Stadion Mielec

Jak Feniks z popiołów

Historia stadionu Stali Mielec sięga lat 50., kiedy to w listopadzie 1953 roku został oddany do użytku. Podczas inauguracji gospodarze zremisowali w sparingu z Garbarnią Kraków 1:1. W latach 1972–1976 wzdłuż boiska po obu jego stronach powstały nowe żelbetowe trybuny, które na lata stały się najbardziej charakterystycznym elementem obiektu.

Stadion Stali Mielec w trakcie swojej historii wielokrotnie gościł spotkania gospodarzy w I lidze, a także w europejskich pucharach. Najdonośniejszym meczem pucharowym w Mielcu (wspominanym do dziś) była potyczka ze słynnym Realem Madryt, kiedy to na trybunach zasiadła rekordowa liczba 40 000 kibiców. Ponadto na stadionie czterokrotnie wystąpiła reprezentacja Polski: 31 października 1984 roku w eliminacjach do mistrzostw świata z Albanią (2:2), 9 września 1992 roku towarzysko z Izraelem (1:1), 12 października 1994 roku w eliminacjach do mistrzostw Europy z Azerbejdżanem (1:0) i 1 maja 1996 roku towarzysko z Białorusią (1:1). W latach 1993–1995 trenerem mielczan był niedawny selekcjoner reprezentacji Franciszek Smuda. Obecnie ze stadionu korzystają piłkarze FKS-u Stal Mielec i lekkoatleci LKS-u Stal Mielec.

Czas na remont
Nowoczesny jak na tamte lata obiekt, będący wielką chlubą miasta nie był jednak wolny od wad konstrukcyjnych. Stadion powoli popadał w ruinę, a prywatni sponsorzy nie byli w stanie zapewnić wystarczających środków na jego utrzymanie. Od 22 lutego 1990 roku na wschodniej części stadionu w czwartki i soboty funkcjonował bazar. Po kilkunastu latach oczekiwań w 2011 roku stadion Stali Mielec doczekał się kompleksowej przebudowy. Jego podopiecznym przyszło żegnać stary obiekt w asyście młodych fanów Stali z „Klubu’39”, którzy z okazji pożegnalnego meczu przygotowali specjalną oprawę. Pożegnaniu towarzyszyły fajerwerki, był dawno niesłyszany doping oraz zwycięstwo.

Koszty
Przebudowa stadionu Stali Mielec, będącego obecnie elementem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, została zrealizowana przez Tamex Obiekty Sportowe S.A. Całkowity koszt przebudowy wyniósł nieco ponad 40 mln zł. Kwota ta pochodzi z budżetu Mielca. Prace nad remontem zrujnowanego stadionu zostały zaplanowane na 2 lata. Do czasu zakończenia przebudowy głównego stadionu piłkarze Stali Mielec swoje mecze rozgrywali na miejskim boisku nr 3.

Pierwsze prace na stadionie
Pierwsze prace rozpoczęły się już wiosną 2011 roku, kiedy to zdecydowano się rozebrać górne rzędy historycznych trybun. Po przebudowie mogą pomieścić aż 6864 osoby. Stało się tak za sprawą demontażu górnych trybun, natomiast sektory zlokalizowane na dolnym poziomie zostały całkowicie wyremontowane i zadaszone. To sposób na całkowite zabezpieczenie pomieszczeń pod trybunami przed zalewaniem i dopasowanie trybuny do współczesnych wymogów. Powstały też nowe wejścia na stadion. Publiczność będzie wchodzić na trybuny na poziomie boiska, a wychodzić przez obecne tarasy. Choć w projekcie była założona inna kolorystyka siedzisk, o obecnym kolorze niebiesko białych trybun zadecydowali sami mielczanie, którzy przesyłali swoje sugestie do Urzędu Miejskiego.

Najnowsze technologie sportowe
Zgodnie z dokumentacją przebudowy stadionu zostały wyremontowane wszystkie pomieszczenia pod trybunami, które tym samym zyskały nową funkcjonalność. Odbudowana została również hala lekkoatletyczna istniejąca pod trybunami od strony ulicy Kusocińskiego. Hala została wzbogacona o 60-metrową bieżnię i dwie treningowe skocznie w dal. Stadion zyskał nowe zadaszenie, trybuny i tarasy. Zniknęła stara, zniszczona bieżnia. Na jej miejscu powstała nowa, poszerzona bieżnia kauczukowa, wykonana w technologii Mondo (światowego lidera w produkcji nawierzchni lekkoatletycznych), która spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania światowej Federacji Lekkiej Atletyki, potwierdzone poprzez uzyskanie certyfikatu IAAF Class 1 na wielu prestiżowych obiektach na świecie. Pod bieżnią zostało przygotowane miejsce pod ewentualną instalację ogrzewania boiska piłkarskiego, tak żeby uniknąć w przyszłości rozkopywania nawierzchni. Powstała również nowa konstrukcja boiska, wyposażona w drenaż odprowadzający wodę oraz instalację nawadniającą. Stara murawa została zamieniona na nową, spełniającą najnowsze wymagania federacji piłkarskich.

Nowe rozwiązania
Koncepcja modernizacji i przebudowy miejskiego stadionu wprowadziła nowe rozwiązania funkcjonalne. Wykorzystując dotychczasowe doświadczenia w projekcie nowego stadionu, funkcje handlowo-usługowe także wzięto pod uwagę. Nie są to jednak (tak jak było do tej pory) pomieszczenia pod tarasem trybuny w sąsiedztwie pomieszczeń klubowych, a pawilony zlokalizowane na tarasie obu trybun. Na każdej z trybun jest ich po dziewięć. Obiekt został wyposażony w pomieszczenia odnowy biologicznej, szatnie, pomieszczenia dla kibiców i zaplecze sekcji lekkoatletycznej. Wyremontowane zostały również cztery maszty oświetleniowe o wysokości 50 m, które bardzo mocno wpisały się w krajobraz Mielca. Moc oświetlenia wynosi około 2000 luksów. Pozwoli to nie tylko na komfortowe oglądanie wieczornych zmagań piłkarskich z wysokości trybun, lecz także przeprowadzanie transmisji telewizyjnych w jakości HD.

Nadchodzą lepsze czasy
Władze Mielca zapowiadają lepsze czasy dla klubu FKS Stal Mielec, nie tylko ze względu na nowy, piękny stadion, który przestał pełnić rolę reliktu minionej epoki, lecz także ze względu na zdolną młodzież, która w niedalekiej przyszłości ma przywrócić klubowi jego dawny blask. Mielec podnosi głowę p owoli, lecz ustawicznie. W czasach, gdy z piłkarskiej mapy Polski znikają tak zasłużone kluby jak chociażby ŁKS, warto kibicować wszelkim próbom powrotu do świetności dawnych bohaterów, drużyn i ich obiektów, które pisały niegdyś historię rodzimego futbolu, w chwili, gdy polska piłka była synonimem finezji i gry na poziomie przynoszącym chlubę.

KONAKT: www tamex.com.pl

MAGAZYN „BOISKA I STADIONY” NR 10

 


TEKST: FIRMA TAMEX OBIEKTY SPORTOWE
WIZUALIZACJA: URZĄD MIASTA MIELEC