Przestrzeń aktywności miejskiej – innowacyjne obiekty sportowe

Nowoczesne podejście do architektury krajobrazu i zagospodarowania terenu stało się inspiracją do tworzenia innowacyjnych obiektów w przestrzeni aktywności miejskich. Tego typu parki wymagają od swoich projektantów precyzji, umiejętności i dbałości o każdy szczegół. Wyłącznie osoby blisko związane z branżą sportowo-rekreacyjną zagwarantują bezpieczeństwo użytkowników oraz funkcjonalność powstałych obiektów.

Projekty koncepcyjne – zagospodarowanie przestrzeni aktywności miejskiej

Precyzyjne zagospodarowanie terenów miejskich zapewnia mieszkańcom przestrzeń do aktywnego wypoczynku, wspólnej zabawy i treningów z dziećmi oraz rozwijania pasji lokalnej młodzieży. Innowacyjne obiekty sportowe, typu: skatepark, wakepark, dirt park, pumptrack, parkour park czy street workout park, stały się świetną alternatywą dla dotychczasowych sposobów spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Przed przystąpieniem do pracy nad projektem zagospodarowania przestrzeni aktywności miejskiej projektanci powinni zorganizować konsultacje społeczne z mieszkańcami  i przyszłymi użytkownikami obiektów. Takie rozmowy pozwalają na rozpoznanie potrzeb oraz stworzenie pierwszych koncepcji parków sportowo-rekreacyjnych. W czasie późniejszych prac nad projektem koncepcje mogą ulec modyfikacji, co oznacza, że na tym etapie uwagi i propozycje mieszkańców są uwzględniane w wariantowych rozwiązaniach. Zagospodarowanie terenu pod przestrzeń aktywności miejskiej to również uwzględnienie infrastruktury towarzyszącej: oświetlenia, zaplecza sanitarnego, małej architektury (kosze na śmieci, ławki), stojaków na rowery oraz parkingu. Ważne, aby tego typu obiekty znajdowały się w niedalekiej odległości od przystanków komunikacji zbiorowej. Mniejsze znaczenie ma za to ukształtowanie terenu. Innowacyjne obiekty powstają na różnych nawierzchniach, a naturalne nierówności zostają wykorzystane do ukształtowania urządzeń sportowych. Pozwala to na uzyskanie harmonii pomiędzy naturalnym krajobrazem a nowoczesną architekturą sportową.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 15

 

TEKST I FOTO – Firma Techramps