Sezon zimowy to czas, kiedy w wielu ośrodkach sportu zamiera letnie szaleństwo imprez. Otwarte obiekty pustoszeją, mieszkańcy miast przestają korzystać z atrakcji i możliwości, jakie daje im okres dobrej pogody. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom i potrzebie aktywnego spędzania czasu w zimie, w ciągu ostatniej dekady powstały setki sztucznych lodowisk, które stały się popularnym i pożądanym obiektem w każdym mieście. Sprawdzają się znakomicie jako forma spędzania wolnego czasu, mogą także generować dodatkowe środki finansowe na realizację celów statutowych ośrodków sportu i rekreacji.
Nieodłącznym elementem większości lodowisk jest wypożyczalnia, która zapewnia niezbędny sprzęt dla amatorów ślizgawek. Jej prawidłowe działanie, dobór odpowiedniego sprzętu i dodatkowych usług znakomicie wpływają na popularność ślizgawek wśród mieszkańców. Najważniejsze z tych zagadnień zostały omówione poniżej.
Jakie łyżwy?
Pierwszą sprawą jest właściwy dobór łyżew. Podstawowym wyborem, przed jakim stajemy, jest łyżwa z twardym plastikowym butem lub klasyczna figurówka albo but hokejowy. Zaletą łyżew z plastikowym butem jest w pierwszej kolejności cena. Plastikowe łyżwy są najtańsze i posiadają relatywnie dużą wytrzymałość, w środku skorupy mają wymienną wkładkę, którą można szybko i łatwo zastąpić nową. Klasyczne warianty łyżew hokejowych lub figurowych to duża wygoda, komfort oraz inna jakość samej jazdy. Dla bardziej doświadczonych użytkowników ślizgawek są lepszym wyborem w czasie wypożyczenia niż łyżwy plastikowe.
Problem potrzebnej ilości łyżew oraz ich rozmiarów pomogą rozwiązać profesjonalne firmy zajmujące się dystrybucją łyżew. Wszystko zależy od tego, jak duża jest nasza ślizgawka i gdzie jest umiejscowiona. Nasze możliwości determinuje także budżet.
Poniżej została przedstawiona przykładowa kalkulacja* dla łyżew plastikowych oraz tradycyjnych, a także dodatkowych przydatnych akcesoriów.
Niezbędne wyposażenie
Oprócz samych łyżew niezbędnym sprzętem jest maszyna do ich ostrzenia. Łyżwy muszą być zawsze dobrze naostrzone, ponieważ ma to wpływ na trakcję łyżwy na lodzie oraz bezpieczeństwo. Dzięki maszynie do ostrzenia możemy wykonywać szlify dla użytkowników, którzy posiadają swoje łyżwy. Może to być znaczący, dodatkowy dochód, jaki przynosi nam wypożyczalnia. Szukając maszyn do ostrzenia, warto sięgać po markowe produkty, można je użytkować nawet kilkanaście lat, posiadają fachowy serwis, prowadzone są szkolenia dla pracowników. Ceny ostrzenia kształtują się w granicach 7–10 zł w zależności od maszyny, jaką posiadamy, i renomy naszej usługi. Warto ją prowadzić, gdyż jest to dodatkowy dochód i dobra reklama dla naszej ślizgawki.
Elementem praktycznie niezbędnym w każdej dobrej wypożyczalni są suszarki do łyżew. Łyżwy w czasie całodziennego użytkowania stają się wilgotne. Wpływa to znacząco na ich trwałość, higienę i komfort użytkownika. Dlatego niezastąpionym sprzętem są suszarki z możliwością podgrzewania. Pomagają utrzymać but w dobrym stanie, a klientom jeździć w suchej łyżwie. Na dłuższą metę jest to bardzo trafny zakup, który należy rozważyć, jeżeli tylko pozwala nam na to miejsce, jakim dysponujemy.
Miejscem niezwykle przydatnym jest przechowalnia dla klientów. Mogą być to specjalne szafki zamykane na klucz, w których nasi klienci mogą schować rzeczy zbędne w czasie jazdy. Wszelkie tego typu udogodnienia pomagają nie tylko korzystającym ze ślizgawki, lecz także obsłudze obiektu.
Nieograniczone możliwości
Niezwykle istotnym aspektem prowadzenia ślizgawki i wypożyczalni są korzyści marketingowe dla prowadzącego podmiotu. Dobra ślizgawka i prowadzona na niej wypożyczalnia pozwalają kreować nowe inicjatywy w ramach działalności statutowej. Nauka jazdy na łyżwach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów to wspaniały punkt programu. Nawiązanie współpracy ze szkołami w ramach zajęć WF to znakomita odmiana dla młodzieży. Zajęcia zorganizowane w czasie ferii, imprezy okolicznościowe (np. mikołajki) świetnie wypełniają zimowy kalendarz imprez. Warto przy tej okazji zaopatrzyć wypożyczalnię w specjalne trenażery dla najmłodszy oraz kaski. Mają one różne formy, od figurek zwierząt (pingwin, miś) po proste chodziki z profilowanej rurki. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla wszystkich, zarówno organizatorów, jak i dla korzystających ze ślizgawki.
Mając wypożyczalnię i koniecznie kaski możemy pokusić się także o zakup kilkunastu kijów hokejowych, które w drewnianej odmianie są bardzo tanie. Pozwoli to nam prowadzić zajęcia w formie zabaw z krążkiem, co jest ciekawą alternatywą dla grup korzystających ze ślizgawki.
Decydując się na wyposażenie swojej ślizgawki w wypożyczalnię, warto zasięgnąć rady czy to firm specjalizujących się w wyposażaniu takich obiektów, czy też zaprzyjaźnionych ośrodków sportu i rekreacji. Pozwoli to nam uniknąć niepotrzebnych inwestycji i zapewni dobry start.
Kontakt:
Tempish Polska Sp. z o.o.
ul. Modrzejewskiej 3, 41-703 Ruda Śląska
tel. kom.: 504 073 880
slawek@tempish.pl
TEKST – Grzegorz Winter
FOTO – Archiwum Firmy Tempish Polska