W wielu przypadkach, mimo wytężonej pracy, murawa nie wygląda imponująco. Dzieje się tak m.in. przy zbyt intensywnej eksploatacji boiska. W związku z tym (po zakończeniu sezonu piłkarskiego) wiele muraw sportowych wymaga renowacji, a terminy rozgrywek nie pozostawiają na to zbyt wiele czasu. Płyta jest zniszczona, a do rozpoczęcia sezonu sportowego boisko całkowicie traci pokrywę trawiastą, w istotny sposób ograniczając liczbę godzin gry. Idealnym rozwiązaniem jest dosiew trawy. Tutaj powstaje jednak pytanie, która mieszanka nasion przywróci murawie właściwy wygląd? Który produkt sprawdzi się najlepiej w tego typu sytuacjach? Jakich mieszanek używa się na najlepszych stadionach świata?
SOS
Przyjrzyjmy się jednej z najbardziej profesjonalnych mieszanek nasion traw do zastosowań regeneracyjnych, która zyskała uznanie m.in. na wielu stadionach świata, w tym także na wielu obiektach polskiej Ekstraklasy. Mieszanka nasion traw Super Over Seeding (SOS) jest innowacyjnym produktem charakteryzującym się niezwykle szybkim czasem kiełkowania i umacniania się nawet w przypadku zasiewu w niskich temperaturach. SOS kiełkuje i umacnia się o wiele szybciej niż czysta życica trwała. Murawy zniszczone podczas intensywnej eksploatacji mogą zostać przywrócone do wymaganej gęstości w znacznie krótszym czasie. Dzięki zastosowaniu SOS możliwe jest istotne skrócenie okresu regeneracji po wykonaniu dosiewu. Ma to miejsce zarówno w sezonie letnim, w przypadku dosiewu w okresie wzrostu trawy, jak i w przypadku dosiewu w miesiącach chłodniejszych, gdy temperatura gleby jest bardzo niska. Jest to więc rozwiązanie będące w stanie skrócić czas regeneracji murawy przynajmniej o 60%.
Najintensywniej eksploatowane boiska zwykle tracą większość źdźbeł trawy w okresie przedzimowym. Oznacza to, że kluby są zmuszone do improwizacji w celu podtrzymania ciągłości rozgrywek na właściwie utrzymanych boiskach. Zastosowanie właściwej mieszanki regeneracyjnej rozwiązuje ten problem, ponieważ dosiewanie jest wykonywane w systemie ciągłym, tuż po zimie, tak aby pokrywa trawiasta była bardziej gęsta. Wykres nr 2 przedstawia sytuację przy dosiewie w styczniu, do gleby o temperaturze 6,2°C (podgrzewana płyta boiska). Po upływie miesiąca pokrywa trawiasta przekracza już 60% zakładanej gęstości.
Specjalna odmiana
Wyhodowanie odmian życicy używanej w mieszance SOS trwało kilkanaście lat. W tym celu przeprowadzano wiele prób hodowlanych, które ostatecznie doprowadziły do wyselekcjonowania odmian kiełkujących w niskiej temperaturze gleby. Następne badania potwierdziły znaczącą różnicę procentową w kiełkowaniu pomiędzy różnymi użytkowaniami w obrębie tego samego gatunku życicy. SOS zademonstrował zdolność do kiełkowania w bardzo niskich temperaturach. Tam, gdzie zwykła życica trwała nie była w stanie wykiełkować, SOS radził sobie bardzo dobrze, nawet w warunkach chłodniczych przy stałej temperaturze 4°C.
Ta cecha powoduje, że na podgrzewanych płytach boiska dosiewanie jest możliwe przez cały sezon piłkarski. Daje to dużo gęstszą pokrywę trawiastą, co zwiększa częstotliwość rozgrywek w roku. W ostatecznym rozrachunku boisko można wykorzystywać intensywniej, a liczba godzin gry znacząco wzrasta.
Najbardziej obrazowym przykładem możliwości mieszanki regeneracyjnej są doświadczenia przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat na stadionach w Polsce. Na jednym z takich boisk, w połowie stycznia okazało się, że stan murawy nie pozwala na rozegranie meczu, który powinien odbyć się za kilka tygodni. Zdecydowano się więc na zastosowanie mieszanki nasion SOS. Ze względu na ujemną temperaturę powietrza nasiona po wysianiu na podgrzewaną murawę zostały przykryte specjalną agrowłókniną. Po trzech tygodniach, po zdjęciu agrowłókniny, boisko było pokryte zieloną darnią (efekty widoczne na fot.: 1, 2 i 3).
Przykład skuteczności
Przykładem skuteczności mieszanki Super Over Seeding jest również stadion przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie, na którym mieszanka SOS jest stosowana już od wielu lat. Po raz pierwszy została użyta na płycie boiska w lutym 2010 r., a opinia o mieszance, wypowiedziana przez osobę odpowiedzialną za stan murawy, brzmiała następująco:
Pod koniec sezonu jesiennego, w listopadzie 2009 r., murawa stadionu nie była w najlepszej kondycji. Duża liczba spotkań ligowych oraz prace remontowo-budowlane odbywające się w obiekcie spowodowały, że darń była mocno zniszczona, a panujące wówczas warunki pogodowe nie pozwoliły przeprowadzić odpowiedniej ilości zabiegów agrotechnicznych. Jedynym rozwiązaniem, które mogło przywrócić właściwy wygląd płycie boiska, było zastosowanie mieszanki SOS. Po włączeniu podgrzewania płyty boiska (na początku lutego 2010 r.) pomimo dokuczliwych mrozów wysialiśmy nasiona SOS i przykryliśmy włókniną. Po trzech tygodniach udało się przeprowadzić pierwszy mecz na zielonej murawie.
Dodatkowa zaleta SOS
Używanie SOS stanowi również dobry sposób na ograniczenie występowania wiechliny rocznej. W przeciwieństwie do SOS wiechlina roczna (Poa annua) tworzy bardzo płytki system korzeniowy, przez co jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Poa annua jest również jaśniejsza od reszty darni, co daje efekt odbarwionych plam na powierzchni murawy. Główną cechą SOS jest szybkie kiełkowanie i umacnianie się w niskich temperaturach, co w naturalny sposób ogranicza możliwości ukorzeniania się wiechliny rocznej.
Piotr Krzywicki – Manager Barenbrug Polska
Kontakt:
Barenbrug Polska Sp. z o.o.
ul. Sowia 15,
62-080 Tarnowo Podgórne
tel. 61 816 41 34, faks 61 814 63 05
p.krzywicki@barenbrug.pl, www.barenbrug.pl
TEKST – Piotr Krzywicki
FOTO – Archiwum firmy Barenbrug Polska