Recykling opon a sport

Czy wiesz, że naturalny rozkład opon może trwać nawet 100 lat? Dodatkowo ich składowanie wymaga dużej przestrzeni. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy dać im drugie życie!

Rozwijający się przemysł motoryzacyjny oraz stały wzrost liczby pojazdów powodują powstawanie ogromnej ilości zużytych opon. W Europie oscyluje ona w granicach 3 mln ton. Natomiast w Polsce, zgodnie z danymi Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, wynosi ok. 200 tys. ton i ciągle rośnie…

Z pomocą przychodzi recykling, czyli odzyskiwanie surowców wtórnych i ich ponowne przetwarzanie w procesie produkcyjnym. Dzięki niemu niepotrzebne opony mają szansę stać się wartościowym produktem, wykorzystywanym również w świecie sportu.

Proces recyklingu

Recykling opon polega na ich wielokrotnym mechanicznym rozdrabnianiu do wymaganej wielkości granulek. W rezultacie w zakładach Orzeł S.A. powstaje granulat SBR wolny od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Możliwości, jakie niesie ze sobą granulat, są naprawdę ogromne. Stosuje się go jako składnik nawierzchni boisk, ścieżek do biegania, warstw amortyzujących, barier przeciwhałasowych, mat izolacyjnych i antypoślizgowych. Sprawdza się również jako składnik drobnych elementów używanych na co dzień, np. doniczek, podeszw butów, zwalniaczy na drogach. Dodatkowo recykling opon niesie ze sobą także szereg korzyści dla środowiska – aby o nie dbać, należy nie tylko segregować odpady, lecz także wykorzystywać ich przetworzoną formę.

Czy granulat jest bezpieczny dla zdrowia?

Szczegółowe badania wykazały, że granulat SRB wykorzystywany jako sztuczne wypełnienie boisk nie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia korzystających z niego osób. Kadm zawarty w oponach nie ma możliwości przedostania się do powietrza w ilościach, które mogą być szkodliwe dla ludzi. Ponadto granulat SBR pochodzący z recyklingu posiada odrębny atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zatwierdzający recepturę i technologię jego wytwarzania, a stężenie metali ciężkich w granulacie gumowym spełnia Europejskie Normy dotyczące bezpieczeństwa zabawek.

To potwierdza, że produkt można bez obaw stosować do budowy nawierzchni sportowych i wypełniania sztucznej trawy na zewnętrznych i wewnętrznych obiektach sportowych.

orzel-0171

Inwestycja z przyszłością

Szacuje się, że przez najbliższe 10 lat popyt na produkty z recyklingu opon będzie stopniowo wzrastał. Przez cały czas planowane są także nowe inwestycje związane z budową i modernizacją obiektów sportowych, m.in. Orlików, gdzie granulat gumowy jest jednym z podstawowych materiałów stosowanych do budowy nawierzchni. To bardzo dobry znak nie tylko dla branży gumowej, lecz także dla otaczającego nas środowiska naturalnego.

Kontakt:
Orzeł S.A.
Zakład Produkcji Granulatu Gumowego
ul. Przemysłowa 50, 24-320 Poniatowa
tel.: 81 475 57 00
www.orzelsa.com

 

TEKST I FOTO – Orzeł S.A.