Profesjonalna murawa z Bętkowski Service

Soczyście zielona trawa układająca się w równe tzw. pasy turniejowe to wymarzone tło dla oglądanych wielokrotnie przez nas meczów piłki nożnej. Mało kto zadaje sobie pytanie, ile wysiłku i pracy kosztuje przygotowanie takiej właśnie murawy. Eksperci, którzy zajmują się trawą na co dzień, wiedzą, że przepis jest bardzo prosty: kilkunastocentymetrowy system korzeniowy i profesjonalna kosiarka. I tu zaczynają się problemy.

O ile dobrą kosiarkę możemy już dzisiaj kupić na naszym rynku, o tyle właściwe korzeń i zadarnienie wymagają regularnej pracy pod nadzorem fachowca. Niektóre obiekty sportowe mogą sobie pozwolić na zatrudnienie osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Taki pracownik jest na wagę złota. To dzięki niemu nie musimy się martwić, że podczas ważnego meczu na płycie boiska pojawią się kałuże, ponieważ właśnie zaczął padać deszcz. Co więcej, nawet najbardziej agresywna gra zawodników nie przysporzy nam kłopotów w postaci kęp trawy fruwających w powietrzu.

Ale co zrobić, gdy nie mamy na naszych usługach takiego profesjonalnego groundsmana? Warto przyjrzeć się rozwiązaniu, które proponuje firma Bętkowski Service.

Partner godny zaufaniabetkowski-01802

Firma Bętkowski Service rozpoczęła swoją działalność w roku 1998. Od 2005 r. jest przedstawicielem marki Husqvarna. W roku 2011 wprowadziła do swojej oferty produkty marki John Deere, a następnie maszyny Wiedenmann. Początkowa aktywność w temacie ogrodów przydomowych przerodziła się we współpracę z branżą komunalną odpowiedzialną za obsługę terenów zielonych. Kolejny etap rozwoju firmy to oferta profesjonalnych urządzeń do pielęgnacji trawy na obiektach sportowych i polach golfowych. Całość dopełniają nawozy. W szeregach firmy jest też ekspert posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w pielęgnacji trawy.

Firma stale się rozwija, poszerzając zakres swojej oferty. „Zauważyliśmy, że dzisiejszy klient szuka rzetelnego partnera, któremu będzie mógł zaufać” – mówi Tomasz Bętkowski, właściciel firmy. „Ten, kto posiada kompleksowo nie tylko maszyny, ale i fachową wiedzę w zakresie utrzymania murawy sportowej, ma szansę stać się właśnie takim partnerem”.

Już dziś firma może się pochwalić bezpośrednią współpracą na polu przygotowania i utrzymania nawierzchni trawiastych na wielu obiektach sportowych (m.in. boiskach ekstraklasy) i polach golfowych. „Jesteśmy aktywnie zaangażowani w zbliżające się Mistrzostwa Europy U-21. Mamy pieczę nad murawą na jednym z głównych stadionów, na którym będą rozgrywane mistrzowskie mecze. Dodatkowo podpisaliśmy umowę na przygotowanie nawierzchni trawiastej na kilku boiskach treningowych dla drużyn biorących udział w U-21” – mówi Sebastian Sadź, zatrudniony w firmie Bętkowski Service na stanowisku Greenkeeper Ekspert.

Od maszyn po doradztwo

Firma Bętkowski Service postawiła sobie za cel przygotowanie kompleksowej oferty dla tych, którzy profesjonalnie zajmują się utrzymaniem nawierzchni na obiektach sportowych i polach golfowych. W swojej ofercie posiada produkty takich firm, jak John Deere, Wiedenmann, Agritec, Husqvarna, Viano, Pure – zaczynając od profesjonalnych aeratorów, wertykulatorów, poprzez wielozadaniowe ciągniki kompaktowe i specjalistyczne kosiarki wrzecionowe, a kończąc na mineralno-organicznych nawozach, biostymulatorach i polepszaczach gleby. „Wybraliśmy znanych i cenionych producentów. Daje to gwarancję jakości, jak również stałe wsparcie w zakresie części zamiennych” – mówi Tomasz Bętkowski.

W dzisiejszych czasach sprzedaż to nie wszystko. Liczy się szybka i fachowa obsługa posprzedażna. Obecnie firma Bętkowski Service posiada swoje punkty serwisowe w Raciechowicach niedaleko Krakowa oraz w Ligocie k. Wrocławia. Atutem są auta serwisowe, dzięki którym wiele usterek jest możliwych do usunięcia bezpośrednio u klienta. Przy poważniejszych awariach maszyny zabierane są do serwisu głównego. W wielu przypadkach nawet kilkudniowe wyłączenie ciągnika czy kosiarki z zadań bieżących przynosi wielką stratę. Dlatego firma Bętkowski Service posiada park maszyn zastępczych, oferowanych klientom na czas naprawy.

Każdy groundsman czy greenkeeper wie, że maszyny to nie wszystko. Trawa do prawidłowego wzrostu potrzebuje nie tylko bieżących zabiegów mechanicznych, lecz także wsparcia w postaci związków odżywczych. Jak ważny jest profesjonalnie przygotowany całoroczny plan nawozowy, przekonał się już niejeden. Także i w tym zakresie firma Bętkowski Service oferuje swoje usługi. „Przed przygotowaniem indywidualnych zaleceń, muszę zapoznać się z aktualnym stanem murawy” – mówi Sebastian Sadź. „Nierzadko wymagana jest szczegółowa analiza gleby, żeby jak najprecyzyjniej dobrać potrzebne dawki nawozów i okresy ich stosowania. Należy pamiętać, że piękną trawę w kolejnym sezonie będziemy mieli tylko wtedy, gdy zadbamy o nią właściwie w trakcie całego okresu wegetacji oraz przygotujemy ją odpowiednio na czas zimowy. W swojej ofercie posiadamy nawozy mineralno-organiczne marki Viano i Pure, z którymi mam już kontakt od kilkunastu lat”.

Współpraca z ośrodkami sportowymi pokazała, jak wielkie jest zapotrzebowanie na fachowe doradztwo. Wynikiem tego są konferencje organizowane przez firmę Bętkowski Service, gdzie spotykają się osoby odpowiedzialne za nawierzchnie trawiaste. Jest to świetna okazja do zapoznania się z najnowszą propozycją maszyn do pielęgnacji trawy. Są one prezentowane „w ruchu”, a co za tym idzie, można zobaczyć je w pracy i przyjrzeć się efektom. W czasie spotkań omawiane są także efekty, jakie przynosi stosowanie organicznych nawozów. Czas ten jest wykorzystywany również do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Sprzedaż maszyn, nawozów i doradztwo to nie wszystko. Posiadane zaplecze umożliwia firmie Bętkowski Service profesjonalne wykonywanie usług aeracji, piaskowania, usuwania filcu, dosiewu i wielu innych, potrzebnych do prawidłowego wzrostu trawy. Z takiej możliwości skorzystało już wiele obiektów sportowych i pól golfowych, a grono zainteresowanych stale rośnie.

Podsumowanie

Przygotowanie i utrzymanie nawierzchni trawiastej we właściwej kulturze pochłania wiele wysiłku i nakładów finansowych. Nawet niewielkie zaniedbanie może okazać się fatalne w skutkach, a powstałe szkody przyjdzie nam naprawiać miesiącami (chyba że dokonamy kosztownej wymiany całej nawierzchni). Jeżeli więc decydujemy się na murawę trawiastą na najwyższym poziomie, nie eksperymentujmy – skorzystajmy z wiedzy i doświadczenia fachowców.

Dane kontaktowe

Bętkowski Service

Góra Libertowska 28

30-444 Kraków

tel.: 12 256 10 44

e-mail: biuro@betkowski.pl

www.betkowski.pl 

 

TEKST I FOTO – Firma Bętkowski Service