozwojowi alg.
  4. Szczotkowanie: co tydzień szczotką Terra Groom przez cały rok, żeby równomiernie rozprowadzać granulat i prostować włókna trawy.
  5. Kontrola wypełnienia: co dwa tygodnie, pod kątem wysokości wypełniania granulatu i piasku, w połączeniu ze szczotkowaniem. Sprawdzenie obszarów, które są najbardziej obciążone (teren bramki, punkty oddania strzału z 11 m, narożniki).
  6. Usuwanie chwastów: usuwanie ręczne lub za pomocą zgrzebła Terra Rake co sześć tygodni. Jednocześnie przy użyciu zgrzebła spulchnimy granulat dla utrzymania jego właściwości elastycznych.
  7. Zapobieganie rozwoju alg: co sześć tygodni zgrzebłem Terra Rake, żeby spulchnić granulat i przyspieszyć osuszenie boiska.
  8. Pielęgnacja intensywna: 1, 2 razy w roku lub według zaleceń dostawcy/firmy, która wybudowała boisko. Pielęgnacja za pomocą maszyny do wgłębnego oczyszczania np. Terra Clean 160, żeby usunąć kurz i kompleksowo oczyścić granulat.
  9. Sprawdzanie złączeń: comiesięczne sprawdzanie linii, szyć i innych punktów pod kątem uszkodzeń i trwałości. Skontaktuj się z firmą, która budowała boisko i dowiedz się jak dokonać ewentualnych napraw.
  10. Nawadnianie: według potrzeb w sezonie gry.
  11. Śnieg, lód i mgła: z powodu zagrożenia powstawania lodu na boisku, nie powinno się go użytkować podczas opadów śniegu.
Autor jest menedżerem ds. sprzedaży i rozwoju rynku w Wiedenmann GmbH.

Kontakt:

Paweł Piasecki

tel. kom.: 505 531 150

pawel.piasecki@wiedenmann.de

 

TEKST – Paweł Piasecki

FOTO – Archiwum firmy Wiedenmann