Stadion Śląski – nowe otwarcie

Stadion Śląski po ponad 50 latach znów odzyskał swoją dawną świetność. Otwarty w 1956 r., po licznych modernizacjach został oddany do użytku, aby rozpocząć kolejny etap swojej historii. Oficjalne otwarcie nowo zmodernizowanego obiektu odbyło się 1 października 2017 r.

Ponad 55-tysięczny stadion jest teraz jedną z głównych sportowych aren w kraju oraz jedną z niewielu tego typu w Europie. Ten nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt został zaprojektowany w całkowitej zgodności z surowymi wymaganiami UEFA, FIFA, PZLA oraz IAAF.

tamex_0191010Zakres prac modernizacyjnych

Ostatnie prace obejmowały swoim zakresem modernizację całego obiektu, którą rozpoczęto w 2009 r., a jej historia nie uniknęła komplikacji. Pomimo tego inwestycja została zakończona z sukcesem, a obiekt uzyskał certyfikaty najwyższej światowej klasy: Certyfikat IAAF Class 1 oraz świadectwo PZLA kategorii I.

Powiększono trybuny do 55 000 widzów, przebudowano płytę główną boiska piłkarskiego, wybudowano nową bieżnię lekkoatletyczną, a cały stadion przystosowano do przeprowadzania  wielotysięcznych widowisk masowych (koncerty, wydarzenia kulturalne). Funkcje obiektu obejmują więc możliwość rozgrywania meczów piłkarskich o randze międzynarodowej według przepisów FIFA/UEFA, zawodów lekkoatletycznych o randze międzynarodowej rozgrywanych według przepisów IAAF, włącznie z mistrzostwami świata i Europy oraz światowej serii mityngów IAAF. W przyszłości to tutaj rozgrywane będą mecze polskiej reprezentacji w piłce nożnej oraz mistrzostwa lekkoatletyczne. Dodatkowo możliwość organizacji imprez masowych i kulturalnych widowisk, podczas których ok. 20-tysięczna widownia może być zgromadzona na płycie głównej boiska, robi wrażenie.

Prace na płycie boiska objęte były przetargiem nieograniczonym ogłoszonym w lipcu 2016 r. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło w listopadzie tego samego roku. Spośród złożonych ofert na wykonawcę tego etapu robót wybrano Spółkę TAMEX Obiekty Sportowe S.A., która jest jedną z wiodących firm branży budownictwa sportowego w Polsce, posiadającą największe doświadczenie w dziedzinie budowy dużych obiektów sportowych. Spółka przez ponad 16 lat, realizując wiele inwestycji, osiągnęła najwyższe kompetencje w budowie obiektów sportowych. Wśród wykonanych przez nią inwestycji znajduje się m.in. zmodernizowany w 2008 r. Stadion Zawiszy Bydgoszcz, który podobnie jak Stadion Śląski uzyskał najwyższy międzynarodowy certyfikat IAAF Class 1. Spółka TAMEX Obiekty Sportowe S.A. była również wykonawcą zaplecza rozgrzewkowego kompleksu Stadionu Śląskiego zrealizowanego w 2014 r.

Nowa karta w historii Śląskiego

Cały kompleks zajmuje powierzchnię 21,34 ha. Na płycie głównej znajduje się 400-metrowa bieżnia lekkoatletyczna posiadająca 9 torów na całym obwodzie o szerokości po 1,22 m, prosta finiszowa bieżni na 9 torach o długości 130 m w części wschodniej oraz boisko piłkarskie o nawierzchni z trawy naturalnej o wymiarach 105 m × 68 m pola gry. Murawa areny głównej posiada nowe systemy podgrzewania i nawadniania boiska. Oświetlenie murawy i bieżni to 2000 luxów. Pojemność stadionu zwiększyła się z 47 202 do 54 378 miejsc siedzących ulokowanych na dwupiętrowych trybunach. Po modernizacji znajduje się tu także około 800 miejsc w lożach.

Oprócz głównego stadionu kompleks obejmuje również boczne boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem oraz zadaszoną trybuną na 300 miejsc siedzących. Znajdują się tu także: drugie boisko treningowe z naturalną trawą, widownia na 100 osób i oświetleniem, boiska do gry w koszykówkę i piłkę ręczną, korty tenisowe, siłownia, szereg wielofunkcyjnych sal (w tym sala konferencyjna na 500 osób), restauracja oraz hotel posiadający 70 miejsc noclegowych.

Stadion Śląski zalicza się do 4 kategorii klasyfikacji UEFA. Oznacza to, że rozgrywki Ligi Mistrzów mogą być na nim rozgrywane od IV rundy eliminacyjnej do półfinałów, a Ligi Europy – od fazy grupowej do półfinałów.

W dniu 22 sierpnia 2018 r. na Stadionie Śląskim odbędzie się memoriał Kamili Skolimowskiej.

Rozpoczyna się nowa historia miejsca znanego z historycznych wyczynów naszych sportowców. Stadion Śląski – „Kocioł Czarownic” – ciekawe, jakim jeszcze przydomkiem zostanie nazwany…

 

Kontakt:
TAMEX Obiekty Sportowe S.A.
ul. Rydygiera 8/3a, 01-793 Warszawa
tel.: 22 556 24 23, faks: 22 556 24 22
www.tamex.com.pl, biuro@tamex.com.pl

 

TEKST I FOTO – Firma Tamex Obiekty Sportowe S.A.