Boiska sztuczne – eksploatacja, zagrożenia, bezpieczeństwo

Boiska ze sztuczną nawierzchnią, w porównaniu z boiskami z trawą naturalną, mają wiele zalet, zwłaszcza w aspekcie inwestycyjno-ekonomicznym: są tańsze w budowie i utrzymaniu. Prawidłowa pielęgnacja naturalnej murawy w dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych oraz położenia obiektu. Boiska z nawierzchnią sztuczną mogą powstawać w dowolnych miejscach na przestrzeniach otwartych, zadaszonych lub w halach sportowych i można z nich korzystać o każdej porze roku. Nie oznacza to jednak, że nawierzchnia ze sztucznej trawy jest bezobsługowa i raz stworzona, bez odpowiedniej opieki pozostanie w doskonałym stanie przez lata.

Nawierzchnia boiska sztucznego wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża i składa się z trawy wykonanej z materiałów syntetycznych, piasku kwarcowego i gumowego lub silikonowego granulatu. Każdy z tych elementów pełni ważną funkcję w całej strukturze. Włókna trawy syntetycznej imitują trawę naturalną i ich zadaniem jest utrzymanie na właściwym miejscu wypełnienia – piasku i granulatu. Piasek kwarcowy pełni rolę podsypki i jest obciążeniem dla całego podłoża. Zapewnia także systematyczne odprowadzanie wody i wilgoci z nawierzchni. Granulat chroni włókna trawy przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale przede wszystkim zapewnia odpowiednią miękkość i sprężystość powierzchni, imitując naturalny grunt. Amortyzuje i chroni użytkowników w przypadku poślizgnięć czy upadków.

Podczas codziennej, wielogodzinnej eksploatacji nawierzchnia zaczyna tracić swoje właściwości – pogarsza się sprężystość, elastyczność i trwałość włókien sztucznej trawy. Boisko niszczeje i nie może już być bezpiecznym podłożem do uprawiania aktywności sportowo-rekreacyjnych. Nawierzchnia syntetyczna to materia sztuczna, która nie może sama obronić się przed różnego rodzaju procesami biologicznymi ani mechanicznymi. Dlatego wymaga odpowiedniej i profesjonalnie wykonanej obsługi w zakresie renowacji i bieżącej pielęgnacji.

Eksploatacja i zagrożenia

W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce powstało wiele nowoczesnych boisk ze sztuczną nawierzchnią, z których chętnie korzystają tysiące użytkowników w każdym wieku. Jednak też coraz częściej dowiadujemy się o zamykaniu obiektów sportowych z powodu ich złego stanu, który zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Eksploatacja boiska nieuchronnie prowadzi do niszczenia nawierzchni, dlatego przeprowadzanie regularnych prac konserwatorskich jest koniecznością. Ubytki granulatu powodują łamanie się lub odrywanie sztucznych włókien i w konsekwencji dochodzi do uszkodzeń mechanicznych nawierzchni. Niepielęgnowana nawierzchnia sztuczna narażona jest również na czynniki biologiczne. Zadeptana powierzchnia, ubity granulat, zalegające nieczystości skutecznie blokują odpływ wody – na boisku powstają kałuże, tworzy się błoto, a wilgoć sprzyja rozwijaniu
się glonów, mchu, grzybów i chwastów. Taki stan boiska z twardym, ubitym podłożem i śliską nawierzchnią zwiększa ryzyko groźnych  razów i kontuzji.

Zarządzanie

Boiska syntetyczne powstały po to, aby zachęcać nas wszystkich do czynnego uprawiania sportu. Zadaniem administratorów jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania obiektu, by był on bezpieczny dla użytkowników. Czynnością zarządcy jest odpowiedzialna ocena stanu nawierzchni i właściwe reagowanie na powstałe nieprawidłowości. Każde boisko wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ czynniki wpływające na stan nawierzchni są różne w zależności od obiektu i zależą m.in.: od warunków atmosferycznych, położenia boiska, jego otoczenia czy stopnia jego użytkowania. Warto pamiętać, że boiska syntetyczne nie są boiskami bezobsługowymi i ze względu na bezpieczeństwo użytkowników wskazane jest przeprowadzanie bieżących prac pielęgnacyjnych oraz regularnych czynności konserwatorskich.

Profesjonalne maszyny

Aries Power Equipment oferuje profesjonalny zestaw Honda F720 do pielęgnacji boisk i stadionów ze sztuczną trawą. Zestaw powstał w wyniku wieloletnich doświadczeń oraz wsłuchiwania się w potrzeby właścicieli boisk sztucznych. Został stworzony z myślą o efekcie pracy, funkcjonalności i łatwości w obsłudze. Honda F720 przeznaczony jest do bieżącej konserwacji każdego rodzaju nawierzchni syntetycznej oraz do jej renowacji. Zestaw zapewnia profesjonalne wykonanie wszystkich koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych, których celem i efektem jest przedłużenie żywotności nawierzchni. Prawidłowa konserwacja płyty boiska ze sztuczną trawą z zastosowaniem profesjonalnego zestawu znacząco zwiększa komfort i przyjemność z gry użytkownikom, ale przede wszystkim zapewnia im bezpieczne warunki do uprawiania sportu i rekreacji.

Autor jest menadżerem ds. maszyn do pielęgnacji boisk Aries Power Equipment Sp. z o.o. – dystrybutor urządzeń Honda

Kontakt:
Aries Power Equipment Sp. z o.o. Dystrybutor Honda Power Equipment w Polsce
ul. Puławska 467
02-844 Warszawa
tel. kom.: +48 513 069 860
p.cudny@ariespower.pl
www.naszeboisko.pl
www.mojahonda.pl

honda

ariespower

 

 

 

 

TEKST – Paweł Cudny
FOTO – Archiwum firmy Aries Power Equipment