Konserwacja Orlików: 8 rzeczy, o których warto pamiętać

Regularna pielęgnacja jest w stanie wydłużyć żywotność boiska syntetycznego nawet do 15 lat. O czym w takim razie należy pamiętać w czasie konserwacji Orlików?

Wiele osób uważa, że boisko syntetyczne nie wymaga profesjonalnej pielęgnacji – nie trzeba ponosić nakładów na jego koszenie, nawożenie, zabiegi regeneracyjne. Nic bardziej mylnego! Tego typu murawa potrzebuje tyle samo troski, co boisko naturalne. Materiały użyte do jej budowy pod wpływem użytkowania i warunków atmosferycznych ulegają szybkiemu zniszczeniu, a boisko pozostawione bez opieki już po krótkim czasie straci swoje walory użytkowe i estetyczne. To w konsekwencji doprowadzi do całkowitego zniszczenia płyty i konieczności jej wymiany. Na szczęście można tego uniknąć!

Zagrożenia wynikające z braku regularnej konserwacji

Jedna konserwacja boiska w ciągu roku to absolutne minimum. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przeprowadzenie dwóch konserwacji: pierwszej wiosną, by usunąć skutki zalegającego w zimie śniegu, oraz drugiej późnym latem lub jesienią, po całym sezonie użytkowania. Brak tej konsekwencji niesie ze sobą następujące skutki:

  • murawa staje się twarda, a jej użytkownicy są narażeni na liczne kontuzje,
  • boisko nadmiernie nasiąka – przestaje funkcjonować system odpowiedzialny za drenaż,
  • boisko nadmiernie się zużywa i konieczna jest jego częstsza wymiana.

Jak dbać o Orliki?

Średni koszt nowej trawy z montażem wynosi ok. 250 tys. złotych. Czy opłacalne jest, aby boisko po kilku latach musiało przejść całościową i kosztowną regenerację płyty, a może nawet jej kompletną wymianę łącznie z granulatem? Zdecydowanie nie. Dlatego tak ważna jest konserwacja, składająca się z 8 niezbędnych etapów:

  1. zakup profesjonalnych maszyn konserwujących (na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń w atrakcyjnych cenach);
  2. regularny przegląd stanu technicznego boiska;
  3. oczyszczanie nawierzchni z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń naturalnych i śmieci (mogą stanowić zagrożenie dla graczy podczas wślizgów i upadków);
  4. szczotkowanie „twardej” nawierzchni, które powoduje podniesienie włókien trawy;
  5. spulchnianie i rozluźnianie górnej warstwy wypełnienia;
  6. mechaniczne czyszczenie granulatu lub piasku;
  7. uzupełnianie i równomierne rozprowadzanie wypełnienia z granulatu na całej powierzchni boiska;
  8. przeczesywanie „miękkich” włókien trawy w celu wyrównania nawierzchni i wczesywania granulatu.

Efektem takiej pielęgnacji są: równa nawierzchnia boiska zapewniająca dobrą grę, równomiernie rozłożone wypełnienie osadzone w trawie, drożny system odwodnienia i oczywiście atrakcyjny wygląd. Konsekwencja i gotowe rozwiązania to sposób, aby przedłużyć życie Orlika oraz zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom.

***

W Orzeł S.A. wierzymy, że konsekwencja to bardzo ważny element każdej działalności. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy dotyczącą granulatów gumowych używanych do konserwacji boisk oraz placów zabaw. Wspólnie zadbajmy o to, aby mogły one jak najdłużej służyć dzieciom i dorosłym w celu aktywnego uprawiania sportu!

Kontakt:
Orzeł S.A.
Zakład Produkcji Granulatu Gumowego
ul. Przemysłowa 50, 24-320 Poniatowa
tel.: 81 475 57 00
www.orzelsa.com

 

TEKST – Orzeł S.A.
FOTO – Archiwum Redakcji