To pytanie co roku zadają sobie właściciele, trenerzy oraz opiekunowie szkółek i klubów piłkarskich. Niska temperatura, opady śniegu i wiatr powodują, że prowadzenie regularnych treningów na otwartych obiektach staje się niemożliwe
Realia gry w salach sportowych na parkiecie, to zupełnie coś innego niż gra na obiektach trawiastych ze specjalistyczną nawierzchnią. W Polsce w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” powstało mnóstwo wysokiej klasy ogrodzonych i oświetlonych obiektów z zapleczem socjalnym i boiskami ze sztucznej trawy. Obiekty te w okresie zimowym są wykorzystane w minimalnym stopniu. Co zatem zrobić, żeby potencjał, który istnieje móc wykorzystywać przez cały rok? Odpowiedź jest prosta – Orliki trzeba zadaszyć. Z pomocą przychodzą rozwiązania, które z powodzeniem sprawdziły się już w obiektach tenisowych, czyli hale pneumatyczne i hale łukowe.
Hale pneumatyczne
Hale pneumatyczne Popularne „balony” to hale bez konstrukcji. Potrójne, lekkie poszycie wraz z siecią lin zakotwioną w gruncie, utrzymuje się w powietrzu poprzez nadciśnienie wewnątrz hali wytworzone przez jednostkę grzewczo-nadmuchową. Hale pneumatyczne to niemal nieograniczone możliwości. Możemy nimi zadaszyć zarówno małe boiska treningowe typu orlik, jak i boiska pełnowymiarowe.
Ze względu na swoją specyfikę „balony” traktuje się jako obiekty sezonowe – montowane na czas jesienno-zimowy i demontowane latem. Daje to możliwość kwalifikacji hali jako obiektu tymczasowego i realizacji bez pozwolenia na budowę. Żeby obiekt funkcjonował przez 180 dni w roku wystarczy jedynie zgłoszenie robót budowlanych. Obiekt funkcjonuje i zarabia przez cały rok – bez względu na warunki atmosferyczne. Hale pneumatyczne to najtańsze, dostępne rozwiązanie zadaszenia obiektu sportowego na rynku.
Hale łukowe
To z kolei rozwiązanie dla inwestorów wymagających całorocznego zadaszenia obiektu. Lekka konstrukcja dająca możliwość budowy hali o rozpiętości do 25 m umożliwia zadaszenie średniej wielkości boisk, przeznaczonych głównie do treningu grup juniorskich. Hale łukowe to również ekonomia w budowie. Koszt budowy to ułamek kwoty jaką trzeba zapłacić za halę wykonaną w technologii tradycyjnej.
Zastosowanie w halach nowoczesnego ogrzewania przy użyciu promienników gazowych daje w okresie zimowym wysoki komfort cieplny przy racjonalnych kosztach eksploatacyjnych. Latem, dzięki bocznym rozsuwanym roletom, hala może być skutecznie przewietrzana.
Inwestycje publiczne
Korzyści z zadaszenia obiektów czerpią zarówno prywatne jednostki, do których zaliczamy szkółki i kluby, jak i szkoły (to na ich terenach znajdują się boiska). Poszerzają w ten sposób swoją bazę sportową w okresie jesienno-zimowym i dają możliwość korzystania uczniom swoich szkół. Jako przykład może posłużyć obiekt na warszawskich Bielanach. Boiska przyszkolne pełnią funkcję dodatkowych sal sportowych. Od godzin popołudniowych do późnych godzin wieczornych obiekt jest udostępniany komercyjnie szkółkom, klubom piłkarskim i prywatnym grupom.
Inwestycje prywatne
Wielu prywatnych inwestorów decyduje się na budowę zadaszonych obiektów piłkarskich w celach stricte komercyjnych, rozbudowując swoją bazę hotelową o zadaszony obiekt sportowy. W minionym roku na południu Polski powstało kilka takich obiektów zarówno z zadaszeniami pneumatycznymi, jak i łukowymi.
W Sosnowcu przy stadionie Zagłębia Sosnowiec powstało boisko treningowe i hala o wymiarach 48 × 99 m. Projekt hali umożliwia podział boiska na 4 mniejsze sektory treningowe (22 × 44 m każdy). Hala służy wszystkim lokalnym klubom.
W malowniczej, górskiej scenerii okolic Nowego Sącza powstała jedna z zaledwie kilku pełnowymiarowych hal pneumatycznych w Polsce – Szalowa Sport Arena. Inwestycja obejmowała budowę nowoczesnego hotelu i pełnowymiarowego boiska o wymiarach 70 × 111 m zadaszonego olbrzymim „balonem”
W małopolskich Kętach właściciele hotelu Relax zdecydowali się na budowę hali łukowej. Hala o wymiarach 20 × 45 m z wysokiej jakości nawierzchnią ze sztucznej trawy ma służyć głównie młodszym adeptom piłki nożnej.
W Głuchołazach w ośrodku Banderoza, słynącym z organizacji kolonii, powstała hala pneumatyczna o wymiarach 29 × 54 m. „Balon” poszerzył i tak już szeroką sportową ofertę ośrodka.
O firmie
Firma Grimar s.c. z siedzibą w Katowicach to polski wykonawca obiektów sportowych specjalizujący się w produkcji i montażu hal pneumatycznych oraz łukowych. Firma ma wieloletnie doświadczenie. Co roku wykonuje i montuje swoje hale nie tylko na terenie Polski, lecz także za granicą. Stale zdobywane doświadczenie przekłada na jeszcze wyższą jakość swoich produktów i coraz nowocześniejsze technologie. Firma wykonuje kompleksowe realizacje – od fazy projektu, poprzez roboty budowlane i montaż nawierzchni sportowych, na wzniesieniu hal skończywszy. Inwestor otrzymuje obiekt wykonany „pod klucz”.
Autor jest współwłaścicielem firmy Grimar.
Kontakt: Grimar s.c.
al. Korfantego 191a, 40-153 Katowice
tel. kom.: 533 967 605, 884 800 455
biuro@grimar.pl,
TEKST I FOTO – Daniel Klimek