Otwarcie gleby w celu wymiany gazowej oraz lepszego wprowadzenia wody i potrzebnych trawie składników odżywczych jest powszechnie akceptowane i ogólnie praktykowane przez profesjonalistów. Biorąc pod uwagę dostępność i różnorodność maszyn do aeracji i dekompakcji, można je dopasować do swojego budżetu czy jakości infrastruktury, a możliwości uzyskania pożądanego rezultatu jest wiele.
Lepiej zapobiegać
Również ogólnie akceptowane jest twierdzenie, że pozytywne wpływy dekompakcji czy też aeracji osiąga się wtedy, gdy te zabiegi są wykonywane regularnie i tak długo, jak tylko mają one minimalny wpływ na powierzchowne uszkodzenia w trakcie sezonu. Zwlekanie z przeprowadzeniem odpowiedniego zabiegu może spowodować wystąpienie poważnych, negatywnych skutków dla murawy.
Co wybrać?
W rzeczywistości w okresie od grudnia do lutego pogoda uniemożliwia skuteczne przeprowadzanie zabiegów mechanicznych. Wraz z rozpoczęciem wiosny, kiedy podłoże wysycha, wzrasta temperatura gleby i pojawiają się nowe rośliny, należy rozpocząć program aeracji w celu „odświeżenia” systemu korzeniowego. Im więcej prac związanych z aeracją warstwy wegetacyjnej przeprowadzimy na początku sezonu, tym lepszy będzie stan murawy późną wiosną czy też latem, czyli w okresie, kiedy oczekiwania są najwyższe. Jednak który rodzaj aeracji zastosować, aby osiągnąć jak najlepsze i jak najtrwalsze rezultaty? Jedną z najpopularniejszych opcji w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii jest aeracja liniowa.
Aeracja liniowa
Aeracja liniowa, w tym dekompakcja, jest czasami źle rozumiana, a bierze się to z pewnych mitów, według których powstałe nacięcia powodują trwałe pęknięcia. Jest to oczywiście nieprawda, a pozytywne efekty będą długo widoczne. Jeżeli wykonujemy ciągłe nacięcie w ziemi, powstaje pewnego rodzaju „osłabienie”, natomiast zabieg ten nie uszkadza wierzchniej warstwy murawy i nie wpływa na nią negatywnie. Skutki są wręcz odwrotne, o czym przekonali się już gospodarze tysięcy obiektów na całym świecie. Pozytywne rezultaty można spotęgować, gdy wykonamy przynajmniej dwa przejazdy – jeden dekompaktorem Shockwave, a drugi aeratorem dyskowym Rotoknife – i drugie nacięcie będzie wykonane pod pewnym kątem względem pierwszego. Dodatkowo wykonane lekkie piaskowanie spowoduje wniknięcie piasku w powstałe szczeliny, poprawiając jednocześnie skład ziemi, jakość drenażu, a także pomagając w budowaniu się systemu korzeniowego. Wraz z nadejściem okresu wegetacji (wzrostu trawy) powinno się otrzymać na tyle mocną murawę, aby wytrzymała ona intensywny okres gry i pozostała silna przez całe lato.
Wystarczy się przekonać
Często rozwiązanie problemu jest w zasięgu ręki, musimy tylko zacząć myśleć trochę inaczej. Trzeba pamiętać, że jeżeli chcemy mieć coś, czego nigdy nie mieliśmy, to musimy zrobić coś, czego nie robiliśmy wcześniej.
Kontakt:
Perfetto
ul. Głogowska 346a, 60-004 Poznań
tel.: 61 82 08 416, faks: 61 82 58 530
www.perfetto.com.pl
TEKST – Mirosław Wierzbicki
FOTO – Archiwum Firmy Perfetto